A jó idő, a napsütés minden embernek mosolyt csal az arcára. Legtöbben ilyenkor legszívesebben a szabadba vágyunk. Nem csoda, hiszen a munka és a napi teendők mellett sokszor nem jutunk el a konditerembe, kiengedni a fáradt gőzt. De ne csüggedjünk, ugyanis rengeteg alternatív mozgásforma létezik, amit a szabad levegőn végezhetünk. Az alábbiakban hoztunk pár sporttippet a melegebb időkre.
ÉLVEZZÜK A SIKLÁS SZABADSÁGÁT!
A görkorcsolya lassan 250 éves történettel rendelkezik. Ez idő alatt számos fajtáját találták ki, kezdve az ötkerekes egysorostól a 40 centis egykerekűn át a terepgörkorcsolyáig. Így mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbbet. Éppen ezért ajánljuk kortól és nemtől függetlenül a kedves olvasóink figyelmébe ezt az igazán szórakoztató, szabad és egészségmegújító sportot. De óva intünk kicsiket és nagyokat attól, hogy megfelelő felszerelés nélkül induljanak el gurulni! A biztonságos görkorcsolyázáshoz a lábbelin kívül ugyanis elengedhetetlen a védőfelszerelés. A türelem és kitartás mellett fontos, hogy ha kezdők vagyunk, legyen velünk egy jó barát, aki segít, vagy akár oktatóhoz is lehet fordulni. Ami biztos tanács, hogy a görkorcsolyának egy számmal nagyobbnak kell lennie a saját lábunknál. Ha gyermekekkel szeretnénk kipróbálni a görkorizást, érdemes először füvön kezdeni, mivel a puha talaj az esetleges eséseket enyhítheti. Fontos a bemelegítés is, főleg idősebb korban. E remek sporttal növeljük a tüdőkapacitásunkat, javítjuk az állóképességünket és koordinációs készségünket, a ritkábban használt izmokat mozgatjuk meg, így erősödik a fenék-, a kar- és vállizmunk. De a térdeinket megterheli, ezért fontos, hogy megtartsuk a mértéket. Viszont ne féljünk a görkorcsolyázástól, hisz gyorsan el lehet sajátítani e remek mozgásformát.
A GOLF MINDENKIÉ
Sokan a gazdagok és a jómódúak sportjának tekintik a golfot. Pedig ezt az elmét is jócskán megmozgató szabadidős elfoglaltságot egyre többen választják hazánkban is. E labdajátéknak számító sport nagy hagyományokkal rendelkezik. Világszerte több mint 50 millióan játsszák rendszeresen. Azt talán senkinek sem kell elmondanunk, hogy a golfot füves pályán játsszák, melynek célja, hogy a lehető legkevesebb ütéssel a labdát a kijelölt lyukba juttassuk be. A játéktér 18 szakaszból áll, a felszerelés pedig 14 ütőből és golflabdákból. Azonban ahhoz, hogy komolyan űzhessük ezt a sportot, tanfolyamot kell elvégeznünk. És ezek együttesen bizony komoly költséget jelenthetnek. De ha igazán elhivatottak vagyunk, érdemes kitartani a szenvedélyünk mellett. A golf alapjainak elsajátítása fizikai állapotunktól és kitartásunktól függ, hiszen e sport megköveteli az agymunkát is. A szakemberek szerint közel 1000 dologra kell a játékosnak figyelnie, hogy a labda pontosan oda repüljön, ahová tervezte. Az odafigyelés, a precizitás és a türelem elengedhetetlen a golf műveléséhez. Valamint a golf-etikett ismerete és betartása íratlan szabály a golfozók körében. A 6-8 km-es szakasz végig gyaloglása és a koncentráció igazán izzasztó sportolást jelent. A golfozók közössége tökéletes társasági élményt jelenthet, nem beszélve a golfozás testre és egészségre gyakorolt pozitív hatásáról.
UGORJUNK FEJEST A TENISZEZÉSBE!
A tenisz is azon sportok közé tartozik, melyek divatosnak számítanak. Okkal. Nem csak a karokat és a lábakat edzi meg, hanem az egész testet karbantarthatjuk e remek sporttal. Kezdőként elsőre azt kell megtanulnunk, hogy miképpen kell az ütőt megfogni, és persze nem árt a játékszabályok ismerete sem. Ha ezek megvannak, akkor érdemes tisztában lennünk azzal is, hogy teniszezés közben igen fontos a helyes légzéstechnika. E nélkül nem bírjuk szuflával a meccs végéig. A szervezetnek szüksége van a megfelelő oxigénellátottságra, ezzel segítve a magas szintű sportteljesítményt. A helyes légzésnek nagy szerepe van abban, hogy teniszjáték közben is ellazult állapotban maradjunk. Megéri a sok gyakorlás, hisz a teniszezők energikusabbak, nagyobb az önbizalmuk, optimistábbak, és még az egészségmegőrzésükért is rengeteget tesznek. Ezzel a sporttal több kalóriát égethetünk el, mint például kerékpározással vagy aerobikozással. Erősebbé tehetjük a szív- és érrendszerünket, erősíthetjük a csontjainkat és javíthatjuk a kéz-szem koordinációnkat.
Szakál Borostyán