A madarak és fák napja alkalmából szeretnénk néhány természetközeli programot ajánlani a hétvégi kiruccanásokhoz.
Magyar Természettudományi Múzeumban május 12-én játékos foglalkozásokat tartanak a fákról és a madarakról:
- Hogyan készült a manna? Az év fája: a virágos kőris
Magyarországon 1996 óta minden évben megválasztják az év fafaját. Az idei évben az olajfafélék családjába tartozó lombhullató virágos kőrist választották meg az év fájnak, mely nálunk elsősorban a Dunántúl hegyvidéki területein gyakori.
A foglalkozáson Pifkó Dániel, a Magyar Természettudományi Múzeum botanikusa segítségével megismerkedhetünk az év fájával. Mikroszkóp alatt vizsgálhatjuk meg a virágos kőris virágzatát, termését és leveleit. Megtudhatjuk miért fontos számunkra ez a fafaj, hogyan készítették belőle már az ókorban mannát, illetve megismerhetjük milyen kapcsolat van a klímaváltozás és a virágos kőris elterjedése között.
- Honnan tudják a madarak? A madárvonulás
A madárvonulás az egyik leglátványosabb és talán a legtöbbek által ismert jelenség az állatvilágban. Vajon miért alakult ki ez a különleges és egyáltalán nem veszélytelen szokása a madaraknak? Mely hazai fajokat, és hogyan érint a vonulás? Honnan tudják a madarak, merre kell vonulniuk? Milyen eszközök és módszerek segítségével gyarapítjuk ismereteinket erről a különleges jelenségről?
Többek között ezekre a kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődők Sarlós Dávidtól, a Szent István Egyetem doktoranduszától.
Egyszerű eszközökkel „madárbaráttá” varázsolhatjuk kertünket, iskolánkat, óvodánkat, munkahelyünket, de akár egy lakótelepet is.
Kocsi Attila, a Magyar Természettudományi Múzeum múzeumpedagógusa praktikus tanácsokkal szolgál erre vonatkozóan, megismerteti az érdeklődőket ezen egyszerű eszközök elkészítésével, használatával kapcsolatosan.
Családi napot tartanak a svábhegyi Jókai-kertben, ahol egész nap játékos vetélkedő, kézműves foglalkozások és természetismereti programok várják a kicsiket és nagyokat egyaránt.
Ízelítőül: vezetett séták a Jókai-kertben, madárgyűrűzési- és madárbemutató, Cincér Játszóház, természetismereti vetélkedő, madárbarát kert program, Cincér piac és MME bolt, Nemzeti Parki Termék védjegyes vásár.
A rendezvény a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI), a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közös szervezésében, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) közreműködésével valósul meg.
Időponthoz kötött programok:
10.00-11.30: Madárgyűrűzési bemutató
10.30: Szakvezetéses séta a Jókai-kertben
11.00-11.30 Bábelőadás: Tóbiás, aki kopogtat
11.30: Jókai kert mesterséges költőodúinak tavaszi szemléje Odúlakó énekesmadarak költésének megfigyelése („fiókamustra”)
12.30: Szakvezetés a Jókai szobában (létszám: 12 fő. Regisztráció a helyszínen)
13.00-13.30 Bábelőadás: Tóbiás, aki kopogtat
14.00: Szakvezetéses séta a Jókai-kertben
15.00: Szakvezetés a Jókai szobában (létszám: 12 fő. Regisztráció a helyszínen)
A fentieken kívül természetismereti vetélkedők, könyvritkaságok bemutatása, társasjátékok, kvízjátékok, színezők várják a látogatókat, az „év fajai/értékei”-standokon állítanak ki érdekes állatokat, illetve „Magyarország madárvilága” c. kiállítás a Pavilonban, valamint Csipogó játszóház csalogatja a betérőket.
Május 12.: Délutáni gyógynövény-ismereti túra a szegedi Fehér-tónál
A környéken is megtalálható gyakoribb gyógyhatású, házilag is felhasználható növényeket és feldolgozásuk módját ismerhetjük meg a túra során.
Találkozó: 14.00, a Tisza-völgyi Bemutatóháznál (E5 út; a 158-as km szelvénynél.) Megközelítés:Szegedről helyközi buszjárattal vagy személyautóval az E5-ös úton.
Részvételi díj: felnőtt 900 Ft, diák és nyugdíjas 600 Ft, családi 2000 Ft, információ, jelentkezés: Ábrahám Krisztián 30/638-0297, abrahamk@knp.hu