Bár ősz van, de ez nem jelenti a kirándulások, hétvégi programok végét. Jóleshet kimozdulni kicsit a négy fal közül, de azért, hogy ez a hely ne mindig a plázákat és a cukrászdákat jelentse, összegyűjtöttünk néhány olyan helyszínt, amelyeket a gyerekek biztosan nagyon élveznek majd, és amik a 2-es metró vonalán helyezkednek el, így a közlekedésen sem kell agyalni.
1. MEGÁLLÓ: A LOVAGLÁS SZERELMESEINEK
Az állatokkal való barátkozás egy kisgyerek fejlődésében és nyitottá válásában fontos szerepet játszik. Egy olyan terep, ahol biztonságban próbálgathatja a határait, és cserébe mindig szeretet kap vissza. Ha a Kincsem Park programajánlatát böngésszük, rábukkanunk a Kincsem-túrára, ami beviszi a látogatót a kulisszák mögé. Betekinthetünk a Kincsem Park azon részébe, ahol csak a versenyzők és a lótulajdonosok járhatnak: az istállókba és a parkba. Emellett pedig felejthetetlen élményt szerezhetsz a gyerekednek, vagy saját magadnak azzal, hogy a túra lehetőséget ad arra, hogy felüljünk profi hajtók mellé, illetve egy speciális kétszemélyes fogatban versenylóval körözhessünk. Természetesen a lovak simogatása sem maradhat ki, és mindemellett pedig az idegenvezető olyan részletekbe avat be bennünket, amikről nem mindennap hall az ember. Van lehetőség a futófelületre is rálépni, illetve fotózkodni a Kincsem Park célpatkójával. „Akár voltál már lóversenyen, akár nem, akár szeretsz fogadni, akár csak a látvány érdekel, akár nagy rajongó vagy, akár csak kísérő, most egy olyan ajánlattal kedveskedünk Neked és kiszemeltednek, ami csak kevés embernek adatik meg” – olvasható a honlapjukon. A túrák egész évben elérhetőek, és esőben sem maradnak el.
2. MEGÁLLÓ: IDŐUTAZÁS A FÖLD ALATT
Alighanem kicsiket és nagyokat is egyaránt elvarázsol majd a Földalatti Vasúti Múzeum. A múzeum Európa első kéregvasútjának, a kisföldalattinak állít emléket: bemutatva történetét, építésének körülményeit, valamint – természetesen – a budapesti metróvonalak fejlődését is, méghozzá interaktív módon. Ráadásul egy igen autentikus, impozáns környezetben, ugyanis a múzeum a földalatti – 1955-ben a kelet-nyugati metróépítés során – forgalomból kivont szakaszán helyezkedik el. A kiállítás a Deák téri metróállomáson található a felszín alatt. A múzeumba belépve a korabeli Gizella téri földalatti megállóban találjuk magunkat, ahol már vár az utasokra a századfordulós vasúti kocsi. Szálljunk fel rá, és próbáljuk ki, milyen lehetett 1896-ban egy ilyen kocsin utazni! A kiállítás felidézi a földalatti építését is, műszaki rajzokkal és makettekkel. De bemutatja azt is, hogyan változtak az évek során a jegyek és a bérletek, a szolgálati egyenruhák, illetve hogy milyen tömegközlekedési járműveken lehetett utazni Budapesten 50 évvel ezelőtt. Az élményt hang- és videós effektek, bejátszások teszik még teljesebbé. Az igazán kicsiket pedig játszósarok is várja.
3. MEGÁLLÓ: AKIK SZERETNE A VAKOK CIPŐJÉBEN JÁRNI
Az érzékenyítést nem lehet túl korán elkezdeni, hiszen már általános iskolában megkezdődnek a kiközösítések és a negatív pletykálkodás. A legjobb módja annak, hogy ezeket elkerüljük, ha olyan közegbe visszük már kiskorukban a gyerekeket, amiben megtapasztalhatják, milyen is a dolga az éppen kerekesszékben ülő, siket vagy vak társaiknak. Az utóbbiakkal való együttérzéshez a legkézenfekvőbb, ha ellátogatunk a Láthatatlan Kiállításra, ami a Millenárison található. Általában felnőttek és gimnazista csoportok szokták látogatni, jóllehet a legkisebbeknek is hatalmas élményt jelenthet, ami túlmutat a sötétben való bújócskázáson. Ugyanis a körbevezetés során csak tapintás, hallás, szaglás és egyensúlyérzékelés útján jutunk információkhoz. Így a látáshiány okozta új helyzetben a nehézségek mellett azt is megtapasztalhatjuk, hogy a látás kiiktatásával is lehet szép és teljes a világ. A kiállítás végigjárása vakvezető kíséretében zajlik, aminek az a lényege, hogy közelítsék egymáshoz a látókat és a nem látókat. „Különböző élethelyzeteket mutatunk be Neked, ahol megtapasztalhatod, hogyan kell közlekedned a városi forgatagban, hogyan fizetsz ki egy kávét a bárban, vagy éppen honnan tudhatod, melyik fűszer kell az ebédedhez” – tudhatjuk meg a honlapjukról.
Palotás Zsuzsi