A tavaszt a megújulás, a kimozdulás és a téli hónapokból való felébredés időszakának tartjuk. Ilyenkor az újévi fogadalmak mellett érdemes a feltöltődésünkre is figyelmet fordítani, hogy egész évben energiával és boldogsággal legyünk telve. Az egyre enyhébb hőmérséklet szerencsére nekünk kedvez, így ajánlott mihamarabb útra kelni, akár családostul is. A kezdet és az újjáéledés tehát csak rajtunk áll, ezért ahonnan a nap is felkel, irány Kelet-Magyarország és a határon túl! Hogy egy kis pihenőidőt tudjunk tartani a nagy hajtásban, az alábbiakban az egészségünket maximálisan szolgáló utazási tippeket adunk a kedves olvasóknak.
Tegyünk egy túrát a Hortobágyon!
Kis hazánk egyik legszebb keleti természeti kincse a Hortobágy. Ez a több mint 1700 négyzetkilométernyi kistáj a Közép-Tisza-vidék részeként a Hajdúság és a Tisza folyó között terül el. Legtöbbünknek talán a gémeskutak, rackajuhok és darumadarak képe jelenik meg, ha e gyéren lakott területre gondolunk, vagy leginkább a Hortobágyi Nemzeti Park lehet ismerős. A térség turisztikai programlehetőségeit és szálláshelyeit a Hortobágyi Látogatóközpont és Kézművesudvar tárja elénk. Kiemelt látványosságnak számít a húsz éve létrehozott Pusztai állatpark, mely az állattartás módjait és tárgyi eszközeit mutatja be a látogatóknak. De emellett ott van a XIX–XX. századi jellemzőket bemutató Pásztormúzeum is, melynek épülete régen szekérállásként funkcionált, hiszen itt pihentek meg a pusztán átutazók és a vásárra érkezők. És ha már az ország keleti felén járunk, kikerülhetetlen, hogy a Kilenclyukú hidat is megcsodáljuk. Az eredetileg 1697-ben épült fahíd a nagy forgalom miatt elhasználódott, így ma a klasszicista stílusban felújított fehér színű átkelőt láthatjuk. Bár rétegesen kell felöltözni, ha egy túrát szeretnénk tenni a vidéken, de a feltöltődésért és a friss levegőért cserébe mindenképpen megéri. Ha pedig mi is pihenőt tartanánk, azt mindenképpen a puszta legrégebbi épületében, a Hortobágyi Csárdában tegyük. Ez ugyanis a XVIII. századi magyar vendéglátás legértékesebb építészeti műemléke. Nem véletlen tehát, hogy a hortobágyi puszta és a hozzá társított alföldi pásztor- és betyárromantika az ország egyik idegenforgalmi vonzereje. Itt kicsik-nagyok egyaránt feltöltődhetnek, hiszen a kirándulás a testi, a jókedv és a kikapcsolódás pedig a lelki egészségünket szolgálja.
http://www.hortobagy.hu/
Gyógyító Gyula - a vizes gyógyászat otthona
Az ország keleti fele, a Tiszán-túl megannyi szép és gyógyító hatású várost rejt magában. Ilyen az a közkedvelt történelmi
fürdővárosunk is, melyet a családi fürdőzés élménytárának tartanak. Igen, Gyuláról van szó. Itt az aktív turisták számos kikapcsolódásra alkalmas program közül válogathatnak, hiszen megtekinthetik a Gyulai Várszínházat, az Erkel Ferenc Emlékházat, a KöröspArt Galériát, tehetnek egy sétát a Csigakertben vagy a Bréda-kastélynál, illetve ehetnek egy finom süteményt a Százéves Cukrászdában. De természetesen a pihenés szerelmesei is megtalálják a maguknak valót, ugyanis a Gyula Várfürdő és AquaPalota medencékkel, szaunákkal, csúszdákkal és játszóterekkel várja vendégeit. A Várfürdő 1968-ban megnyílt gyógyászati részlege a XXI. század elvárásainak megfelelő környezetet biztosít a gyógyulni vágyóknak. A I. számú termálkútban nátriumhidrogén-karbonátos gyógyvíz van, mely kiválóan alkalmas különböző mozgásszervi, ideg- és bőrgyógyászati panaszok enyhítésére. A fürdőkúra ideális hossza 2-3 hét, napi egy-két, 20–30 perces alkalom. A kezelés számos pozitív hatással van a gyógyulni vágyók panaszaira: fájdalmat csillapít, mérsékli az allergiás reakciókat, nyugtatóan hat az idegrendszerre, mérsékli az izomfeszességet, valamint a regenerálódási készséget is fokozza. Emiatt többek között a kopásos eredetű gerinc- és ízületi betegségekre, az ortopédiai műtétek után, a balesetek utókezelésére, érszűkületek és bőrbetegségek kezelésére, illetve csontritkulás okozta izom- és idegfájdalmak esetén javasolt a fürdőkúrák alkalmazása. Viszont előfordulnak olyan betegségek is, melyeket károsan befolyásolna a kezelés, ezért ha például súlyos szív-, máj- és vesebetegségünk, idegrendszeri problémáink (epilepszia), gyulladásos bőrbetegségeink vannak, semmiképpen ne vegyük igénybe e szolgáltatást. Különben is fontos, hogy a gyógykezelések előtt minden esetben konzultáljunk háziorvosunkkal. A balneológiai és fizikoterápiás gyógykezelések minden egészségre vágyót Gyulára csábítanak.
