Végre valahára elérkezett a tavasz, ami igencsak kedvez a szabadtéri sportok szerelmeseinek – többek között a vadvízi túrázóknak, hiszen a folyókba távozó elolvadt hó remek lehetőségeket biztosít. Tévedés azt hinni, miszerint csupán az adrenalinfüggőknek és az extrém sportok híveinek való ez a remek testmozgás, hiszen könnyebb fokozatai azoknak is ideálisak, akik a természet szépségeiben kívánnak gyönyörködni, miközben egy kicsit átmozgatják magukat.
A VADVÍZI TÚRÁK FAJTÁI
A legtöbb embernek a mozgás túlságosan is monoton, így egy idő után unalmassá válik. Éppen ezért általában egy-két alkalom után fokozatosan csökken a lelkesedés és az edzések száma, míg végül teljesen elhagyjuk.
Amennyiben ön is hajlamos beleesni ebbe a hibába, érdemes olyan mozgásforma után néznie, amely fantasztikus élménnyé varázsolja a sportolást. Erre tökéletesen alkalmasak a vadvízi túrák, hiszen ezek során nemcsak
mozog, de világot is lát!
Rafting: a vadvízi túráknak több fajtája ismert, ezek közül a legnépszerűbb a rafting, amely egy olyan vadvízi evezés, ami folyókon, hegyi patakokon keresztül, felfújható gumicsónakokkal, kisebb csoportokban (általában 4-12 fő) történik. Mivel több nehézségi fokozata van – attól függően, milyen erős a víz sodrása, és hogy mennyi akadállyal kell szembenézni – akár a kezdők, sőt gyerekek is részt vehetnek rajta! A legkönnyebb fokozat inkább egy kellemes csónakázás, melynek lényege a raftingolásba való betekintés és a természetben való gyönyörködés. Értelemszerűen minél nehezebb fokozatot választunk annál nagyobb tapasztalatra és edzettségi szintre van szükség, hiszen nem ritka, amikor éles kanyarokkal, nagy hullámokkal, vízesésekkel és sziklákkal kell szembenézni. Sokan félnek attól, hogy esetleg beleesnek a hideg vízbe az evezés során – ez bizony sokszor megesik, viszont a kötelezően viselt mentőmellénynek hála még azok is a víz felszínén maradnak, akik nem tudnak úszni, ráadásul a neoprén ruha a hideg víztől is véd. Érdemes tudni, hogy Magyarországon csak a könnyebb nehézségi fokra van lehetőség, aki egy kis adrenalinlöketre vágyik, az keresse fel például az Ausztriában elérhető túrákat!
Canyoning: aki az evezéstől idegenkedik, ám szereti a különlegesebb vízi kalandtúrákat, annak biztosan óriási élmény a canyoning, ahol folyók és patakok által kivájt kanyonokban kell csúszni, mászni, ugrani, ereszkedni. A túra során a részvevőnek meg kell küzdenie a természeti elemekkel, a víz sodrásával, miközben barlangokon, vízeséseken, meredek sziklafalakon kell áthatolni, kötelek segítségével lemászni. A raftinghoz hasonlóan itt is van egy-két tapasztalt túravezető, aki segíti a kalandorokat, hogy leküzdhessék az eléjük tornyosuló akadályokat és felejthetetlen órákat szerezzenek nekik. Elsősorban azoknak ajánlják, akik a vizek és a hegyek szerelmesei, és nem riadnak vissza a kihívásoktól. Jó, hogy ha van az illetőnek némi alap állóképessége és bátorsága, hiszen a canyoning ez egész testet és lelket igénybe veszi, ám természetesen itt is indítanak kezdő és haladó túrákat. Mivel általában hideg vizeken szükséges átkelni, a részvevők neoprén ruhákba bújnak, mely nem csupán a kihűlést hivatott megakadályozni, de a kisebb sérülések ellen is véd.
Vadvízi gumikenu, kajak:a raftingnál pár fokkal nehezebb a vadvízi kenu és kajak, hiszen ezekkel lényegesen gyorsabban lehet közlekedni, ráadásul kevesebben is foglalnak helyet bennük (általában két ember, de a kajaknál van pl. egyszemélyes is). Éppen ezért még mielőtt a vízre bo-csátanák a vállalkozó szelleműeket, pár alkalmas oktatáson kell részt venniük, hogy elsajátíthassák a legfonto-sabbakat. Itt már szükséges némi alap- tudás, így kezdőknek inkább a raftingot javasolják, hiszen itt többnyire az emberek magukra vannak utalva, annak ellenére, hogy csoportos túrák alkalmával profi segítség mindig van a közelben!
KIKKEL ÉRDEMES ELMENNI?
Az összes vadvízi sport remek kikapcsolódást nyújt az aktív pihenés szerelmeseinek, és fantasztikus kalandokkal gazdagodhat az, aki belevág. Azonban kezdőként senki se vállalkozzon egymaga vadvízi túrára, hiszen a szükséges felszerelések, erőnlét, és tapasztalat nélkül akár életveszélyes is lehet!
Éppen ezért létezik ma már több profi csapat, akik hasonló kirándulásokat szerveznek, akár családoknak, baráti társaságoknak, de akár más csapatokhoz is bátran becsatlakozhat!
SZÍVBETEGEKNEK ÉS TERHESEKNEK NEM AJÁNLOTT
Bár a vadvízi túrák könnyű pályákon nem igényelnek különösebb edzettséget, azért jó, ha az illetőnek van némi állóképessége, hogy ne hátráltassa a csapatot. Értelemszerűen fontos, hogy a részvevő ne legyen víziszonyos,
ne pánikoljon a magasságtól, valamint vannak olyan egészségügyi tényezők, melyek ellenjavallatként szerepelnek (pl. pánikbetegség, szívbetegség, terhesség).
Az egészségeseknek viszont nagyon is ajánlott legalább egyszer kipróbálniuk egy vadvízi túrát, hiszen ezzel nemcsak egy életre szóló kalandban lehet részük, de a testmozgás és a friss levegő összes jótékony hatása érvényesül, ráadásul egy remek önismereti túra is egyben!