A tartós tetoválás készítése során a festékanyagot speciális tű segítségével a bőr alsóbb rétegeibe, a dermisbe juttatják. Néhány szín veszít ugyan intenzitásából az idő folyamán, de az így készült tetoválás maradandó, ezért sem mindegy, hogy milyen következményekkel jár a viselése. Dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus arra figyelmeztet, hogy a tartós festékek legtöbbje valamilyen fémet tartalmaz, ezért fémallergiások körében egyértelműen magasabb az allergiás reakció kockázata. Emellett a festékek egyéb alkotói is okozhatnak allergiás reakciót, ilyenek például a tartósítószerként használt thiomersal, formaldehyde, propylene glycol.
AZ ALLERGIA TÜNETEI
Mivel a fémek tartósan jelen vannak a bőrben, már az első tetoválás alkalmával is okozhatnak súlyos allergiás reakciót. A tetoválás után néhány nappal vagy néhány héttel később az adott bőrterületen allergiás ekcéma – kiütések, bőrpír, viszketés – jelentkezhet. Az is előfordul, hogy a festékek néhány hónappal vagy évekkel később úgynevezett granulomatózus gyulladást váltanak ki, ilyenkor kicsiny csomócskák jelennek meg
a tetoválás mentén. Egyes fémek súlyos fényérzékenységet provokálhatnak (a napfénynek kitett helyen
a bőr megduzzad, vörös, nedvezik), ilyen például a vörös és a sárga színű kadmium.
FESTÉKEK, SZÍNEK ÉS FÉMEK
A festékek színét különböző pigmentek adják, melyek közül megkülönböztetünk fém, növényi eredetű és
szerves pigmenteket. A vörös festék okozza a legtöbb problémát a tetováló festékek közül. Alapféme egy higanyszármazék (higany-szulfid, Pigment Red 106), amely cinnabar néven is ismert, ezenkívül a vörös színű kadmium-szelenid (Cadmium Red) szintén okozhat allergiás reakciót és fényérzékenységet is.
A higanyvegyületek helyett vörös festékekben használatosak növényi pigmentek (kármin, szantálfa, brazilfa), vagy szerves pigmentek (naftanilvegyület, Naphtol-AS) is.
Egyéb színek és pigmenttartalmuk:
Fekete festék: általában feketeszén (Pigment Black), emellett fekete tiszafa, börzsönyfa, vas-oxid, logwood- kivonatot (Nyugat-Indiában honos Haematoxylon campechisnum kivonata) is tartalmazhat.
Sárga festék: kadmiumsárga, sárga vas-oxid (Okker), kurkumasárga (Natural Yellow3).
Zöld festékek: króm-oxid (Pigment Green 17), rézszármazékok (malachit).
Kék festék: a kobaltszármazékok, rézszármazékok (ultramarin).
Lila festék: mangánszármazékok, kinakridon (Pigment Violet 19).
Barna festék: vas-oxidok, kadmiumszármazékok.
Fehér festék: titán, titán-dioxid, cink-oxid származékok.
"Ha már kialakult az allergiás reakció, a súlyosságától függően helyileg szteroid tartalmú kenőcsök, antihisztamin tabletta használata javasolt, felülfertőződés esetén pedig antibiotikum szükséges. A kellemetlen szövődmények megelőzésének érdekében java-solt allergiavizsgálatot végeztetni, még a tetoválás elkészítése előtt. Az allergia kivizsgálása az úgynevezett epicután bőrteszt (rátevéses bőrpróba) segítségével történik. A vizsgálatot standardizált anyagokkal végezzük. Ezeket az anyagokat a hát bőrére bőrbarát ragtapasz segítségével helyezzük fel, majd 48 óra múlva eltávolítjuk. Az eredmény végső leolvasása 72 óra múlva, illetve bizonyos esetekben 7 nap múlva történik. Az eredmények alapján pontosan meg tudjuk határozni, hogy a tetoválásokban előforduló anyagok közül melyik okoz problémát."