A legrégebben épült metróvonalunk 11 állomása között barangolva sorra találkozhatunk szebbnél szebb kávézókkal, kis, beülős helyek sokaságával. A kínálatot tekintve, a hagyományos kávéspecialitások mellett, kicsit jobban körbenézve találhatunk újító kávéházakat is, amelyek közül néhány a bio alapanyagokra tette a hangsúlyt, míg mások fő szempontnak azt tartották, hogy a lehető legtöbb kávétermesztő vidék kávéit megmutassák vendégeiknek.
KÁVÉ A GASZTRONÓMIÁBAN
A kávé a világ legtöbb nemzetének egyik legkedveltebb forró itala, nemcsak élénkítő hatása és hasznos összetevői miatt, hanem különleges aromájának is köszönhetően. Az alapos gondossággal kiválasztott termőterület, valamint a hosszú érési idő biztosítják a kávészem több mint 800 különböző aromájának megjelenését, így mindenki megtalálhatja az ízléséhez leginkább közel álló kávéfajtát és elkészítési módot. Annak ellenére, hogy több száz típusát tartják számon a kávécserjéknek, mindössze két tagjából készítenek kávét: az arab kávéból (Coffea arabica) és a robusztából (Coffea canephora). Az arabica és a robuszta kávéfajták egymástól eltérő jellegzetességekkel rendelkeznek, mint ahogy a belőlük készült forró italt is más-más stílusjegyek jellemzik. A Coffea arabica típus képviseli a magasabb minőséget, ám sokkal kényesebb a robusztánál, a termesztése sok körültekintést és nagyfokú gondosságot igényel. A robuszta a második leggyakrabban termesztett kávéfaj a világon, az arabicánál igénytelenebb és ellenállóbb.Az 1,5 és 4 százalék közötti koffeintartalommal rendelkező robusztához olcsóbban lehet hozzájutni, így terjedhetett el a kávéfogyasztás a szélesebb társadalmi rétegek körében is.
EGÉSZSÉGES-E A KÁVÉFOGYASZTÁS?
Eltérő véleményeket lehet olvasni a kávé táplálkozástudományi megítélésével kapcsolatban, ennek ellenére alapvetően egészségesnek tekinthető a mérsékelt kávéfogyasztás. Élettani hatása elsősorban a koffeintartalmával hozható összefüggésbe, de számos antioxidáns is megtalálható benne. Sokan tapasztalják nap mint nap a koffein hatását serkentőszerként, hiszen már egy kis csésze elfogyasztása is fokozza a szellemi teljesítőképességet, frissességet és éberséget okoz. Összefüggésbe hozták a rendszeres kávéfogyasztást a demencia és az Alzheimer-kór megelőzésével is, ráadásul jótékony hatású lehet a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség és egyes rákos megbetegedések elkerülése esetében is. Tekintettel arra, hogy egy átlagos eszpresszó kávé 40-80 mg koffeint tartalmaz, a napi maximum 400 mg-os bevitelhez napi 2-3 kávé is elfogyasztható. Természetesen egyéni eltérések tapasztalhatóak a koffeintolerancia tekintetében, de a koffeinmentes kávé az érzékenyebbek számára is megoldást nyújthat. Bátran térjünk be az egyes metró vonalán található hangulatos kávézókba, és próbáljuk ki a különböző kávéspecialitásokat, melyek nem csupán az ízlelőbimbóinknak nyújtanak feledhetetlen élményt, de segítségükkel az egészségünk érdekében is tettünk egy kis lépést.