A viszketés egy árulkodó tünet, általában valamilyen betegség jele. A végbélnyílás környékén jelentkező viszketés leggyakoribb oka az aranyeresség, ám nagyon sok más betegség is a háttérben állhat. Dr. Baranyai László proktológus, a Trombózis- és Hematológiai Központ aranyér specialistája mondja el a részleteket.
Az aranyeres göbök felszínén a vékony hám állandó igénybevételnek van kitéve. A kemény széklet, vagy éppen a kemény WC papír, valamint a tartós ülőmunka, a szoros ruházat és bizony a különböző szexuális szokások mechanikus sérülést okozhatnak. Az illatosított tisztító szerek (színes WC papír, lemosó oldatok, stb.) kémiailag irritálhatják a végbélnyílást - sorolja dr. Baranyai László proktológus, a Trombózis- és Hematológiai Központ aranyér specialistája.
A higiéné hiányosságai, bizonyos ételallergiák, valamint az olyan betegségek, mint a diabétesz, pajzsmirigy-alulműködés vagy a pikkelysömör (psoriasis) lehetnek krónikus gyulladás okai is. Jellemző, hogy a lokális betegségek, így a bélférgesség, gombás gyulladás, az ún. intradermális típusú carcinoma szintén viszketést, gyulladást produkálnak. Sorra érkezik a baj! A bőrelváltozások viszketést, majd vakarózást okoznak, apró sérülések keletkeznek, ezek pedig gyulladást, a hám ekcémás átalakulását válthatják ki.
Hogyan szabaduljunk meg a kínzó, elkeserítő viszketéstől?
A napi gyakorlatban a legfontosabb teendőket mondja el dr. Baranyai László proktológus, aki hangsúlyozza: elsősorban meg kell előzni a tünetet:
-
Szellős, pamut fehérneműt érdemes viselni.
-
Hangsúlyos a végbél higiénia jelentősége, főként székelés után.
-
Kerülendőek az illatosított termékek.
-
Jó hatásúak a langyos ülőfürdők.
Az aranyeresség kezelésében – rövid ideig használva – helyük van a szteroid tartalmú kenőcsöknek.
Az éjszakai kínzó viszketésnél az első gondolat a cérnagiliszta fertőzés, a meleg, nedves környezet ugyanis a gombák elszaporodását jelentheti. Erre az esetre javasolható mebendazole hatóanyagtartalmú készítmény, amely három nap alatt panaszmentessé teszi a betegeket.
Amikor a proktológus segít!
A fenti egyszerű módszerek az esetek nagy százalékában megszüntetik a viszketést. Sikertelenség esetén azonban további vizsgálatokra lehet szükség, ezért mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni, aki a pontos diagnózis birtokában a megfelelő és hatékony terápiát írja fel a betegnek.
Forrás: Trombózis- és Hematológiai Központ