Elkezdődik a várva várt, tikkasztóan forró nyári időszak, mikor az ember minden gondolata a hűsítés körül forog, amint kilép a kellemesen hűvös házból, és a nyári nap rávillantja a 40 fokos mosolyát. Ilyenkor naptejjel, kendővel és kalappal felszerelkezve rengetegen megindulnak a vízpartok, strandok vagy csupán a kerti medence felé. Tegyük mi is ezt, azonban számoljunk azzal, hogy amint elengedjük a gyermekünk kezét, őt rabul ejti a pancsolás minden formájának az öröme.
Legyen az első egy közös lépés!
Mindenki számára emlékezetes az első fürdetés, az első pancsolás a langyos habok között. Sok kisbaba végtelenül nyugodtan, sokan azonban visítással, sírással fogadják az első találkozást ezzel az új élménnyel. A baba számára nagyon fontos a víz, és így érdemes elérnünk, hogy harmonikus kapcsolatba kerüljön vele. A Kalovits-program ezt szülői közreműködéssel tudja elősegíteni. A vízben való mozgás az idegrendszerre, így a mozgásszervi rendszerre is nagy hatással van, illetve a beszédkészségre és a logikus gondolkodásra is pozitívan hat. A foglalkozások során a baba örömteli módon tanul és a szüleivel is erősebb kapcsolat alakul ki, kommunikációjuk már a kezdetektől fogva fejlettebbé válik. Nem beszélve arról, hogy a tapasztalatok szerint a programban való részvétel a babák számára hosszú távon is kamatozik, hiszen kommunikatívabb, magasabb IQ-val rendelkező, talpraesettebb felnőttek válnak belőlük.
http://www.babauszas.hu/
Stabil talpakra helyezkedjünk!
A kertben felállított medence a legpraktikusabb és legolcsóbb módja egy nyári pancsolásnak. A gyerekeket szemmel tudjuk tartani, miközben végezzük a mindennapi teendőnket (például a teregetést vagy a kerti locsolást) A csúszós medence alá érdemes műfüvet terítenünk, ezzel védve a természetes füvet, illetve a gyerkőcöket a pocsolyában való elcsúszástól. vegyünk vízi klumpát a gyerekeknek, de akár saját magunknak is, hiszen kényelmessége miatt nem zavarja meg az önfeledt játékot és bármilyen felületen – legyen az kavicsos tengerpart vagy homokos strand, meggymagos udvar vagy szálkás faterasz – gátolja a csúszást és védelmet nyújt.
Töretlen legyen a jókedv!
Manapság már számtalan vízi játék kapható a boltokban, olyannyira, hogy el lehet tölteni órákat a válogatással. Hasznos olyan játékokra költeni, amiket nem unnak meg a gyerekek egyik percről a másikra, illetve, amit tud akár több korosztály is együtt használni. Ilyenek például a sportokhoz köthető vízi játékok, vagy olyan innovatív ötletek, amelyek játékos módon fejlesztenek bizonyos készségeket. Hiszen tudjuk, a gyermeki agy szinte éhezik a tudásra, ami miatt a kicsik rendkívül gyorsan tanulnak, pláne ha élvezik is! Például, ha felfújható kosárlabdapalánkkal vagy vízilabda- hálóval, esetleg az örök klasszikus vízipisztollyal próbálkozunk, a játék örömén túl fejlődik stratégiai gondolkodásuk is. Ha pedig vízzel teli lufikra kell célba dobni, vagy egy medencéből kell műanyag halakat kihalászni, fejlődik a koordinációs képességük. Emellett mi is be tudunk szállni a játékba, és közös élménnyé tehetjük azt.
Gondoskodjunk, amíg lehet!
Ahogy nőnek a gyerekek, úgy növik ki a kerti medencéket és vágynak a nagyobb víziparkokba és a legkülönfélébb vízicsúszdákra. Amikor először megyünk családosan ilyen fürdőkbe/strandokra, még fontos együtt csúszni a gyerekekkel, együtt kipróbálni a sordófolyosókat, figyelmeztetni őket, hogy a klóros víz nem iható és mindenekelőtt úszni tanítani őket. Mondani sem kell, hogy amint elég nagyok lesznek, már egyedül fogják felfedezni ugyanezeket. Tartsuk észben azt is, hogy egy egész napos strandolás nagyon kimeríti a szervezetet. Mivel a gyerekek sokszor a fáradtság érzésére további pörgéssel, olykor eszetlen izgágasággal reagálnak, megtörténhet, hogy túlságosan is kifárasztják magukat. Figyeljünk tehát oda, hogy mindig iktassunk be egy evés-ivás szünetet, ültessük le őket, és hagyjuk, ha esetleg aludni szeretnének. Ügyeljünk a rendszeres folyadékpótlásra, és ha kültéren vagyunk, a lemosódott naptej újrakenésére is!
Palotás Zsuzsi