Itt az idő, hogy végre a szülők kimozduljanak a házból, magukkal víve örökmozgó gyerekeiket is. Mikor a természet új ruhába öltözik és lépten-nyomon új rügy pattan a fákon, a lehető legjobb ötlet egy napot a friss levegőn tölteni. Kimenni a közeli parkba vagy játszótérre, esetleg kisvasutazni, kirándulni vinni a porontyot. Mert a szabadtéri programok nem csupán ingyen vannak, de a D-vitaminban gazdag napsugarak boldogság-hormonokat termelnek a gyerekben, és a szüleiben is.
Ilyenkor fontos észben tartani a kíváncsi és szeleburdi gyerkőcökre leselkedő veszélyeket.
Legyen nálunk…
Nagyon fontos észben tartanunk, hogy a tavaszi átmeneti időjárás nagyon becsapós tud lenni. Az idő már melegedni kezd, de a hátizsákba érdemes meleg ruhát és naptejet is bepakolni. A gyerekek a nagy szaladgálásban és fára mászásban könnyen ki tudnak melegedni, megizzadni, majd a lenge öltözékben megfázni. Hasznos tehát egy sapkát vagy egy pulcsit rájuk adni, így megelőzve a bajt. A naptej pedig a még ugyan langyos mégis káros napsugarak elleni védekezéshez szükséges. ezen kívül ne felejtkezzünk meg sem a saját, sem a kicsik napi vízszükségletéről. Kínáljuk meg őket akkor is, ha nem kérnek, hiszen a gyermekek belefeledkezve a játékba, gyakran észre sem veszik, ha szomjasak!
Tanítsunk!
Amint kezdenek zöldülni a ligetek és a parkok a játszóterek megtelnek gyerekekkel. Mi is nyugodtan vigyük ki a gyermekünket, hiszen friss levegőt szívva együtt tud játszani a kortársaival. Az egyszerű tényről viszont ne felejtkezzünk meg, hogy egy idő után a pici biztosan kiköt a homokozóban. A játék folyamán azonban érdemes ott lennünk legalább addig, míg megtanítjuk a csemeténknek hogy a homoktorta bizony nem ehető, ugyanis a kóbor állatok által esetlegesen megfertőzött homokszemek lenyelése betegséggel járhat. Otthon is érdemes letakarnunk az éppen nem használatos homokozónkat, hogy távol tartsuk a nem várt vendégeket!
Az országban rengeteg kiránduló útvonal található, így ne tántorodjunk el egy akár egész napos, piknikezéssel egybekötött túrától sem! Jó alkalom arra, hogy a testmozgás mellett megismertessük a gyerekekkel a növényeket, megmutassuk melyik a védett és melyik csíp, nehogy véletlenül leszakítsanak egyet, miközben virágcsokrot szednek össze nekünk.
Ha már kiskorukban elkezdjük a gyerekeket kirándulásokra vinni, biciklizni, görkorcsolyázni tanítani, akkor nem csak az állóképességük, de a magabiztosságuk is hamar megnő. A kirándulás közben könnyedén át fog lépkedni a patakban lévő köveken és hamar meg fog szabadulni a pótkerekektől
is, illetve az mindennapokban is kamatoztatni tudja majd az energiát és jókedvet, amit összegyűjtött egy-egy mozgalmas nap után.
Figyeljünk!
Miközben igyekezzük a legjobb formánkat hozni és mindent átadni a gyerekünknek, ne felejtkezzünk meg a leghétköznapibb, rutinszerű kötelességeinkről sem. Amíg még kicsik és a kíváncsiságunk vezérli őket, tartsuk rajtuk a szemünket! egy séta közben a forgalmas út mellett ne engedjük el a kezét, figyeljünk, hogy a kóbor állatokat csak megnézze, de ne simogassa meg!ügyeljünk arra is hogy Murphy törvénye – miszerint „ahonnan egy gyerek leeshet, onnan le is esik” – ne érje utol! előzzük meg egy magas fára való felmászását és legyünk a közelben a mászóka felderítésénél is! Otthon pedig rendezzük el úgy a bútorokat, hogy ne lehessen egyikről a másikra átmászni esetleg egyre feljebb mászni.