Váltakoznak az INR értékei annak ellenére, hogy fontos lenne az ideális, amely 2-3 között van? Ebben az esetben rendszeres ellenőrzésre van szükség, amely vérvétellel történik. Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája mondja el a részleteket.
Az INR (International Normalised Ratio) az úgynevezett protrombin idő (PI) mérésére szolgáló egység, amely ideális esetben 1 (annál is ennyit mérnek, aki nem szed kumarin típusú véralvadásgátlót, illetve nincs májbetegsége, éppen ezért kitűnő májfunkciós próba is). Az INR érték mérésével képet kapunk a véralvadási folyamatok mértékéről – mondja a professzor.
A véralvadási faktorok aktiválásához szükséges K-vitamin hatását gátló készítményekkel a szakorvos az értéket ideálisan 2 és 3 közé alakíthatja, csökkentve a vér alvadékonyságát (a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem „hígít”, ugyanis a hígítás azt jelenti, hogy valamihez vizet adunk, az alvadásgátló kezelés során ez nem történik meg).
Miért fontos?
A kumarin gyógyszeres terápiát a mélyvénás trombózis és a tüdőembólia kezelésénél, illetve megelőzésénél alkalmazzák. Ezeknél a régebbi típusú véralvadásgátlók szedésénél elengedhetetlen a rendszeres, hat hetente végzett INR vizsgálat, amely vérvétellel zajlik.
Azért fontos az ideális érték elérése, mert megnőhet a vérzéses szövődmények rizikója, ha ingadozik az INR. A kezelőorvos ebben az esetben azt deríti ki: mi áll a magas érték hátterében, előfordulhat például gyógyszerkölcsönhatás vagy a megszokottnál több K-vitamin bevitel. Sajnos leggyakrabban egyéb betegség (bélgyulladás, daganatok, immunbetegségek) kezdetével kapcsolatos, ezért a pácienst már az INR ingadozás esetén szakorvoshoz kell küldeni – hangsúlyozza a Trombózisközpont véralvadási specialistája.
Mi a teendő?
Megoldást jelenthet a meglévő gyógyszer dózisának megváltoztatása vagy a NOAC készítményre való áttérés, ez utóbbi előnye, hogy nem lesz szükség INR ellenőrzésre, ugyanis egészen más a hatásmechanizmusa ennek a gyógyszernek – tanácsolja a Trombózisközpont véralvadási specialistája, aki hozzáteszi: igazolt daganat esetén vigyázni kell, mert nem mindegyik NOAC készítmény alkalmazható!
Milyen előnyökkel jár még?
– A NOAC esetében bizonyítottan kevesebb vérzéses szövődménnyel kell számolni.
– Nem kell tartani étel-kölcsönhatásoktól.
– Szájon át szedhető, ellenben pl. a heparinnal, amelyet bőr alá adott (subcutan) injekcióval kell bejuttatni a szervezetbe.
Amennyiben változtatni szeretne a dózisán, vagy más készítmény alkalmazásán gondolkodik, előtte mindenképpen beszéljen az orvosával!
Forrás: Trombózisközpont