A tej fontos tápanyag a szervezet számára, amelyből ajánlott naponta 0,5 l-t vagy ennek megfelelő tejterméket elfogyasztani. Azonban, mi a helyzet, akkor, ha valaki cukorbeteg.
Lehet-e tejet fogyasztani vagy teljesen le kell mondani róla? Mennyit lehet meginni belőle? Mivel lehet helyettesíteni? Ezekre a kérdésekre segít választ adni Sárga Diána, a Budai Endokrinközpont dietetikusa.
Miből áll a tej?
A tej pontos összetételét és alkotórészeit nagyban befolyásolja, a tejet adó állat fajtája. Minden tej azonban jelentős arányban vízből áll, amely ásványi anyagokat, tejcukrot, vitaminokat tartalmaz. Továbbá zsírsavakból, zsírban oldódó vitaminokból, tejfehérjéből épül fel. A tej tartalmaz szénhidrátot tejcukor (laktóz) formájában, amely egy egyszerű cukor, így gyorsan szívódik fel és emeli meg a vércukorszintet.
Lehet-e tejet fogyasztani cukorbetegeknek?
„A tejfogyasztás nem tiltott a cukorbetegségben. Viszont szénhidráttartalmával számolni kell, amely 5 g/ 100 ml-t jelent. Arra érdemes figyelni, hogy mikor és mivel fogyasztják együtt a tejet.”
A dietetikus javaslatai a tejfogyasztáshoz:
Az egészséges táplálkozás alapelveinek megfelelően a cukorbetegeknek is szükségük van naponta 0,5 l tejre vagy annak megfelelő mennyiségű tejtermékre.
A reggeli órákban kerülendő, inkább tízóraira, uzsonna mellé javasolt inni.
A tej gyorsan felszívódó szénhidrát, így enni kell mellé rostban gazdag, lassan felszívódó szénhidrátot.
Egyszerre ne fogyasszanak 1-2 dl-nél többet.
Ha nagyon nem tud valaki lemondani a reggeli tejeskávéról, akkor tejszínnel készítse el, így a zsírtartalma miatt lassabban fog felszívódni.
Fontos forrása a kálciumnak, amelyre mindenkinek szüksége van. 1 dl tejnek megfelelő mennyiségű kálciumot tartalmaz pl. 150 g tehéntúró, kb. 20 g sajt, de ezek a vércukorszint emelő hatás szempontjából kedvezőbbek, mint a tej.
A tej-és tejtermékek közül válasszák az alacsonyabb zsírtartamúakat, különösen azok, akiknél a cukorbetegség kezelésében fontos szerepe van a testsúlycsökkentésnek.
Növényi tejekkel helyettesíthető-e a tej?
„ Kálcium pótlás szempontjából pozitív, hogy ma már nagyon sok növényi tejet dúsítanak vele. A zabtej és a rizstej nem ajánlott cukorbetegeknek, mert a tejhez képest 1,5-2x több gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaznak. A kókusztej, mandulatej, szójatej, mogyorótej ihatóak, azonban mindenképp olyat válasszanak, amely nem tartalmaz hozzáadott cukrot”- mondta Sárga Diána, aBudai Endokrinközpont dietetikusa.
Forrás: Budai Endokrinközpont