Az őszi és a téli időszak rengeteg élménylehetőséget tartogat, gondoljunk csak az őszi kirándulásokra, az adventi vásárokra vagy a karácsonyi családi összejövetelre. Nem csoda hát, ha szeretnénk közülük sokat megörökíteni. Régebben ehhez be kellett érnünk 24, szerencsésebb esetben 36 kép készítésére alkalmas tekerccsel, ma azonban képek ezreit is elkészíthetjük, és ehhez ráadásul nincs is szükségünk nagy, vagy drága gépekre.
ANALÓG FÉNYKÉPEZŐGÉP
A neten és az aukciósoldalakon még mindig találkozhatunk analóg géptípussal, melynek jellemzője, hogy kizárólag állókép rögzítésére alkalmas (ellenben a digitálissal, ahol mozgókép rögzítésére is van lehetőség). Sőt valószínűleg nincs is olyan háztartás, hol ne lenne egy-egy darab a fiók mélyén elfekvőben. Használni azonban már sokkal bajosabban lehet. A digitális korban ugyanis azok a gépek, melyek analóg rendszerrel rendelkeznek – vagyis negatívot készítenek a filmtekercsre – elavultak, ráadásul nehezen beszerezhető hozzájuk a filmtekercs. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének még mindig használatban. A művészi képek, illetve a diák készítésénél célszerű ezeket alkalmazni, bár ez ma már inkább a fotóművészek kiváltsága.
DIGITÁLIS FÉNYKÉPEZŐGÉP
Haladva a korral ma már az ember, ha fényképezőgépet vesz, akkor digitális mellett teszi le a voksát. Persze ebből is van választék bőven, így a hozzá nem értő vevő csak kapkodja a fejét. A legtöbben jellemzően az ár alapján döntenek, ami egy egészen jó iránymutató. De azért azzal tisztában kell lenni, hogy nem csak a gépek értéke lehet szelekciós eszköz. Az olcsó fényképezőgépek szinte kizárólag kompakt, belépő kategóriás gépek. Ez azt jelenti, hogy bár viszonylag szép képeket készítenek, de a kézi beállításokra kevés lehetőség van, valamint külön objektívet nem lehet hozzájuk csatlakoztatni. Persze itt is léteznek drágább variációk, de a kompaktság mindenképpen adott. Akik csupán a családi élményeket szeretnék megörökíteni, azoknak bőven elég egy ilyen készülék. Ha nem csupán a fényképalbumba, de a falra is ki szeretnénk tenni a képeinket, akkor a drágább lehetőségek között már találkozhatunk a félprofi gépekkel. Ezek árcédulája már jellemzően 5 számjeggyel rendelkezik, és a szórás hatalmas. Léteznek az „olcsóbb”, 100 000 forint alatti gépek, melyek bár kompaktak, lényegesen több beállítás érhető el rajtuk, mint a belépő kategória szerkezetein. Valamint itt már olyanokat is találunk, melyek objektívvel is felszerelhetőek, ezek ára azonban már magasabb. A profi kategória gépei már nem az egyszerű felhasználóknak való. Ezt nagyon jól jelzik a gépek árai, amik akár 6 számjegyből is állhatnak. Ehhez jönnek még a kiegészítők, vagyis a különböző objektívek, melyek cserélgetésével más és más beállítási opciók érhetőek el. A kategóriákban egyre feljebb lépkedve a kézi beállítás is egyre jobban előtérbe kerül, vagyis lényegesen több apró változtatás eszközölhető a készítendő képen.
MOBIL
A fényképezőgépek kora, legalábbis a belépő kategóriáé erősen leáldozóban van. Ennek oka, hogy a mai telefonok többsége messze jobb képeket készít, mint amilyeneket a belépő kategória gépei, sőt sok esetben már a félprofi gépeket is megközelítik. Gyártótól függően választhatunk olyan készüléket is, amely kifejezetten fényképezésre termett. Ezeknek kicsúszó objektívje is van, valamint az alapszoftverrel és a letölthető appokkal együtt már igen bonyolult beállítások is elérhetőek rajta. Sokáig a mobil előnye a fényképészek számára is az volt, hogy az azzal készült képeket azonnal meg lehetett osztani, szerkeszteni. Ma azonban a legtöbb fényképezőgép is rendelkezik már wifikapcsolat lehetőségével, vagyis ez a különbség teljesen eltűnt.
VIDEOKAMERA
A mozgókép rögzítése egy egészen más műfaj, ennek megfelelően a kamerák is olyan széles skálán mozognak, akár a fényképezőgépek. Természetesen léteznek egészen egyszerű szerkezetek, és vannak olyanok is, amelyekkel elképesztő mennyiségű képkockát lehet rögzíteni másodpercenként, így az elkészült videó olyan részleteket is megmutat, ami az emberi szem számára egyébként láthatatlan lenne. Egy átlagos kamera jellemzően 24 képkockát rögzít, ez a mennyiség elegendő a mozgás illúziójának fenntartásához. Ám ezek az eszközök is ma már csak a profik kezében fordulnak elő. Egy átlagos felhasználó a digitális kamera felé fordul, ahol nem kazettára, CD-re, vagy más adathordozóra rögzít, hanem merevlemezre, ami utána azonnal továbbítható, megosztható. A videofelvételek minőségét is széles skálán lehet elemezni, de átlagfelhasználóként az ember ebben is a telefonjára támaszkodik, és nem is vár el sokat. Hogy akkor mégis minek a videó? A képeken hangulatokat megörökíteni nem olyan egyszerű, ahhoz gyakorlás és érzék is szükséges. Egy videó azonban a hangokat, és a hangulatot is könnyebben közvetíti, ennek köszönhetően minden digitális fényképezőgépben, valamint minden okostelefonban is helyet kapott.
Forrás: www.rallyphoto.eoldal.hu; www.wikipedia.hu