CUKORMENTES, EGÉSZSÉGES ÉTELEK FOGYASZTÁSA ESETÉN NEM SZABAD PUFFADÁST TAPASZTALNI.
Való igaz, hogy a cukormentes ételek kevesebb szénhidrátot tartalmaznak az esetek többségében, azonban sokan nem nézik, hogy milyen édesítőszert tartalmaznak az adott termékek, mely a kellemetlen panaszok hátterében állhat. Az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő cukoralkoholok használata során az emberek többsége tapasztal kisebb-nagyobb mértékű puffadást, esetleg hasmenést. Tagjaik közül ismertebb a nyírfacukor, vagy más néven xilit, de találkozhatunk az összetevők között maltit, mannit nevű cukoralkohollal is, mely szintén hasonló hatással lehet a szervezetre.
A TEJ EGYÉRTELMŰEN PUFFASZT, ÍGY FOGYASZTÁSÁT ÉRDEMES KERÜLNI.
Sokan tapasztalnak puffadást állati eredetű tej fogyasztása után, melynek oka a legtöbb esetben a tejben található laktóz, vagy más néven tejcukor, bontásának a teljes vagy részleges zavara. A probléma nem jelentkezik mindenkinél, de a lakosság közel 10%-a laktózérzékenységben szenved, így ne lepődjünk meg, ha saját magunkon is tapasztaljuk a puffadás jeleit egy tejeskávé elfogyasztása után. Könnyen megoldást jelenthet a panaszokra a laktózmentes termékek fogyasztása, vagy laktázenzim használata az arra érzékenyek esetében.
MINDEN HÜVELYES PUFFASZT, EZÉRT CSAK RITKÁN ÉRDEMES ŐKET AZ ÉTRENDBE ILLESZTENI.
Való igaz, hogy a hüvelyesek sokaknál okoznak kellemetlen hasi panaszokat, gázképződést, a bennük lévő nem emészthető szénhidrátok miatt. Ezen tüneteket nagymértékben lehet csökkenteni, ha a szárazhüvelyeseket beáztatatjuk egy éjszakára az elkészítés előtt, és a felhasznált vizet leöntjük ételkészítés előtt. friss kutatások alapján érdemes heti 1-2 alkalommal hüvelyeseket (pl. bab, borsó, lencse, csicseriborsó) fogyasztani, hiszen a jelentős rost-, fehérje-, vitamin- és ásványianyag-tartalmuknak köszönhetően hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez, és egyes daganatos megbetegedések elkerüléséhez is. Ráadásul a hüvelyesek rendszeres fogyasztása révén csökken a puffadás mértéke is.
MINDEN ÉTEL PUFFADÁST OKOZ, LÉTEZIK ILYEN?
Az ételallergiák és ételintoleranciák megjelenése egyre növekvő tendenciát mutat világszerte. A rossz hír, hogy az egyes allergéneknek nincsenek specifikus tünetei, így nem lehet a haspuffadás okát ránézésre megmondani. A szervezetben számos összetevő okozhatja a problémát, ezért minden esetben érdemes szakorvos segítségét kérni a pontos diagnózis és a megfelelő étrend-összeállítás érdekében, és néhány hét alatt lapos lehet a hasunk az étkezéseket követően. Amennyiben kiderül, hogy egy vagy több ételallergiával állunk szemben, akkor ki kell zárni az étrendből minden olyan élelmiszert, ami tartalmazza a panaszokat okozó allergént, így egy tejfehérje-allergia esetén meg kell nézni, milyen pékárut, felvágottat vagy éppen csokoládét veszünk le a polcról. A kellemetlen gázképződés sokak életét megnehezíti, ezért érdemes a szervezetünk jelzéseire odafigyelni. Amennyiben a legjellemzőbb puffasztó ételek kizárása ellenére is fennáll a probléma, érdemes szakember segítségét kérni az ok kiderítésében, hogy fesztelenül tölthessünk el egy délutánt a barátainkkal, családunkkal.