Az ultrahangos vizsgálat napjaink kedvelt diagnosztikai módszere, hiszen fájdalommentesen, azonnali képet kaphatunk bizonyos szerveink pontos állapotáról, ráadásul alkalmazható szűrési és diagnosztikai céllal is. Az Ultrahang Központ nagy szakmai tapasztalattal rendelkező orvosai alapos és precíz munkájuknak köszönhetően már a legkisebb elváltozásokra is idejében fény derülhet, ezzel is hozzásegítve Önt a mihamarabbi gyógyuláshoz.
ÍGY MŰKÖDIK AZ ULTRAHANG
Maga az ultrahangos vizsgálat a ’70-es években terjedt el, mellyel szerveink, szöveteink állapotát, szerkezetét, esetleges problémáit vizsgálhatjuk. A többi képalkotó vizsgálattal – pl. CT, Rtg, MRI – ellentétben nem jár semmiféle kockázattal, esetleg sugárterheléssel, így egy teljesen biztonságos módszerről van szó, mely bátran alkalmazható gyerekek és felnőttek esetében is.
Az ultrahang lényegében hanghullámok segítségével alkot képet a testben zajló folyamatokról. A vizsgálat során az ultrahangkészülék vizsgálófején lévő különleges, piezoelektromos kristályszemcsék magas frekvenciájú hanghullámokat (1-13 MHz) generálnak. Ezek visszaverődnek a belső szervekről, és a keletkező visszhangot a fejhez csatlakoztatott számítógép azonnal képpé alakítja.
Az egyszerű ultrahangnál eggyel fejlettebb technológia az erek Doppler-vizsgálata – ebben az esetben az erekben áramló vér sebességét és irányát is meghatározhatjuk.
MEGELŐZÉSBEN ÉS TERHESGONDOZÁSBAN IS SEGÍT
Az ultrahangos vizsgálatot legtöbben panaszok esetén veszik igénybe, ám bizonyos betegségek szűrésében is nagy szerepe van. Ez leginkább érszűkület, prosztata, a méh, illetve pajzsmirigy állapotának meghatározásánál fontos, hiszen már az egészen korai fázisban észrevehetőek az esetleges elváltozások, így megelőzhetőek a komolyabb megbetegedések, szövődmények.
Mindezek mellett meddőség esetén, illetve várandósság során is nagy segítséget nyújt az ultrahang, hiszen felderíthető többek között a méhben kialakult ciszták jelenléte (PCOS), különböző gyulladások, pajzsmirigyproblémák, vagy az anovuláció, melyek mind akadályozhatják a teherbeesést. A vizsgálattal továbbá nyomon követhető a terhesség során a magzati fejlődés, sőt szülés után a csecsemők állapota is, így a terhes- és csecsemőgondozás fontos eleme, segítségével kiszűrhetőek az esetleges fejlődési rendellenességek is.
EZEKNÉL A PROBLÉMÁKNÁL
ÉRDEMES AZ ULTRAHANGOS VIZSGÁLAT
Bár a szűrésekben is nagy szerepe van az ultrahangos vizsgálatnak, legtöbben mégis bizonyos betegségeknél és panaszok esetén fordulnak radiológushoz. Segítségével ugyanis kideríthető, mi is okozza például a kellemetlen
hasi panaszokat (pl. vesekő), a nyelési nehézségeket (pl. pajzsmirigygöbök) vagy a szédülést (pl. nyaki erek szűkülete). Attól függően, melyik szervre fordítjuk a figyelmet, az ultrahangos vizsgálatnak több típusát különböztetjük meg: ez alapján létezik hasi, pajzsmirigy-, carotis (nyaki), vénás, kismedencei, nőgyógyászati, prosztata, here-, illetve ízületi ultrahang.
ÍGY TÖRTÉNIK A VIZSGÁLAT
Maga a vizsgálat teljesen fájdalommentes és nem igényel különösebb előkészületeket, hiszen az adott terület zselés anyaggal történő bekenése után már kezdődhet is az eljárás. Arra azonban fontos ügyelni, hogy hasi és kismedencei UH esetén a vizsgálat előtt a gyermekek 3-4, felnőttek 6 órával ne étkezzenek, és inni is csak szénsavmentes vizet igyanak (ez viszont fontos, hogy telt legyen a hólyag)! A paciens az eredményt azonnal kézhez kapja, így nem kell hosszú napokat, heteket várni a szükséges kezelés megkezdésére, ezért a beteg mihamarabb a gyógyulás útjára léphet.