Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint a magyar felnőtt lakosság kettő-négy százaléka, tehát 2-500 ezer ember alvászavaros. Alvászavar esetén az érintett személy nem tudja kipihenni magát, napközben aluszékony, nehezebben koncentrál. 2011-ben 186, tavaly 290 köz-lekedési baleset történt azért, mert egy autós elaludt a volánnál. A megváltozott jogszabály értelmében ezért akinek most jár le a jogosítványa, alvászavar-gyanú ese-tén kérdezéses tesztre, esetleg alváslaborban végzett vizsgálatra van szükség.
“Azon kérelmezőket, akiknél fiziológiai jellemzőik alapján felmerül a mérsékelt vagy súlyos obstruktív alvási apnoé szindróma gyanúja, a vezetői engedély kiadását, illetve megújítását megelőzően alvászavar szűrővizsgálatra kell beutalni. Ezen kérelmezők számára javasolni kell, hogy a szakorvosi vizsgálat lefolytatásáig tartózkodjanak a gépjárművezetéstől. A mérsékelt vagy súlyos obstruktív alvási apnoé szindrómában szenvedő kérelmezők számára a vezetői engedély akkor adható ki, illetve újítható meg, ha alvásdiagnosztikai központban kiállított szakorvosi véleménnyel igazolni tudják az állapotuk megfelelő ellenőrzését, a szükséges kezelés során kapott utasítások betartását és az aluszékonyság tekintetében elért esetleges javulást.”
Akár magánszemélyként, akár a munkájához szükséges a jogosítvány, természetes, hogy szeretné elkerülni a hosszas várólistát. A jóAlvás Központban a szűrés rövid határidővel elvégezhető saját otthonában, az ehhez szükséges hordozható készülékkel. Az éjszaka folyamán mért adatok kiértékelését az alvászavarokkal foglalkozó specialistánk, dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus főorvosnő végzi, és javaslatot tesz a kezelésre. Aki megkapja a diagnózist, annak az alváshoz viselt légzéssegítő készülékre – CPAP-gépre – lesz szüksége.
www.joalvaskozpont.hu