A víz a földi élet meghatározó tényezője, az élő szervezetek valamennyi funkciójához nélkülözhetetlen. Míg étel nélkül akár 40 napig is kibírja az emberi szervezet, addig víz nélkül 1 hétnél több idő gyakorlatilag elképzelhetetlen. Egy felnőtt szervezetnek közel 60%-át víz alkotja, a hidratáltsági állapot befolyásolja többek között a fizikai és szellemi teljesítményt, hőszabályozást, gyakori oka a mindennapok során előforduló fejfájásnak. A folyadékfogyasztással kapcsolatban mégis számtalan téves és nem teljesen helytálló információ kering, amiket ideje letisztázni.
CSAK VÍZ ÉS ÁSVÁNYVÍZ JAVASOLT FOLYADÉKPÓTLÁSRA.
Tény, ami tény elsősorban energiamentes folyadékok javasoltak szomjoltásra, ideális esetben a napi folyadékszükséglet 80%-a vízből és egyéb italokból származzon. Azonban egyes – az Európai Hidratációs Intézet által közzétett – publikációk alapján, a változatosság nem csupán az étkezéseket tekintve előnyös, hanem a folyadékfogyasztás terén is érdemes figyelembe venni. Megállapították, hogy nagyobb mennyiségű a folyadékbevitele azoknak, akik többféle folyadékot fogyasztanak, azokkal szemben, akik csupán vizet vagy ásványvizet engednek meg maguknak. Ezért egyáltalán nem probléma, ha olykor kevés teát, 100%-os gyümölcslevet, üdítőt fogyasztunk, melyek lehetőleg hozzáadott cukorban nem bővelkednek.
MÁSNAPOSSÁG ELLEN A LEGJOBB, HA MÁSNAP LEGALÁBB 2 LITER VIZET MEGISZUNK.
Jó, ha tudjuk, hogy alkoholfogyasztás során nem csupán rengeteg felesleges kalóriához juttatjuk a szervezetünket, hanem dehidratáció is kialakulhat, köszönhetően az alkohol vízhajtó hatásának. Amennyiben el szeretnénk kerülni a másnapossággal járó kellemetlen fejfájást, hányingert, hányást, szédülést, koncentrációs problémákat, akkor érdemes nem csupán másnap jelentős mennyiségű folyadékot fogyasztani, hanem az alkoholfogyasztás előtt is, sőt alatta is. Szomjunk oltására elsősorban ne az alkoholos italokat részesítsük előnyben, hanem többségében vizet, ásványvizeket, energiamentes italokat fogyasszunk.
MINÉL VILÁGOSABB A VIZELET, ANNÁL JOBB A FOLYADÉKELLÁTOTTSÁG.
Ez egy helytálló állítás, hiszen a vizelet színe jól tükrözi a hidratáltsági állapotunkat. Sötétebb árnyalatot tapasztalhatunk, ha kevés a folyadékfogyasztás, míg világosabb színnel találkozhatnak a naponta 2-3 litert elfogyasztók. Sok esetben az ember nem érez szomjúságot, különös tekintettel azokra, akik megszokták, hogy kevés folyadékot vesznek magukhoz, ezért érdemes az egész nap során figyelemmel kísérni a megfelelő folyadékfogyasztást, és rászoktatni magunkat a rendszeres, kis mennyiségű ivásra.
FOLYADÉKFOGYASZTÁSBA NEM SZÁMÍTANAK BELE A MAGAS FOLYADÉKTARTALMÚ ÉTELEK, CSUPÁN AZ ELFOGYASZTOTT VÍZ, ÁSVÁNYVÍZ, ÜDÍTŐITALOK.
Sokan nem tudják, hogy a nőknek javasolt napi 2 liter folyadék és a férfiaknak ajánlott 2,5 liter folyadék naponta történő elfogyasztásához hozzátartoznak az elfogyasztott italok és a magas folyadéktartalmú élelmiszerek is. Élelmiszerek közül a gyümölcsök és zöldségek tömegének közel 70-90%-a víz, ezenkívül jelentős folyadéktartalommal rendelkezik a joghurt, kefir, főtt rizs, főtt tészta, levesek, főzelékek, de a halaknak is jelentős a nedvességtartalmuk. Ezért természetesen ezen élelmiszerek elfogyasztása is hozzájárul a napi folyadékbevitelhez, ami mindenképp jó hír a levesek és a görögdinnye szerelmeseinek.
ÉRDEMES VÁLTOGATNI A FOGYASZTOTT ÁSVÁNYVIZEKET.
Ez az állítás csupán részben igaz. Azok az ásványvizek, amik több mint 2000 mg ásványi anyagot tartalmaznak literenként, azoknál valóban érdemes az elfogyasztott mennyiségre odafigyelni, mivel nagy mennyiségű, rendszeres fogyasztásukat összefüggésbe hozták vese és- epekőképződéssel. Fontos azonban figyelembe venni, hogy hazánkban a legtöbb ásványvíz 500 és 1000 mg közötti ásványi anyagot tartalmaz literenként, így ilyen jellegű korlátozásra az esetek többségében nincs szükség, a kedvenc ásványvizünket fogyaszthatjuk folyamatos jelleggel, hosszú időn keresztül. Ám érdemes olykor a palackokon lévő címkét is ellenőrizni a tudatos ásványianyag-bevitel kedvéért.
SPORT KÖZBEN IS BŐVEN ELÉG SIMA CSAPVIZET VAGY ÁSVÁNYVIZET FOGYASZTANI A MEGFELELŐ HIDRATÁLTSÁGI ÁLLAPOT FENNTARTÁSA ÉRDEKÉBEN.
A legtöbb sportoló azzal tisztában van, hogy inni kell intenzív mozgás közben, ám azzal már kevesen törődnek, hogy a verejték nem csupán vizet, hanem különböző ásványi anyagokat is tartalmaz. Szabadidősportolók, hobbisportolók esetében, akik heti néhány alkalommal 1 órát nem meghaladóan sportolnak, számukra elegendő szomjuk oltására víz, illetve csapvíz fogyasztása is. viszont versenysportolók esetében, és 1 órát meghaladó intenzív edzéseken részt vevők számára javasolt a teljesítményük növelése érdekében izotóniás sportitalok fogyasztása is.
Az egészséges életmód szerves részét képezi a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékfogyasztás. A csapvíz és az ásványvíz mellett ajánlott magas víztartalmú élelmiszereket is rendszeresen a mindennapokba építeni a megfelelő hidratáltsági állapot elérése érdekében, és a változatosságra törekedni az élet ezen területén is.
Varga Dóra, dietetikus