Levegő. Sokunknak eltérő tartalom társulhat a szóhoz, de talán mindenkinek az első: az élet. Nélküle ugyanis az nincs. Ezenfelül pedig vannak olyan emberek, akik számára más okból is fontos, például egy gyöngyhalásznak, aki az indiai óceán mélyéről, akár 90 másodpercig visszatartva a levegőt, 20–30 méteres mélységbe merül a zsákmányért. és vannak kevésbé egzotikus, viszont sokkal jelentősebb teljesítmények is, amikhez nem kell ilyen messzire utaznunk, elég az Egri úszó Klub medencéjéig mennünk. Ebben a medencében készül ugyanis Cseh László, aki oly sok örömteli, sporttörténeti pillanatot szerzett már nekünk, akik a tévé képernyői előtt, szurkolunk neki. Most legutóbb a riói olimpián izgulhattunk és nézhettük dagadó mellkassal, ahogy a dobogón állva felhúzzák neki, meg picit nekünk is, a magyar lobogót.
Esetében határozottan állíthatjuk, hogy a levegő több ponton is fontos számára, mint nekünk, egyszerű halandóknak, akiknek „csupán” a létfenntartáshoz szükséges. ő ugyanis sokkal jobb tüdőkapacitással bír, mint az átlagos, nem élsportoló emberek. Képzelhetik mit érzett, mikor kiderült hogy asztmás...
De mielőtt elmesélné, picit beszéljünk róla és az eredményeiről: 2002-ben született az első nemzetközi sikere, a riesai rövid pályás Európa-bajnokságon, ahol bronzérmes lett 400 méter vegyes úszásban. innentől kezdve folyamatosan szállította nekünk, magyaroknak a jobbnál jobb eredményeket, és szinte nincs olyan verseny, beleértve az Európa-, vagy világbajnokságokat és olimpiákat, ahonnan ne térne haza éremmel. Ezért Cseh jelenleg a magyar úszóválogatott egyik legsikeresebb versenyzője. Rióból is hozott egy ezüstérmet 100 pillangóban, ahol egyébként minden idők legsikeresebb úszójával Michael Phelpssel állt a dobogón, mivel század másodpercre azonos időben csaptak be a célba.
De kanyarodjunk vissza egy picit az asztmához. Számomra furcsán hangzik, hogy egy ilyen fantasztikus sportteljesítmény mögött egy asztmás sportoló áll, ezért megkérdeztem tőle, hogy lehetséges ez? Vajon egy 11 éves fiúban mi zajlik le, ha veszélybe kerül a sportja, hiszen mikor kiderült, hogy asztmás, három hétig kezelték a Törökbálinti Tüdőgyógyintézetben. Az ott elvégzett vizsgálatok szerint a tüdővolumene jóval kisebb versenytársainál, emiatt számára még nehezebb az úszás.
NEM GONDOLTÁL ARRA, HOGY ABBAHAGYOD A SPORTOT? HISZEN JELENTŐS HÁTRÁNNYAL INDULSZ, MINT A TÁRSAID?
Eszembe sem jutott! Az edzésemben nem változott semmi, csak végre kiderült, miért ébredek éjjelente arra, hogy nem kapok levegőt. Kaptam gyógyszert és ha szükséges volt, használtam. Volt, hogy edzés közben is kellett, de versenyen szerencsére sosem. Azt megfigyeltem, hogy ha klórosabb a víz, akkor gyakrabban kell, meg kinti edzéseken, például futás közben. Viszont sosem éreztem úgy, hogy bármiféle hátrányból indulok a versenytársaimmal szemben. Nem gondolom most sem, hogy ez egy olyan betegség, amitől meg kellene ijednem.
VAN BÁRMI A FELKÉSZÜLÉSEDBEN, AMI A LÉGZŐSZERVI PROBLÉMÁD MIATT KÜLÖNLEGES, VAGY ELTÉR A TÖBBI SPORTOLÓ PROGRAMJÁTÓL? EGYÁLTALÁN MILYEN SZAKMAI STÁBBAL DOLGOZOL?
Szerintem az asztma miatt nincs semmi másképp. Az edzéstervem viszont rám van szabva, az én teljesítményemre és képességeimre. Természetesen egy felkészült szakmai stáb áll mellettem, akik segítenek a táplálkozási tanácsoktól a teljesít- ményméréseken át a formaidőzítésig és a mentális felkészülésig mindenben. Azt, hogy hol tartok a felkészülésben, időről időre monitorozzuk és az eredményeknek megfelelően megyünk tovább, illetve ha kell változtatunk. A csapat így egyben nagyon hatékony, szerintem minden tagjára egyformán szükség van, és nem szeretnék változtatni ezen semmit.
EGY ILYEN FELKÉSZÜLÉSBEN MINDENKIRE SZÜKSÉG VAN A CSAPATBÓL, DE MÉGIS KÍVÁNCSI VAGYOK, HOGY KI TUDNÁL-E EMELNI EGY TERÜLETET, AMI FONTOSABB, MINT A TÖBBI. A KÖZELMÚLTBAN SPORTPSZICHOLÓGIÁRÓL BESZÉLGETTEM OLIMPIKONOKKAL ÉS TÖBBEN ÚGY NYILATKOZTAK, HOGY AZON A SZINTEN, AHOL TI VAGYTOK A SPORTBAN, MÁR NEHÉZ FIZIKAI TELJESÍT- MÉNYBEN FEJLŐDNI, INKÁBB FEJBEN KELL ÖSSZERAKNI MINDENT, HOGY EGY OLYAN TÉTHELYZETBEN, MINT AMILYEN PÉLDÁUL AZ OLIMPIA, MAXIMÁLISAN KIJÖJJÖN A TELJESÍTMÉNY. TE MIT GONDOLSZ ERRŐL?
Szerintem is nagyon fontos a csapat, de nem emelnék ki senkit. A mentális felkészülés számomra is nagyon fontos. Amikor felállok egy versenyen a rajtkőre, már tudom pontosan, hogy szeretnék úszni, fejben már megcsináltam. Ezúttal Rióban viszont az olimpiai feszültség rányomta a bélyegét a teljesítményemre. Természetesen fantasztikus érzés volt Phelpssel állni a dobogón, de én azért jobban szerettem volna egy lépéssel feljebb állni.
AZOKNAK A FIATALOKNAK, AKIK HOZZÁD HASONLÓAN SZEMBESÜLNEK VALAMILYEN LÉGZŐSZERVI BETEGSÉGGEL, MIT TANÁCSOLNÁL?
Mindenki gondoljon magára egészséges emberként! Ne érezze úgy egy pillanatig sem, hogy hátrányból indul, inkább arra törekedjen, hogy a lehető legtöbbet hozza ki abból, ami a rendelkezésére áll!
LÁTJUK, HOGY SZÉPEN ALAKUL A SPORTDIPLOMÁCIAI KARRIERED IS. ESETLEG VANNAK EZZEL KAPCSOLATOS TERVEID A JÖVŐBEN?
Egyelőre nincsenek. Most kizárólag a versenyzés érdekel... jön egy újabb szezon, egy olimpiának vége, kezdődik újra a munka!
Ennek azt hiszem sokan őszintén örülünk! Reméljük, még sokszor robbant ki minket a kanapéból a tévé előtt, mikor a legjobbak közt beér a célba! Ehhez a legjobbakat kívánjuk Cseh Lacinak!
Kendi Ágnes Hana