Az ébredő természet, a hosszabbodó nappalok egyre többször csábítanak el minket a kanapé mellől a szabad levegőre. Ha kirándulásunkat nem a kiizzadás, hegymászás, tóparti ücsörgés jegyében szeretnénk eltöltetni, inkább egy üdítő sétára vágyunk, akkor tökéletes úti célként szolgálhatnak számunkra hazánk páratlan szépségű virágmezői, arborétumai, ahol az intenzív illatfelhőben andalogva ténylegesen kikapcsolódhatunk s feltöltődhetünk.
A LEGILLATOSABB FUTÁS
A Duna−Dráva Nemzeti Park területén, Somogy megyében találjuk Babócsa község csillagos nárciszmezejét, amely legendák szerint már a török idők óta gyönyörködteti a lakosságot, hála az akkori szultáni családnak: ők ültették el az első nárciszokat a Basa-kertben. A 13 hektáros terület április-május fordulóján borul virágba. Ezt ünnepelve a helyiek minden évben megrendezik a Nárcisznapot hagyományőrző produkciókkal, gasztronómiai különlegességekkel, Rinya-parti fogathajtó versennyel, és a már legendássá vált nárciszfutással. 1977-ben a Nemzeti Park igazgatósága védett területté nyilvánította a déli határ mentén elhelyezkedő mezőt, mely egyébként hazánk legnagyobb nárciszállományát foglalja magába.
MAGYAR RÓZSÁK KERTJE
A barokk stílusú park Szolnok szívében 1930-ban épült, ekkor telepítettek ide magyar nemesítésű rózsafajtákat. Területének egy részét beépítették, de tíz évvel ezelőtt lebontották az uszodát, így a park új életre kelt, s azóta is a helyiek kedvelt sétálóhelye. A rozárium két oldalán gyönyörű viráglugasokat alakítottak ki, melyeket többek között Noémi, Tündér Ilona, Ruza, Mohács – azaz ősmagyar fajták díszítenek.
A VASI HEGYHÁT GYÖNGYSZEME
A Jeli Arborétum leghíresebb „eseménye” a rododendron-virágzás, melynek csúcsidőszakában még a nyitvatartási időt is meghosszabbítják. Az április végétől május közepéig tartó időszakban több mint 300 havasszépe-változatot csodálhatnak meg a látogatók a legkülönbözőbb színekben és méretekben. Az arborétum és a természetvédelmi terület nagysága összességében meghaladja a 100 hektárt, s ez a terület három részre különíthető el: a parkra, az erdei fenyvesre és a tájövezetekre. Ez utóbbi különleges élményt ad az ott sétálóknak, hiszen a Kaponyás-patak völgye mellett az erdészek létrehoztak tíz különböző erdőfoltot. Ezek segítségével a Balkánon, Japánban, az Appalache- vagy a Sziklás-hegységben, de akár a Himalájában is érezhetjük magunkat a minket körülvevő növényzet alapján. Az elmúlt években adták át az alapítóról elnevezett Ambrózy-Migazzi István kilátót, és a nyomvonalon mozgássérült tanösvényt is kialakítottak.
MINDEN LILÁBAN POMPÁZIK
Ha valaki azt mondja: Tihany, az apátság után rögtön a levendula jut az eszébe. Nem csoda, közel száz éve már, hogy az első levendulaültetvényeket létrehozták a Balaton északi partján. Azóta szimbólummá vált, hagyományok alakultak a virág köré. Ezek közül a leghíresebb a Levendula Fesztivál június második felében, illetve a Levendula Hetek. Ilyenkor lehetőségünk van kipróbálni a levendulaaratást, és vezetéssel sétálhatunk az ültetvényen is a különleges, bódító illatok között.
Novák Henrietta