A PMS – azaz a premenstruációs szindróma- számtalan nő életét keseríti meg, hiszen igen kellemetlen tünetekkel jár, nem beszélve az akkor fellépő hangulatingadozásokról. Az állapot pontos kialakulásának oka egyelőre nem ismert, ám az biztos, hogy bizonyos hormonzavarok elősegítik a fellépését és súlyosbítják a panaszokat. Hogy milyen endokrin problémák is okozhatják a PMS-t, arról dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász- endokrinológusa beszélt.
PMS, azok a pokoli napok
A premenstruációs szindróma a nők igen nagy százalékát érinti, függetlenül attól, hogy a ciklusa normál-e vagy sem (bár legtöbbször cikluszavarok esetén fordul elő). Az esetek többségében elviselhető panaszokról számolnak be az érintettek, ám előfordulhat a probléma súlyosabb fellépése is, ami akár átmeneti munkaképtelenséget okoz, és igencsak rontja a benne szenvedő életminőségét. Tüneteit tekintve igen szerteágazó, hiszen a fejfájáson, a fokozott verejtékezésen, ingerlékenységen, mellfeszülésen és hasi görcsökön kívül megjelenhetnek a bőrön aknék, a haj zsírosabbá válik, ráadásul emésztési zavarok, szédülés és álmatlanság is jelentkezhet. A panaszok a havi vérzés közeledtével jelentkeznek (általában az azt megelőző héten), majd a menstruációval a tünetek csökkennek, majd megszűnnek.
Hogy pontosan miért is alakul ki a PMS, egyelőre nem tudni, ám a túlzott stressz, az egészségtelen életmód, a depresszió, mind komoly befolyással vannak, akárcsak a hormonok játéka.
Már megint a hormonok
A testünkben zajló folyamatokban igen nagy szerepet játszanak a hormonok, így a különböző problémák fellépése is gyakran köthető azok zavaraihoz. Menstruáció előtt az ösztrogén és a progeszteron értéke is magas, (de jellemzően a progeszteron értékek emelkedettek)- általában ez okozza a panaszok egy részét (puffadás, teltségérzés, lassú emésztés, testsúlygyarapodás, vízvisszatartás, hányinger). Ám, ha valamilyen betegség is fennáll, akkor a panaszok sokkal súlyosabbak és elviselhetetlenebbek lehetnek.
A PMS okozta tüneteket ugyanis jelentősen rontja, ha az illetőnél ösztrogéndominancia áll fenn, melyet okozhat a túl magas ösztrogénszint, de progeszteronhiány is. Ezen kívül súlyosbíthatja a panaszokat pajzsmirigy alulműködés, magas prolaktin szint, PCOS/IR, mellékvesekéreg betegségei, melyek befolyásolják mind az illető hangulatát, mind a menstruációs ciklusát. Éppen ezért – bár nem törvényszerű-, a PMS főleg azoknál jelentkezik rosszabb formában, akik menstruációs zavarral, illetve anovulációval küzdenek - mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász- endokrinológusa, aki hozzátette, hogy a probléma gyakran lelki eredetű is lehet.
Mit lehet tenni ellene?
Első körben vérvétellel meg kell állapítani, hogy áll-e valamilyen hormonzavar a PMS hátterében, hiszen ha megvan a kiváltó ok, akkor annak kezelése megszűntetheti, de legalább csökkenti a tüneteket. A terápia általában gyógyszeres kezelést jelent, melyet érdemes diétával is kiegészíteni. Az ösztrogén dominanciát például okozhatja a magas fitoösztrogénekben gazdag étrend (pl. szója), ezért azokat érdemes kerülni. Ezen kívül a túlzott cukor és finomított szénhidrát fogyasztása is rontja a PMS-t, mivel ezek megnövelik a PCOS/IR kialakulásának esélyét és súlyosbodását, így érdemes előnyben részesíteni a teljes kiőrlésű pékáruk fogyasztását és cukor helyett természetes édesítőszerrel édesíteni.
Ezen kívül sokat segíthet azt AVIVA torna, bizonyos gyógynövények (pl. barátcserje), valamint a lelki harmónia.
Forrás: Nőgyógyászati Központ