Az ősz beköszöntével igazán még nincs annyira hideg, de a nyári kánikula után szervezetünknek és egészségünknek regenerálódásra van szüksége. Így érdemes néhány tanácsot megfogadni, hogy az átmeneti időszak alatt megfelelően fel tudjuk készíteni testünket, bőrünket és hajunkat a fagyos időszakra!
BŐRVÉDELEM ŐSSZEL IS
Bőrünk a különböző évszakokban más és más időjárási tényezők hatásának van kitéve. Az erős nyári nap károsító hatása következtében például bőrpír, viszketés és bőrérzékenység léphet fel. Kialakulnak a bőröregedés jól észrevehető jelei: a ráncok, redők, a pigmenteloszlás zavaraira utaló barnás elszíneződések és öregségi foltok. Sajnos az ősz viszontagságos időjárása sem kíméli a mintegy 1,5-2 m² kiterjedésű kültakarónkat, így húzódó, nemritkán foltos és szeplős lehet a bőrünk – az ajkak kiszáradásáról, repedezéséről és a vitaminhiányról nem is beszélve. Ezért a többnyire hűvös, esős és szeles ősz napjaiban is fontos óvni bőrünket, legegyszerűbben valamilyen krémmel. Ezek közül is a kevés víz és magas zsirtartalmúakat, illetve az alkoholmentes tisztítókat. Mivel a kornyezet felől naponta szamos agresszio eri a bőrt, ezek ellen mind fel kell vennie a harcot legkulső szervunknek a szervezet vedelmeben. A napsugárzás, a szél, a páratartalom, a hőmérséklet és a légszennyezettség ellen megfelelő testápolók használatával tudunk eredményesen küzdeni. Hasznos tehát egy, a bőrtípusunknak megfelelőt beszerezni. Emellett kerüljük a dohányfüsttel teli levegőt, valamint a kis zárt helyiségeket, ahol a fűtőberendezések következtében légzőrendszerünk megterhelődik; illetve igyekezzünk megfelelő minőségű szűrővel ellátott klímaberendezést használni – a melegebb őszi napokon is – ugyanis az elszaporodott baktériumok hatására akár légúti megbetegedéseket kaphatunk el.
OTTHONI PÁROLOGTATÁS AZ EGÉSZSÉGÜNKÉRT
A körülöttünk lévő, főleg városi levegő oly mértékben szennyezett, hogy az már önmagában nehéz feladat elé állítja légzőszerveinket és terhelik az immunrendszert. Ezért ajánlatos telített sóoldatot párologtatni otthonunkban, hogy egy saját sóbarlangot is varázsoljunk magunknak. A fából, műanyagból vagy üvegből, de semmiképpen nem fémből készült párologtatóedény fűtőteste miatt elpárolog a só, így a légtérbe jutva nedves, sós mikroklímát alakít ki. Megemelkedik a relatív páratartalom, melyben elemi szinten találhatóak természetes ásványi anyagok is. Ez megköti a port, a füstöt, gázokat és egyéb szennyező anyagokat, így biztosítva kellemes közérzetünket. A levegő megnövekedett töltésű ionjainak koncentrációja következtében fokozódik a légzőszervek öntisztulása is, a gyulladások kialakulása gátolva van, ezért kiemelten az asztmás, allergiás és horkoló emberek figyelmébe ajánljuk a sópárologtatást. A fürdősó rendszeres használata nők, férfiak és gyermekek számára is egyaránt megengedett. Személyes kedvencünk a parajdi sószappan és fürdősó, melyet vitaminokban és nyomelemekben gazdag összetételük révén Európa egyik legjobb természetes szépségápolási szerének tartanak.
SZAUNA ÉS GŐZFÜRDŐ – MINT LÉGZŐSZERVI KÚRA
igazi légzőszervi kúrának számít a szaunázás, hiszen a 90-100 Celsius-fokos száraz levegő jótékony hatása megfelelő védekezésre sarkallja szervezetünket. Alacsony a páratartalom, de alkalmanként a forró kövekre vizet, borsmenta- vagy eukaliptusz- illóolajat locsolnak, mellyel növelik a párologtatást. A szaunázó emberek egyszerre relaxálnak, izzadnak és tisztulnak. A leggyakrabban 3 szinten elhelyezett padok megfelelő komfortot biztosítanak a pihenni vágyóknak, de fontos tudni, hogy ékszerek és ruhák nélkül, maximum pamut fürdőruhában szabad csak befeküdni vagy ülni a 6-8 fős kabinokba. Egészségmegőrző és -megújító hatása van a szaunázásnak, nem véletlen tehát, hogy a meghűléses betegségek ellen is legtöbbször ez a javasolt gyógyír. A forró levegő hatására a baktériumok elpusztulnak, az erek kitágulnak, megindul a verejtékezés és az anyagcsere-folyamatok is megindulnak. A csökkenő stressz, a narancsbőr eltűnése nemcsak szaunázással érhető el, hanem gőzfürdő alkalmazásával is. Ez egyben hatékonyan oldja a stresszt, relaxál, felfrissít, illetve javítja az általános fizikai és mentális közérzetet is. Nő a pulzusszám, csökken a vérnyomás, megindul az izzadás. A gőzkabin, gőzfürdő használata fontos szerepet tölt be a feszült, fáradt izmok ellazításánál, sőt a fájdalomcsillapításban is, és általánosságban elmondhatjuk, hogy ez a kombináció megvalósítja a teljes testi és szellemi felfrissülést.
ÓVATOSAN A HAJSZÁRÍTÓVAL!
Hogy még a hűvös időben is egészséges és csillogó hajkoronával büszkélkedhessünk, nem kell feltétlenül drága hajvédő szereket venni. Elég a jól bevált hajmosás fortélyait és praktikáit alkalmazni. Szezonálisan persze különféle hajpanaszok előfordulhatnak (pl.: haj zsírosodása, fénytelenné válás, hajvégek töredezése, korpásodás, hajhullás stb.), de hogy ne szenvedjünk ezek önbizalom-romboló érzésétől, kiemelten fontos odafigyelni a hajszárítás helyes alkalmazására. A kinti hideg és a zárt helyiségek közötti hőmérséklet- és páratartalom-különbség ugyanis fejbőrünk vérellátásában okozhat zavart. Az apró hajszálerek összehúzódnak, emiatt pedig csökkenhet a hajhagymák tápanyagellátottsága. Elvékonyodnak a hajszálak, fénytelenné válik a hajzat, és a faggyútermelés is fokozódik. Ezt még jobban előidézendő tevékenység a napi hajmosás utáni hajszárító-használat is. A magas hőfokú hajformázóknak (hajszárító, sütővas, hajvasaló) ártó hatásai is vannak, hiszen a hajunk szárazzá, kezelhetetlenné vagy tapadóssá válik tőlük. fontos, hogy a törölköző-szárazra törölt hajat mindig közepes hőfokra állított levegővel alakítsuk és szárítsuk. Ezeket is csak módjával, mivel ha túlzásba esünk, a hajbajok könnyen krónikussá is válhatnak.
Szakál Borostyán