Ősszel mintha még a levegő is más lenne, nehezebben lélegzünk, épp ezért sokan úgy érezhetik, hogy felfrissülésre és energiamegújító hatású kirándulásra van szükségük. Nem meglepő, mivel a nyári hőség nagyon megterhelte a szervezetünket, ezért a napsütéses vízpartokról most friss levegőjű tájakra kalauzoljuk el olvasóinkat!
IRÁNY MÁTRADERECSKE, MAJD ERDÉLY!
A nyári fürdőkből is megárt a sok, éppen ezért az őszi időszakban érdemes más pihenési módot választanunk. A mi személyes kedvencünk a Mátraderecskei Szén-dioxid Gyógygázfürdő, ahol az intézet dolgozói a természetes úton feláramló szén-dioxidot, a mofettát, biztonságos, esztétikus és hangulatos környezetben igyekeznek a vendégek részére bocsátani. Hazánkban itt, a Keleti-Mátra északi oldalán van a legjelentősebb gázfeláramlás. Mátraderecske gyönyörű panorámája mellett tiszta levegője is hozzájárul turisztikai értékéhez, sőt gyógygázát a magyar balneológia új, egyedülálló gyöngyszemeként emlegetik. A vulkáni utóműködésként gyakran jelentkező gázkiömlések összetevői a bőrön át jutnak a véráramba, így fejtve ki gyógyító hatásukat. Így többek között a magas vérnyomással, cukorbetegséggel és érszövődményekkel küzdőknek ajánlott a gyógygázfürdő felkeresése.
Emellett persze a száraz CO2 gáz ma már egyébként is méltó helyet tölt be a gyógyászatban, mint fizikoterápiás tényező. Európában (Ausztria, Lengyelország, Olaszország, Románia) például évszázadok óta alkalmaznak természetes széndioxidos szárazfürdőt. A tájak szépsége és nyugodt környezete miatt bármelyiket szívesen ajánljuk olvasóink figyelmébe. Akik a rövid utazás kedvelői, ők is megtalálják a maguknak valót, hiszen hazánkból sem kell sokat utazni, elég csupán Erdélyig. Az ott található magas kéntartalmú mofetták is várják a reumatológiai, mozgásszervi betegségekkel küzdőket. A vidék szépsége és a népi gyógyászatban már 600 éve alkalmazott gyógyító mofetta mindenki számára felfrissülést jelent.
http://www.mofetta.eu/
SÓBÁNYA – A FÖLD ALATTI GYÓGYKEZELÉS
Erdélynél maradva, érdemes a vidéki térség mélységeibe is beleásni magunkat, pontosabban a Hargita megyében található Sóvidéket kitűzni úti célként. Ennek központja Parajd, mely a Kárpát-medence legjelentősebb sókitermelő helye, és kiváló gyógyászati helynek számít. Az itteni bányában gépesített formában történik a só kitermelése, így a keletkezett hatalmas csarnokok közül egyet meg tudtak nyitni a látogatók és a gyógyulni vágyók előtt. A bánya levegője száraz és tiszta, mivel a só magába szívja a nedvességet, és megöli a kórokozókat, a hőmérséklete pedig egyenletes, ezáltal kiváló kezelési lehetőséget biztosít a légúti megbetegedésben szenvedők számára. A föld alatti gyógykezelés 120 méter mélyen található, ezért a bejárattól autóbusz szállítja a vendégeket egy 1250 méter hosszú tárón keresztül a világítással és szellőztető rendszerrel ellátott kamrákba. A gyógyulás mellett látnivalókat is megcsodálhatunk, hiszen az itt rendezett repülőmodellező versenyek, szobrász- és festőtáborok vetélkedői eredményeként a falakat domborművek és szénrajzok díszítik. Emellett egy kis templom, múzeum és játszótér is helyet kapott a sókamrában. A felszínen még egy szegényes, 40 férőhelyes kórház is működik, mely kiemelten nagy népszerűségnek örvend. A környék egyértelműen a népművészetek, hagyományok és szokások egy kiapadhatatlan kincsesbányája. Ezáltal a régió egy óriási szabadtéri múzeumnak tekinthető.
http://www.erdelyiturizmus.hu/?action=regio&id =3596&pageidx=2
FŐSZEREPBEN A MÁTRA
Hazánk bővelkedik hegyvidékekben, ahová nemcsak a felejthetetlen kilátás szerelmesei, hanem a szív- és érrendszeri problémákkal küzdőknek is ajánlott ellátogatni. A dobogó legfelső fokán a Mátra hegység áll, hiszen tiszta levegője segíthet a légzőszervi megbetegedéssel küzdőknek. Legmagasabb hegycsúcsunk (1014 m), a Kékes tető ugyanis az egyetlen magaslati klímájú gyógyhelyünk, ezért nem véletlen, hogy 1932-ben megépült az Mátrai állami Gyógyintézet is, mely az első magyarországi tüdőszanatórium. A hegység, szennyeződéstől mentes levegője ibolyántúli sugarakban gazdag, így 10%-kal kisebb a légnyomás, mint síkvidéken. A klíma kiváló hatással van az idült légzőszervi megbetegedésekre, tüdőasztmára és rekreálódásra. És ha már erre járunk, az egyik legjobb választás lehet a hegység déli oldalán, a Bene-patak partján elterülő Mátrafüred, mivel a tiszta levegő mellett a Kozmáry-kilátó egyszerre hasznos és kellemes élményt nyújt. A hegygerincek között elterülő völgyekben forrásfoglalások, menedékházak és pihenőhelyek is várják a kikapcsolódni vágyókat. Megemlítendő itt még az országos hírű üdülőhely, Galyatető is, mivel kristály-tiszta levegője miatt hasonlóan gyógyító hatással van szervezetünkre.
http://www.meteoline.hu/?m=331
TERMÉSZETI KINCSÜNK: A FRISS LEVEGŐ
Képzeletbeli térképünkön kicsit oldalra tekintve, máris a Bükk hegységben találhatjuk magunkat. Legmagasabban fekvő települése Bükkszentkereszt, ahol a súlyos légzési nehézséggel küszködő betegeknek elég pár óra a megnyugvásra. itt egyenletessé válik a légzésük, a hurutos tünetek visszafejlődnek, a köhögésünk csillapodik, és megszűnik a tüdőtágulat. Emellett persze az ország más pontjain is megtalálhatóak a kimerültség, anémia, vagy a pajzsmirigytúltengés gyógyhelyei, ahol nem mellesleg pihenni és kikapcsolódni is remekül lehet. ilyen a Soproni hegységben elhelyezkedő, ózondús levegőben gazdag Lövérek, ahol elsősorban az asztmával küszködők nyerhetnek enyhülést. illetve ott van még legdélebbi településünk, Harkány is, melyet a „Reumások Mekkája”-ként is emlegetnek. Kellemes szubmediterrán jellegű éghajlata és természeti adottságai mind hozzájárulnak az idelátogatók magas számához. őszi légkúránkon érdemes tehát legalább az egyik helyre ellátogatni, hiszen a gyógyulás mellett csodás kirándulásban is részünk lesz.
http://www.almaimotthona.hu/tiszta-levegojuhegyvidekek.html
Szakál Borostyán