A gyerekek szeme talán akkor csillan fel a leginkább, mikor már tisztában vannak a fizikai törvényekkel, de valami mégis meghazudtolja őket. Kísérletezni pedig nemcsak azért nagyon
jó, mert láthatjuk a gyerekeink lelkes pislogását és elszánt érdeklődését, hanem mert közben megtaníthatjuk őket praktikus vagy éppen csak szórakoztató jelenségekre. Minderre pedig a
legmegfelelőbb időszak a nyár, amikor mezítlábas kísérleteket végezhetünk a kertben.
MÁGNESES ISZAP HÁZILAG
Ennek a látványos kísérletnek az eredményeképp egy Csodák Palotájába illő képződményt kapunk, amivel úgy játszhatnak a gyerekek, ahogy csak tetszik nekik. Egy többórás elfoglaltságot igényel, de a végeredmény abszolút megéri. Először is öntsünk ¼ csésze folyékony keményítőt egy tálba, adjunk hozzá 2 evőkanál vasport és keverjük el őket. Ezután következik szintén ¼ pohár fehér iskolai ragasztó, ezt is keverjük hozzá. Az elején még egy nagy katyvasznak fog tűnni, de folytassuk a keverést! Ezután vegyük ki a masszát a tálból, és kesztyűt húzva folytassuk kézzel a gyúrást. A tál aljában maradó folyadék nem a massza része, azzal nem kell foglalkozni. A kissé nedves masszát töröljük meg papírtörlővel, és amint kész, máris játszhatunk vele. Apró mágnesekkel közelítve hozzá szinte életre kel a fekete nyálka. Figyeljünk arra, hogy a neodínium mágnesek, amikkel játékra bírjuk a masszánkat, nagyon erősek, és könnyen megcsíphetik az ujjunkat, a kész mágneses iszapunkat tartsuk távol elektronikus eszközeinktől, illetve ne engedjük, hogy a gyerekek a szájukba vegyék!
SZIVÁRVÁNY A BEFŐTTESÜVEGBEN
Ehhez a kísérlethez semmi másra nincs szükség, mint egy jó nagy befőttesüvegre, néhány alapanyagra, amiket egymásra kell önteni, és egy jó adag kíváncsiságra. A gyerekek megtanulhatják, hogy a különböző folyadékoknak különböző a súlyuk, és nem mindig oldódnak fel egymásban és nem keverednek egymással. Öntsünk először mézet az üvegbe, majd pedig következik a kukoricaszirup, amit ételfestékkel befesthetünk például lilára, hogy látványosabb legyen! Ezután mosogatószer következik (legyen zöld a színe), majd pedig egyszerű víz, amit ételfestékkel kékre festhetünk. A víz tetejére öntsünk olívaolajat, utolsóként pedig pirosra színezett alkoholt! Figyeljünk rá, hogy az alkohol szintjét csepegtetővel vigyük fel az olaj tetejére, mert ha azt is öntjük, akkor felveheti a víz kék színfestékét.
És kész is a házi szivárványunk, mintha leloptuk volna az égről!
TOJÁSBÓL GUMILABDA
A közismert kísérletet is érdemes elvégezni a gyerekekkel, mert ez valóban felér egy csodával a kicsik számára. Pár darab nyers tojást tegyünk bele egy-egy pohár ecetbe, és hagyjuk magukra legalább 48 órára, és utána vegyük ki őket az ecetből. Addigra a kémiai folyamatoknak köszönhetően az ecet lebontja a kalciumkarbonátból álló tojáshéjat. Az eredmény pedig: a tojáshéj egy gumiszerű burokká alakul át. Azonban vigyázzunk! Belül ugyanúgy folyékony fehérje és sárgája található!
TORNÁDÓ EGY ÜVEGBEN
Talán a legegyszerűbb a felsoroltak közül, mégis egészen varázslatos. Mintha elkészítenénk a saját üveggömbünket. Mindössze annyit kell tennünk, hogy vizet, szappant és némi csillámport teszünk egy befőttesüvegbe, jól öszszerázzuk, majd pedig körkörös mozdulatokkal előidézzük a tornádónkat, ami sokkal tovább hömpölyög az üvegben, mint várnánk.
HÁNY FOK VAN? CSAK SZÁMOLD MEG A TÜCSKÖK CIRIPELÉSÉT!
Ennek az apró érdekességnek sem a kémiához, sem a fizikához, inkább a biológiához van köze. Ahhoz, hogy megmondjuk, hány fok van, nem kell mást tennünk, mint egy nyári estén elkapni egy tücsköt, és megszámolni, hányat ciripel 14 másodperc alatt, majd adjunk hozzá 40-et. Így megkapjuk hány Farenheit-fok van. Hiszen köztudott, hogy a tücskök hideg vérű állatok, és a melegben lelassul a reakcióidejük, hidegben pedig felgyorsul.
forrás: http://thekrazycouponlady.com/tips/family/24- easy-summer-science-experiments-for-kids
Palotás Zsuzsi