Egyre több étterem, büfé, kis üzlet nyílik hazánkban, ahol a hagyományos magyar, európai ízek mellett a keleti konyha sajátosságaival is megismerkedhetnek a különlegességek iránt érdeklődők. A keleti konyhára jellemző a kevesebb hús használata, sok zöldség és gyümölcs étrendbe illesztése, a magyar ízekhez szokott emberek számára különleges fűszerek használata. Rövid kitekintéssel szemezgetünk néhány keleti gasztronómiai
sajátosságban, melyekkel már itthon is lehet lépten-nyomon találkozni.
Gojibogyó
A kínai orvoslásban már több ezer éve használt gojibogyó, vagy más néven farkasbogyó egyre nagyobb népszerűségnek örvend Magyarországon. A szuper foodként is ismert alapanyaggal elsősorban aszalt formában találkozhatunk a boltok polcain, gyakran szerepel müzlik, édességek összetevője között. Népszerűsége a magas vitamin- és ásványianyag-tartalmának köszönhető kellemes íze mellett, de természetes afrodiziákumnak is tartják, ahogy számos vizsgálat foglalkozik az esetleg daganatmegelőző hatásával is. Az étrend színesítése, változatosabbá tétele érdekében időnként javasolt a család minden tagja számára beilleszteni az étrendbe, akár a hagyományos desszertek helyettesítőjeként.
Humusz
Hazánkban a vegán konyha szerelmesei számára ismert elsősorban a humusz, mely valójában egy krémes állagú
közel-keleti étel. Két fő alapanyaga a csicseriborsó és a tahini, mely kevés olívaolajjal és citromlével, fűszerekkel ízesítve tökéletes kiegészítője lehet egy finom kenyérnek, pitának. Számos formája, ízesítése ismert a humusznak, jól helyettesítheti a hagyományos szendvicset, ráadásul jótékony hatással rendelkezik a szív- és érrendszerre és a szénhidrát-anyagcserére nézve is. A csicseriborsónak magas a rosttartalma, lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaz, a finomra őrölt szezámmagból készülő tahini eközben értékes zsírsavakban bővelkedik.
Olívaolaj
A mediterrán konyha mellett az olívabogyó és a belőle készülő olívaolaj a keleti ízek alapvető eleme közé is tartozik. Minden család számára érdemes az extra szűz olívaolajat rendszeresen beilleszteni a saláták, zöldségkrémek, krémlevesek alkotórészeként. Jótékony hatással rendelkezik a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében és kezelésében, de minden gyulladásos betegség esetén is érdemes rendszeresen, kis mennyiségű, hidegen sajtolt növényi olajat illeszteni a táplálkozásba.
Fontos az olívaolaj minőségének ellenőrzése, melyet az apró betűs részeken lehet a csomagoláson ellenőrizni.
Curry
A curryről bár sokan azt gondolják, hogy egy fűszernövényt jelöl, valójában az itthon kapható curry bizonyos őrölt fűszerek
keverékét jelenti. A gyarmatokról hazatelepülő angoloknak köszönhető európai változata, akiknek egy, az indai fűszerezésre hasonlító keverék megalkotása volt a céljuk. Fő eleme a kurkuma, római kömény, csilipaprika, melyeknek köszönhetően jótékony hatással van az immunrendszerre, gyulladásos betegségekre. Jellegzetes, domináns zamata miatt megosztóak a vélemények a curryt tartalmazó ételek ízéről, de érdemes időnként bevezetni a jótékony hatásokkal is rendelkező különleges fűszert a hazai konyha kedvelőinek is az étkezésükbe.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az egészséges táplálkozás alapja a változatos, kiegyensúlyozott étrend, így érdemes kipróbálni időről időre néhány új alapanyagot akár egy-egy szürke hétköznapon, vagy egy különleges családi eseményen is.
Varga Dóra
dietetikus
okl. táplálkozástudományi szakember MSc