A rövid és vacogós téli séták után tavasszal már több időt tölthetünk a szabadban. Érdemes ezt az időt kihasználni feltöltődésre, mozgásra, egy kis sportolásra.
PICIKKEL
A tavaszi-nyári születésű babákat már két-három hetes koruktól, fokozatosan szoktassuk hozzá a levegőzéshez. Először a szobában öltöztessük fel a kinti hőmérsékletnek megfelelően, és nyitott szobaablak mellett levegőztessük, kezdetben csak pár percig, később a levegőzés a kertben vagy az erkélyen folytatódhat. Mivel a szabadban eltöltött idő ebben a korban még nem szaladgálással telik, különösen ügyeljünk rá, hogy a babát az időjárásnak megfelelően öltöztessük.
A későbbiekben a kicsi alvásidejére is időzíthetjük a levegőzést. A babát altathatjuk babakocsiban elringatva, de jó választás e célra az utazóágy is. A gyermekek alvásideje változó, de készüljünk fel rá, hogy a jó levegőn az alvás a megszokottnál hosszabbra nyúlhat, ezért ügyeljünk a megfelelő vastagságú öltözékre, alvás közben gondosan takarjuk be.
ALAKFORMÁLÁS BABAKOCSIVAL
A szabadban töltött idő jó alkalom arra, hogy kicsit átmozgassuk magunkat, elkezdjük visszanyerni a szülés előtti formát. Ha friss kismamaként még nem is célunk az álomalak elérése, a friss levegőn való mozgást akkor is érdemes kipróbálni. Egy kis változatosságot is csempészhetünk így a mindennapokba, a hangulatunk is jobb lesz és jobban bírjuk majd az éjszakázást, a baba körüli teendőket. A legkézenfekvőbb mozgás a futás, amit a levegőztetés vagy délutáni alvás idejére is időzíthetünk. Ehhez a kényelmes edzőcipő mellett érdemes beszerezni egy jogger babakocsit, ami jól tompítja a rázkódást, így futás közben a kicsi is nyugodtan pihenhet. Ha nem szeret futni, jó választás lehet a szabadtéri kondipark. Egy laza kocogás, bemelegítés után, amíg a kicsi alszik vagy a babakocsiból nézelődik, mi nyugodtan edzhetünk.
NAGYOBBAKKAL
8-9 hónapos kor körül, a már ülni tudó babák hosszabb séták alatt is szívesen nézelődnek a babakocsiban, a játszótéren is egyre inkább felkeltik a figyelmüket a színes játékok, szívesen hintáznak, játszanak a homokozóban, a bátrabbak a segítségünkkel már a csúszdán is lemerészkednek. A babák, egyéni fejlődési ütemüktől függően 1 éves koruktól már élvezettel lépegetnek a babakocsiba kapaszkodva. Ha a kicsi elfárad, babakocsiban ültetve folytathatjuk a sétát. Nagyobbak már szívesen közlekednek kismotoron, triciklin is.
BABÁVAL A NYEREGBEN
A szabadban töltött időt változatosabbá tehetjük, a már ülni tudó babával nem feltétlenül kell mindig sétálni, akár kerékpározhatunk is. Sportboltokban széles választékot találunk az ehhez szükséges védőfelszerelésekről, a szakképzett eladók pedig segíthetnek megatlálni a gyermek életkorának megfelelő méretet. Nagyobb gyerekkel, vagy ha rendszeresen túrázunk, hosszú távon érdemes beruházni kerékpárra szerelhető utánfutó vásárlásába, ennek jó hasznát vehetjük majd akkor is, ha bővül a család.
MIRE FIGYELJÜNK A SZABADBAN?
- A kisgyermekek bőre nagyon érzékeny, az UV sugarak
- ellen az árnyékban is védekezzünk! Mielőtt a szabadba indulunk, mindig kenjük be a baba bőrét gyermekek számára készült, magas faktorszámú védőkrémmel. Séta közben
- a babakocsiban is ügyeljünk rá, hogy a pici a napnak háttal, vagy napernyő alatt utazzon.
- Napszúrás ellen mindig adjunk a baba fejére könnyű vászonsapkát.
- Gondoljunk a rovarok elleni védekezésre is! A babako-csira, kiságyra kapható védőháló, amely megakadályozza a szúnyogok, méhek bejutását.