Amint beköszönt a nyár, az egyébként nem zavaró kis szépséghibákat is óriásinak látjuk, és azonnali gyógymódot szeretnénk rá. Így könnyen előfordulhat, hogy bedőlünk a legelső csodaszer marketingszövegének, ami szembejön velünk. Azonban a szép bőrhöz és hajhoz idő kell és törődés. Az egyik legjobb példán keresztül mutatjuk ezt be, a kettes metró végállomásáról könnyen elérhető gödöllői kastély sűrű látogatója, Sisi királyné példáján keresztül.
HÚSPAKOLÁS A FIATALSÁG MEGNYÚJTÁSÁÉRT
Erzsébet az I. Ferenc Józseffel kötött házasságát követően rengeteget időzött Gödöllőn, a kastélyban, ahol körülvette magát sürgölődő szobalányokkal és a szépségápolás általa ismert minden módjával. Sokat mondják, hogy fiatalságát örökre szerette volna megőrizni, és ennek érdekében mindent bevetett. Állítólag előfordult, hogy egész éjszakákra borjúhúst tett az arcára, hogy a benne lévő vitaminok és ásványi anyagok puhítsák a bőrt és jó mélyen felszívódjanak. A bőre feszességét pedig gőzfürdővel és utána hideg vízben való mártózással őrizte meg. Sisi rendkívül hiú volt, és azt mondják, el is határozta, hogy amint megjelennek rajta az öregedés legkisebb jelei, ő azt fátyol és legyező mögé rejti majd.
HA A HAJÁRÓL VOLT SZÓ, NEM ISMERT FÁRADTSÁGOT
A királyné persze nem tartotta magát makulátlannak, voltak apró hibái, amit igyekezett elrejteni a világ elől. Ilyen volt például, hogy a fülét túl nagynak tartotta, így az eredeti haját műhajjal pótolta ki, hogy eltakarja hibáját. Mulatságos történetek maradtak fenn arról, hogy hányan kellettek haja kifésüléséhez, vagy arról, mennyire nem szerette, ha kihullott akár egy szál is, ezért a szoknyája alsó részére tapadós bélést tettek, hogy ne vegye észre, ha kihullott pár hajszál. A napi hajápolása két-három órát vett igénybe, a háromhetenkénti hajmosás pedig egy egész napos elfoglaltság volt. Többféle változatban is fennmaradt Sisi „samponjának” receptje, van, aki szerint a tisztításhoz pálinkát és tojást kevertek össze, de akad, aki azt állítja, hogy harminc tojássárgáját és egy fél üveg brandyt mixeltek samponnak. Az öblítéshez pedig ecetből, levendulából, narancsvirágvízből és csalántinktúrából álló csodaszert használtak. A tojássampon trükkje a mai napig beválik, főleg zsíros hajon érdemes alkalmazni. Végtelenül egyszerű a használata, hiszen csak fel kell verni a tojást (két sárgájához egy fehérjét), belecsöppenteni valamilyen illóolajat, hogy ne legyen büdös a végén, és belemasszírozni a hajba, majd mintha sampon lenne, ugyanúgy kiöblíteni. A tojás természetes emulgeáló anyag, azaz az olaj és a víz keveredni tud benne. Ezért képes olyan jól leszedni a hajról a zsiradékot és a koszt.
A LEGENDÁS ALAK MELLÉ LEGENDÁS DIÉTA PÁROSULT
A királyné nem is lehetne jobb példája annak, amit már közhelyként is emlegethetnénk, nevezetesen, hogy „a legfontosabb étrend-kiegészítő a sport”. Sisi 172 centiméteres magasságához 50 kilós testsúly párosult, amit egyrészt jó adottságának köszönhetett, másrészt pedig annak, hogy rengeteget sportolt. Európa egyik legjobb női lovasa volt, minden palotájában tornaszoba állt rendelkezésére, ahol edzhette magát, például a gyűrűn lógva vagy súlyzókat emelgetve. Később a lovaglást a gyaloglás váltotta fel, képes volt órákig elég gyors tempóban gyalogolni. Ami a diétát illeti, fiatalkorában odavolt a csokoládéért és az édességekért, ezért alapvetően rosszak voltak a fogai, amit mindig is szégyellt. Házassága után azonban sokkal tudatosabban figyelt arra, hogy mit eszik, és voltak napok, amikor csak teán és narancson tengődött, s a fűzőjét is mindig lehetetlenül szorosra kötötték, hogy abba az irányba formálódjon a teste, ahogyan ő szerette volna.
Palotás Zsuzsi