Aki keresgélt már az áruházak mélyhűtőiben mentes fagylaltokat, több fajta jelöléssel is találkozhatott, például laktózmentes, tejmentes, vegán, vagy éppen paleo. Fontos, hogy a Magyar Élelmiszerkönyv szabályozza a laktózmentes és tejmentes kifejezést, de a vegán és a paleo kifejezés esetében még nem lehetünk 100%-ig biztosak abban, hogy a termék valóban nem tartalmaz tejet és tejszármazékot. Ha bizonytalanok vagyunk, inkább kérdezzünk rá az összetevőkre, hogy a kellemetlen mellékhatásokat megelőzzük!
Inkább ne egye meg, ha nem biztos az összetevőkben!
Akár laktózérzékenységről, akár tejallergiáról van szó, kellemetlen tüneteket előzhetünk meg, ha alaposan utána járunk, hogy biztosan mentes-e az allergéntől, amit el szeretnénk fogyasztani. Hasfájás, hasmenés, puffadás, émelygés, hányás, rossz közérzet a leggyakoribb panasz, ezek a problémás összetevő elfogyasztását követően rövid időn belül jelentkeznek és akár egy napig is megmaradhatnak – sorolja dr. Sárdi Krisztina belgyógyász-gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa. Egy figyelmetlenség elronthatja az aznapi programot, senki sem szereti a rosszulléteket, főleg nem a nyaralás ideje alatt, érdemes ezért óvatosan választani, különösen, ha nem a jól ismert, megbízható üzletekben vásárolunk, hanem az otthonunktól távol kell megoldani az étkezéseket.
Tejpor, tejsavó és társai
Aki valamilyen ételérzékenységben, allergiában szenved, már gyakorlott mozdulatokkal bogarássza át a készételek csomagolásán az összetevők listáját. Akinél tüneteket okoz a tej fogyasztása, fontos, hogy mindig nézze át a jégkrémek csomagolását, hiszen a tej több formában is előfordulhat. Az allergéneket az összetevők között kiemelve találjuk az előre csomagolt termékek esetében, ez némiképp megkönnyíti a keresgélést. A tejfehérje allergiások számára semmilyen formában nem megengedett a tej fogyasztása, tehát őket ne kínáljuk olyan laktózmentes termékekkel amely csupán laktáz enzmet tartalmaz a tejfehérje lebonátáshoz, mert ugyanúgy tüneteik lesznek, mintha sima, normál terméket fogyasztottak volna el. Számukra csak a teljesen tejmentes termékek férnek bele az étrendbe.
A laktáz enzim segíthet
A laktózérzékenyek helyzete annyiban más, hogy nekik nem kell teljesen tejmentes diétát tartaniuk, laktózmentes termékeket is fogyaszthatnak. Ezek ma már nagy választékban állnak rendelkezésre, többek között tejek, tejszín, sajtok és fagylaltok is kaphatóak laktózmentes változatban. Ezekhez a termékekhez a legtöbb esetben már a gyártás során hozzáadják a laktózt lebontó laktáz enzimet, emiatt fogyaszthatják a laktózérzékenyek is. Számukra egyébként még egy plusz segítség is létezik, ha bizonytalanok az adott étel összetevőivel kapcsolatban, akkor étkezés előtt tabletta vagy csepp formájában is pótolni tudják a laktáz enzimet, így elkerülhetik az esetleges kellemetlen gyomor- és bélrendszeri tüneteket.
Nem divatdiéta!
Hiába az allergének jelölésére vonatkozó törvény és az egyre több allergénmentes termék, a diétázók élete a mindennapokban még mindig számos nehézségbe ütközik. A mentes és normál termékeket is árusító üzletekben előfordulhatnak a tárolás során is keresztszennyeződések, - ehhez elég, ha a tejtartalmú fagylalt után nem cserélik, vagy mossák el megfelelően a szedőkanalat - az arra érzékenyeknél már ez az egészen kis mennyiség is tüneteket okozhat. A mentes termékeket is árusító helyeken az alkalmazottakat meg kell ismertetni azokkal az alapfogalmakkal, amelyek a vendégek biztonságos kiszolgálásához nélkülözhetetlenek annak érdekében, hogy a vásárlónak korrekt felvilágosítást tudjanak nyújtani. A különböző ételintoleranciák egyre gyakoribbak, higgyük el, hogy nem egyfajta hóbort, ha valaki biztos szeretne lenni abban, hogy az adott termék valóban mentes a számára problémás összetevőktől!
Forrás: Budai Allergiaközpont