Azok, akik nem mozognak rendszeresen a szabad levegőn, gyakran az időjárásra fogják, hogy akkor miért is nem kéne kimenniük sportolni. Pedig ennek nem kéne kibúvónak lennie, hiszen ma már több olyan praktika, jó tanács és speciális felszerelés létezik, melyek nem csak megkönnyítik, de élvezetessé is teszik a szabadtéri edzéseket.
Futás
A futás az egyik legnépszerűbb sport, hiszen amellett, hogy olcsó, remekül formál és szolgálja az egészségünket. Nagy előnye, hogy bármely évszakban űzhető, ráadásul mindig más-más táj tárulhat elénk, attól függően, ősszel vagy esetleg tavasszal húzzuk fel a futócipőt. Az igazi sportembereket az igazán hideg idő sem tántorítja el attól, hogy kimenjenek edzeni, ám fontos, hogy ekkor betartsanak pár fontos szabályt. Először is, fektessünk nagy hangsúlyt a megfelelő bemelegítésre, hiszen hűvös időben az izmok lassabban melegednek be, kötöttebbek, így nagyobb a sérülésveszély. Természetesen az öltözködésre is oda kell figyelni, senki sem szeretne lebetegedni azért, mert a ruházat miatt esetleg megfázott. Fontos szabály, hogy kerüljük a pamutból készült darabokat, ugyanis az magába szívja és megtartja a verejtéket, és innen egyenes út vezet a lázcsillapítókhoz. Helyette válasszunk inkább szintetikus anyagokat, a gyapjút vagy a kettő kombinációját, de már kaphatóak direkt erre a célra készült polár felsők is, melyek szintén hasznos szolgálatot tehetnek. A sportolásunkat igencsak meg tudja nehezíteni a szél is-ekkor érdemes széldzsekit magunkra ölteni. A ruházat kiválasztásánál tartsuk mindig szem előtt az aktuális kinti hőmérsékletet, nehogy túlöltözzünk és nagyon megizzadjunk, hiszen az is betegségekhez vezethet, ahogyan az is, ha otthon hagyjuk az olyan feleslegesnek hitt kiegészítőket, mint a sapka vagy a kesztyű.
Bringázás
A legtöbben a rossz idő beköszöntével a garázsba állítják a kerékpárt, és tavaszig elő sem veszik. Pedig ősszel/télen is remek élményt nyújthat a tekerés. Egészen addig a pillanatig, amíg be nem köszöntenek a fagyok, a havazás, és válik latyakossá az út, elég, ha „csupán” az öltözékünket változtatjuk meg a melegebb hónapokéhoz képest. Ez a futással hasonlóan jelenthet jól szellőző, ám melegebb ruhákat, széldzsekit, sálat, és a korai sötétedés miatt láthatósági mellényt, ám mihelyst téliesebbre fordul az idő, úgy a bringánkat is fel kell készíteni a megváltozott viszonyokra. Ahogy az autóknál, úgy a kerékpároknál is szükség van kerékcserére. Lehetőleg megfelelő defektvédelemmel ellátott ráadásul a jobb tapadás érdekében sokan ajánlják, hogy kicsit puhábbak kerekeket válasszunk. Ami még fontos, az elöl/hátul a sárvédő, így nem lesz mocskos sem a ruhánk, sem az alkatrészek, sem pedig a mögöttünk haladó. Külön említést igényel továbbá az, hogy a sózott latyak sajnos nem tesz túl jót a fékpofáknak, így rendszeresen ellenőrizni kell őket, áttörölni, és szükség esetén kicserélni.
Túrázás
Az őszi és a téli táj látványa igazán lenyűgöző, így a nagy hidegek ellenére sokan kimerészkednek és útnak indulnak, még a legnagyobb fagyokban is. Pedig ekkor az egyszerűnek tűnő terep is sok meglepetést tartogat, így könnyen lehet, hogy a kedvenc tavaszi útvonalunk télen fekete pályának számít. Ruházat tekintetében a réteges öltözködést preferáljuk, és lehetőleg olyat válasszunk, amiben könnyen tudunk mozogni és nem szorít, mivel ekkor a vérkeringés hatékonysága csökken. Alulra jól szellőző darabokat, míg legfelülre szélálló anorákot húzzunk, így a zordabb időjárás is elviselhetőbb lesz és a széllökések sem lesznek annyira zavaróak. Mégis, szinte a legnagyobb hangsúlyt túrabakancs megfelelő kiválasztására kell helyezni, hiszen igazán megkönnyítheti és meg is nehezítheti egy lábbeli a kirándulást. Olyat válasszunk, ami biztosan tartja a bokát, talpa mélyen redőzött, vízálló és lehetőleg jól lélegző is legyen, hogy még véletlenül se izzadjon bele a lábunk.
Mikre ügyeljen, ha hidegben edz?
- fokozatosan szoktassa hozzá magát a hidegben való edzéshez
- betegen inkább maradjon a meleg szobában
- ügyeljen a megfelelő öltözetre
- vízálló cipőt válasszon
- mindig melegítsen be
- ne feledkezzen meg a folyadékpótlásról
- kössön sálat az orra elé vagy használjon maszkot