http://varfurdo.hu/
A Tündéri Erdélyország
Bizonyára önben is él a kíváncsiság aziránt, hogy megismerje egykori történelmünk csodálatos darabjait, nevezetesen Székelyföld és Erdély gyönyörű vidékét. Megértjük, hiszen országhatárinkon túl varázslatos tájak, zordon havasok, lankás legelők, csobogó patakok, a nyájukat legeltető pásztorok és erődtemplomok várják a pihenni vágyó turistákat. Így jogosan nevezik Erdélyt más néven Tündérországnak. Mivel nagy területen helyezkednek a látnivalók, érdemes gépkocsit bérelni, hogy az összes erdélyi nevezetességet meg tudjuk csodálni. Bár így is a legrövidebb körutazást öt-hat, a hosszabbakat nyolc-tíz naposra tervezhetjük a szomszédos országban. A szállást magánházaknál vagy panziókban, szállodákban tudjuk megoldani, bár előbbivel jó adag ízelítőt kaphatunk a helyiek vendégszeretetéből. Ha a tőlünk keletre fekvő Erdély legnépszerűbb, legtöbbet látogatott tavára vagyunk kíváncsiak, a Gyilkos-tóhoz vezessen utunk! Ez a különös körülmények között létrejött természeti kincs kísérteties látványvilágot tár elénk, amihez legendák is kapcsolódnak. A területen ugyanis eredetileg fenyőerdő volt, aminek megkövesedett, halott csonkjai ma is félelmetesen nyúlnak ki a vízből. Félelmetes legendák ide vagy oda, a
Gyilkos-tó csodálatos környezetével, vadregényes hangulatával kitűnő kirándulóhely a természetszeretők, a pihenni és kikapcsolódásra vágyók számára. Fürdőzni nem lehet, de a csónakázást semmiképpen ne mulasszuk el, ha itt járunk! Az idilli sétára, netán hegymászásra vágyóknak jó hír, hogy innen elég pár kilométert menni, hiszen a Keleti-Kárpátok legszebb szurdokvölgye, a Békás-szoros alig 24 km-re fekszik. 2–300 méter magas meredek sziklafalak, zuhogó vízesések, alagutak hihetetlen látványa fogadja az idelátogatókat, sőt a szorost árusok pavilonjai is tarkítják, így szuvenírt is vásárolhatunk. Természetesen Erdély gyógyító hatású kirándulóhelyeit (pl.: Parajdi sóbánya, Szent Anna-tó) még oldalakon át lehetne sorolni, és talán egy év sem lenne elég, hogy mindent bejárjuk. Így az apró, zsindelyes házikók, csodálatos várromok, a székely népviselet, az áfonyapálinka és még sok más különlegesség, ami Tündérország repertoárjában szerepel. Egészséges közérzetünk, fizikai aktivitásunk és lelki boldogságunk fő támogatója lehet az erdélyi táj a maga történelmi jelentőségével.
http://madarasvendeghaz.hu/Pages/Latnivalok.html
Szakál Borostyán