A nyelési nehézség és a gombócérzés a torokban viszonylag gyakori tünet, melyet okozhat stressz, de akár torokgyulladás is. Azonban ha a panasz nem múlik, akkor az a pajzsmirigy megnagyobbodására, illetve a rajta kialakult göbökre is utalhat. Hogy miként lehet megbizonyosodni a problémáról, arról Dr. Zsiga Györgyöt, az Ultrahang Központ radiológusát kérdeztük.
„ NINCS TÜNETEM, ÍGY NEM KELL KEZELÉS SEM ”
Az első és talán a legfontosabb szabály: tartós 140/90 Hgmm feletti értékeket kezelni szükséges, akár okoz kellemetlen tüneteket, akár nem! Sajnos az esetek többségében a betegség nem jár semmilyen panasszal – ezért is nevezik néma gyilkosnak. Hogy mihamarabb fény derüljön a problémára, érdemes otthon is
rendszeres időközönként mindenkinek megmérnie a vérnyomását, hiszen nem ritka, amikor az illető ilyen
mérések alkalmával szembesül a problémájával.
PAJZSMIRIGY MEGNAGYOBBODÁSA, GÖBÖSÖDÉSE
A pajzsmirigy a nyak elülső részén található pillangó alakú szerv, ami fontos hormontermelő mirigy lévén szinte az egész szervezet működésére komoly hatással van. Mivel Magyarország jódhiányos terület, így a pajzsmirigy zavarai rengeteg embert érintenek. A leggyakoribb problémát a pajzsmirigy megnagyobbodása jelenti (strúma), hiszen csakis megfelelő mennyiségű jód jelenlétében képes a tökéletes hormontermelésre, így ha valakinél hiány alakul ki, úgy a szerv kompenzálásként megnagyobbodik, aminek akár szabad szemmel is látható jelei vannak (bár nem minden esetben). Ekkor még nem feltétlenül alakul ki pajzsmirigyzavar (pl. alulműködés), ám előre jelezheti, hogy hiba van a rendszerben. Gyakori probléma a strúmán túl a pajzsmirigyen kialakuló göbök megjelenése is, melyek egészen aprók is lehetnek, így nem mindig járnak figyelemfelkeltő tünetekkel, vérkép- eltérésekkel (ám van, hogy a göb pajzsmirigyzavart idéz elő, így laborvizsgálat is szükségessé válhat).
A göbök vizsgálata kiemelten fontos, ugyanis van, hogy rosszindulatúvá fejlődnek, így rendszeresen ellenőrizni szükséges őket. Többféleképpen osztályozhatók, radiológiailag, ill. izotópdiagnosztika szempontjából (pl. izotóp- dg-t tekintve 2 típusba sorolhatóak: meleg és hideg göbök). Az előbbiek pajzsmirigytúlműködést okozhatnak, míg a hideg típusúak akár rosszindulatú daganattá fejlődhetnek – magyarázza dr. Zsiga György, az Ultrahang Központ radiológusa.
PAJZSMIRIGY-MEGNAGYOBBODÁSRA, GÖBÖSÖDÉSRE UTALÓ TÜNETEK
- nyelési nehézség
- gombócérzés a torokban
- pajzsmirigy/csomó tapinthatósága a nyakon
- mélyebb, rekedtesebb hang
ULTRAHANGGAL A BIZTOS DIAGNÓZISÉRT
Panaszok esetén vér és a fizikális vizsgálaton túl szükség van ultrahangos ellenőrzésre is, mivel csakis így kaphatunk biztos képet a pajzsmirigy állapotáról, hiszen meglehet, hogy az elváltozások mélyebben helyezkednek el, amiket lehetetlen kitapintani. Ezáltal meghatározásra kerülhet a göbök pontos mérete, száma, valamint a pajzsmirigy megnagyobbodás mértéke. Emellett szükség lehet még izotópos vizsgálatra is, ami arra ad választ, hogy hideg vagy meleg göbbel állunk szemben. Maga az ultrahangos ellenőrzés nem csak fájdalommentes, de gyorsan el is végezhető, nem igényel előkészületet, ráadásul alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát. A kezelés szempontjából az idejében felismert elváltozások az esetek többségében gyógyszeres kezeléssel hatékonyan orvosolhatóak, és csak ritkán van szükség műtétre.