A nagyobb fürdőkomplexumok mellett a legtöbb szálláshely kínálatában is megtaláljuk a wellness nyújtotta lehetőségeket. A tavaszi felfrissülés jegyében érdemes hosszabb-rövidebb időt eltölteni a testileg és lelkileg egyaránt üdítő környezetben.
FRISSÍT ÉS REGENERÁL
Sokat hallott és olvasott már a wellness jótékony hatásairól, a tavasz pedig a legideálisabb időpont arra, hogy mindezt végre személyesen is átélje. A kellemes, napsütéses időben már a fázósabbak is szívesen üldögélnek akár a szabadtéri meleg vizes medencében is; egy kiadós pihenéssel egybekötve pedig élvezhetik a gyógymasszázs és a szaunázás relaxáló, regeneráló hatását. A wellness-szolgáltatásokat akkor is javasolt kipróbálni, ha hosszabb pihenést nem engedhetünk meg magunknak.
Érdemes akár egynapos pihenőket is beiktatni, hogy a hétköznapi rutint megszakítva, testileg és lelkileg is feltöltődjünk.
EGÉSZSÉG SZAUNÁVAL
A wellness-szolgáltatások közül, a tavaszi fogyókúra és böjt időszakában kiemelten ajánljuk a szaunázást. Segítségével nemcsak a téli hónapok alatt felszedett kilók ellen küzdhet eredményesen, hanem az egész szervezetét formába hozhatja.
A szaunázás bizonyítottan hatékony eszköz a szervezet védekező képességének erősítésében, és a tavasz elején még gyakori meghűléses betegségek megelőzésre is kiválóan alkalmas.
A forróságban elpusztulnak a kórokozók, így kifejezetten ajánlott például egy kis „gőzölés” a felső légúti, hurutos betegségek esetén. A szaunában uralkodó melegre és páratartalomra élénken reagál az egész szervezet: a bőrtől a külső- és belső elválasztású mirigyekig. A forróság hatására a bőr anyagcseréje két-háromszorosára fokozódik. A felső hámréteg megduzzad, az elszarusodott bőrsejtek fellazulnak és a zuhany alatt könnyen lemoshatók. A szaunázás a vérkeringést és az ereket is megdolgoztatja.
A megnövekedett szükségletek miatt a szív egyre intenzívebben működik, az erekben gyorsul a véráramlás, megnövekedik az érfelakra kifejtett nyíró feszültség - ami segíti az erek tágulását előidéző anyagok, pl. nitrogén-monoxid felszabadulását. A szauna után vett hideg fürdő hatására a kitágult erek összehúzódnak, így a rendszeres szaunázás valódi értorna is egyben.
A SZAUNÁZÁS SZABÁLYAI
- Tartsa szem előtt a fokozatosság elvét, kezdő szaunázóként ne legyen túl merész! Nem kell azonnal a legforróbb kabint választania, vagy a legmagasabb padra ülnie.
- Higiéniai okokból használjon bent fürdőlepedőt, vegye le kint a papucsát (lehetőleg fürdő ruháját is), és szaunázás előtt is zuhanyozzon le!
- Optimálisan három kört javasolt végigcsinálni. Körönként jó, ha 8-10 percet tölt a szaunában, 5-10 perces szünetek beiktatásával. Ezalatt célszerű a szervezetet lehűteni a hűvösebb levegőn való sétával, hideg zuhannyal, bátrabbaknak a hideg vizű medencében elmerülve.
- A szauna kiváló eszköz egyes betegségek megelőzésére, de nem biztos, hogy a kezelésére. Lázasan, gyulladásos állapotban nem ajánlott.
- Egészségügyi problémája esetén – például visszeresség, magas vérnyomás – kérje ki szakorvos véleményét a szauna használatáról!
- Utóbbi évek kutatásai alapján egyes betegségekben a gyógyulást támogathatja a megfelelően megválszott szaunázás. Ilyen pl a magasvérnyomás (csak beállított-karbantartott vérnyomásnál, hidegvizes fürdő nélkül), cukorbetegségben (inkább magas hőfokon, rövid ideig, mintsem fordítva).
KEZDŐK FIGYELMÉBE!
Ha bizonytalan a megfelelő szauna, illóolaj kiválasztásában, vagy szeretne a fokozatosságra építve, rendszeres szaunázóvá válni, kérdéseivel keresse a szaunamestert. Érdemes kipróbálni az általa vezetett szaunaszeánszokat is. A különleges hangulatú program általában 15 percig tart, ezalatt felöntéseikkel többször hirtelen megnövelik a páratartalmat, majd a forró, páradús levegőt törölközőikkel testünkre terelik. A kellemes kikapcsolódás közben sok érdekességet is megtudhat a szaunázásról, mialatt illatorgiák, a felöntővízbe kerülő illóolaj-keverékek kényeztetését élvezheti.