A gyöngydaganat, vagy cholesteatoma olyan elváltozás a középfülben, amely a kutatások szerint leggyakrabban a fülkürt nem megfelelő szellőzése kapcsán alakul ki. A gyógyuláshoz mindenképp kétlépcsős fülműtét szükséges, ezért fontos az orr és a fülkürt szellőzési problémák idejében történő diagnosztizálása és kezelése!
Valóban daganat?
Nem daganat, de olyan tulajdonságokat mutat, mint egy daganat. Ez azt jelenti, hogy az elváltozás a folyamatos növekedése kapcsán, beterjedve a középfülbe roncsolja az útjába kerülő nemes képleteket. Elpusztíthatja a hallócsontokat, megtámadhatja az arcideget is. Alattomos növekedése és az okozott károk miatt kapta a betegség a „gyöngydaganat” nevet.
Miért „gyöngy”?
Mert az elváltozás általában kerekded, mint egy gyöngyszem. Ezen kívül a dobhártya hámrétegének folyamatos leválásából, hámlásából képződik úgy, hogy a levált rétegek hagymahéjszerűen rakódnak egymásra. Ennek a hámtömegnek egy a valódi gyöngyszemhez hasonló csillogása van - magyarázza dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa.
A fülkürt szerepe a kialakulásban
A fülkürt, vagy Eustach-féle kürt az orrüreget a dobüreggel összekötő cső. Jelentősége, hogy kapcsolatot létesít a dobüreg és az orrgarat között és nyeléskor, ásításkor kiegyenlíti a légnyomást a külső tér és a dobüreg között. A fülkürt átjárhatósága esetén a dobhártya két oldalán a légnyomás megegyezik. Amennyiben ez a funkció nem működik, akkor a dobhártya mögött csökken a nyomás, ez egy szívóerőt fejt ki a dobhártyára, amely ennek hatására befelé kezd türemkedni. Ha nem sikerül a fülkürtműködést akadályozó okokat szanálni, akkor sajnos a fülbetegség már magától fejlődhet tovább és csak műtéttel állíthatjuk meg.
A daganat megjelenése
A tartós fülkürt szellőzési elégtelenség miatt a meggyengült dobhártyán először egy kezdeti pici öböl alakul ki, mely később fokozatosan mélyül, majd idővel befelé, a hallócsontok felé zsákszerű képződménnyé növekszik. Még ekkor is sokszor csak egy apró, mikroszkóppal felfedezhető nyílás látszik a betegségből!
A gyöngyházdaganat tünetei
Rendszerint fokozatosan romló hallás, fertőzések esetén ismétlődő fülfolyás jelzi a betegség kialakulását. A gyöngyházdaganat sok esetben a hallócsontok nagyfokú károsodását is okozza. Elhanyagolt esetben szédülés, arcidegbénulás, vagy agytályog, agyhártyagyulladás is lehet szövődmény.
Bonyolult műtéttel kezelhető
Ha már kialakult a gyöngyházdaganat, akkor csak műtéti úton van lehetőség eltávolítani. A hámzsák sokszor igen bonyolult eltávolítása után a beteg saját szöveteiből a dobhártya beteg, kivágott része pótolható, illetve a környező csontokból kiképzett protézissel a károsodott hallócsontláncolat is rekonstruálható, így a halláskárosodás is általában megszüntethető. Egy évvel később műtéti feltárás kapcsán kell meggyőződni arról, hogy maradéktalanul sikerült-e eltávolítani a hámot, mert nagy a kiújulás veszélye.
Fordítsunk figyelmet a megelőzésre!
A cholesteatoma sok esetben elkerülhető, ha idejében felismerjük és kezeljük a folyamatot beindító orrüregi és orrgarati elváltozásokat – figyelmeztet dr. Fülöp Györgyi. Ezért is nagyon fontos bármilyen orrlégzési problémával orvoshoz fordulni és pl. az orrpolip, az allergiák és a megnagyobbodott orrmandulák kezelése!
Forrás: www.fulorrgegekozpont.hu