Képzelje el, hogy a nap huszonnégy órájában egy autó riasztójának éles hangja mellett éli mindennapjait; vagy épp halk, morajló hangot hall egész nap, szünet nélkül. A fülzúgás tünetei gyakrabban jelentkeznek idősebbeknél, de nem a kor az egyetlen rizikótényező.
Ciripelés, zümmögés, sípolás
A fülzúgás tüneteit változatosan írják le a betegek, és a kiváltó tényezők is eltérőek lehetnek. A kor előrehaladtával jelentkező fülzúgás gyakori panasz, de a tünetek fiatalabb korban is jelentkezhetnek – magyarázza dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A betegség jelentősen rontja az érintettek életminőségét: zavarja az éjszakai alvást, emiatt nappali fáradtság, koncentrációs zavarok jelentkezhetnek.
A hallás folyamata
A hallás meglehetősen bonyolult folyamatát leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy a belső fülben található szőrsejtek és idegrostok megfelelő működése nélkülözhetetlen a létrejöttéhez. Amikor a szőrsejtek érzékelik a nekik megfelelő rezgést, az inger idegi impulzusok formájában elvezetődik az idegrostokon keresztül. Ezek az idegrostok szedődnek össze végül is a hallóideggé, amely az agyba szállítja az információt – foglalja össze dr. Fülöp Györgyi.
A kor és a környezet
Az évek múlásával az idegrostok száma is jelentősen csökken, ez pedig hozzájárulhat az idősebb korban megjelenő fülzúgáshoz. A hallás folyamatában szintén fontos szerepet játszó szőrsejtek károsodása azonban már fiatalabb korban is bekövetkezhet, rendszerint zajártalom következtében. Ezért bizonyos foglalkozási körökben – építkezésen, iparban dolgozóknál, zenészeknél, katonáknál - még nagyobb a fülzúgás kialakulásának rizikója.
Genetika és betegségek
A fülzúgás férfiak körében gyakrabban fordul elő, de kialakulásának kockázatát növeli a dohányzás, stresszes életmód, a magasvérnyomás betegség és az érszűkület is. Bizonyos gyógyszerek is előidézhetik: antibiotikumok, a rákgyógyításban használt készítmények, vagy vizelethajtók szedése mellett is kialakulhat fülzúgás, emellett gyakran jelentkezik poszttraumatikus stressz-szindrómás betegeknél is. Bármilyen okból kialakuló belsőfül-vérellátási zavar hatására is létrejöhet, gyakran halláscsökkenés mellett. Fülzúgást okozhatnak a nyaki csigolyák elváltozásai, fogászati rendellenességek, élvezeti szerek is, de jelentkezhet fülkürt hurut, vagy középfül-gyulladás és fülműtét szövődményeként is.
Megelőzhető?
A munkavédelmi előírások betartása, a zajvédő használata hasznos segítség a megelőzésben azok számára, akik például munkájukból eredően rendszeresen zajos környezetben tartózkodnak.
A normális keringés és a vérerek egészségének megőrzése a fülzúgás megelőzésében is segíthet, ehhez javasolt a rendszeres sportolás.
Fontos a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása, mely a már kialakult fülzúgás kezelésében is lényeges.
A rendszeres, túl hangos zenehallgatás sem javasolt, ha szeretnénk megőrizni ép hallásunkat.
Forrás: www.fulorrgegekozpont.hu