Sokunk életét megkeseríti az ízületi merevség, amelynek okozója több esetben a krónikus sokízületi gyulladás.
Erről a problémáról és a betegség terápiájáról kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont aktív fájdalomspecialistáját.
A rheumatoid arthritis autoimmun betegség
A krónikus sokízületi gyulladás, vagy latinul rheumatoid arthritis elsősorban az ízületeket támadja meg, de egyéb szerveket is érinthet. Autoimmun eredetű betegség, ami azt jelenti, hogy szervezetünk védekező rendszere, a saját sejtjeink, szöveteink ellen fordul. Szakemberek szerint az immunreakcióért felelős fehérvérsejtek az ízületek felszínére vándorolnak, ahol különböző, citokinnek nevezett fehérjék gyulladásba hozzák az ízületi felszínt. A rheumatoid arhritis kialakulásában veleszületett genetikai hajlam mellett, környezeti hatások is szerepet játszhatnak. (dohányzás, egyes vírusfertőzések).
Melyek a tünetei?
A krónikus sokízületi gyulladás nők esetében 5-6- szor gyakoribb, mint férfiaknál, leggyakrabban 20-30 éves kor között kezdődik. Hazánkban a felnőtt betegek száma 50-60 ezerre tehető. A betegség általában lassan, fokozatosan alakul ki. Kezdetben csak egy terület, általában a kéz, vagy a láb kisízületei érintettek, később aztán egyre több ízület, a térdek, a vállak, és a test egyéb részei válnak fájdalmassá.
Sokan számolnak be reggeli ízületi merevségről. Általános tünetként jelentkezik a fáradékonyság, a vérszegénység és a hőemelkedés is.
Egy idő múlva reumás csomók jelenhetnek meg a végtagokon, a kézfejeken, illetve a könyökökön. Kezdetben a tünetek enyhébbek lehetnek, és időszakos fellángolásokkal zajlanak, ám idővel egyre gyakrabban jelentkeznek a panaszok.
A rheumatoid arthritis diagnózisa
A pontos diagnózishoz elengedhetetlen a fizikális vizsgálat. A szakorvos megállapítja a kórelőzményeket (a fájdalom kezdete, kialakulásának körülményei), felméri a fájdalom erősségét, és az ízületi merevség mértékét, megállapítja, hogy mely területek érintettek. A fizikális vizsgálaton túl elengedhetetlen a vérvétel, ahol a gyulladás és az esetleges antitestek „reumafaktor” jelenlétét vizsgálják. Gyanú esetén is érdemes röntgen, ultrahang, esetleg MRI vizsgálatot is elvégezni, mivel a jellegzetes tünetek felismerésével idejében beazonosítható a probléma.
Fontos az állapotromlás megakadályozása
A krónikus gyulladás károsítja a porcokat, szalagokat, később a csontos képleteket is, végül komoly deformációkat okozva. Megfelelő kezelés hiányában megváltozhat az ízület alakja, a porcszövet pusztulásnak indulhat. Az életminőség és a további állapotromlás elkerülése érdekében nagy jelentőséggel bír a korai diagnózis felállítása és a mielőbbi hatásos kezelés megkezdése – mondja Dr. Arnold Dénes Arnold.
Gyulladáscsökkentés a fájdalommentes életért
A rheumatoid arthritis esetében alapvető teendőnk a fájdalomcsillapítás és a gyulladáscsökkentés. Dr. Arnold a terápia során, egy speciális hatóanyagokból álló célzott, szteroid-mentes injekciós kezelést alkalmaz, mely a fájdalom forrásánál hat, gyors és hatékony megoldást nyújtva a gyulladás csökkentésére és a fájdalom csillapítására. Ezzel párhuzamosan megkezdődik a szakember által kontrollált funkcionális gyógytorna, amely lehetőséget nyújt a beszűkült ízületek kimozgatására, és mozgásfunkció visszaállítására.
A rheumatoid arthritis ma még nem gyógyítható betegség, de az idejében megkezdett, célzott aktív terápiával, a gyulladás megszüntető fájdalomcsillapító kezelés, valamint a gyógytorna együttes alkalmazásával az ízületek és lágyrészek pusztulása lassítható, sok esetben megelőzhető. Ennek érdekében nagyon fontos, hogy aki észleli magán a tüneteket, haladéktalanul forduljon orvoshoz – tanácsolja Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont aktív fájdalomspecialistája.
Forrás: Fájdalomközpont