Az egyes táplálkozási irányzatoknál nagyon eltérő a javasolt zsírbevitel, ráadásul időről időre változnak a trendek, hogy az állati zsiradékokat vagy éppen a növényi olajokat helyezzük előtérbe. Ami biztos, hogy a zsiradékokra szüksége van a szervezetünknek, és a legjobb, ha a változatosságra törekszünk. Az állati eredetű zsiradékok és finomított növényi olajok ízvilága semleges, de ha különleges gasztronómia élményre vágyunk és emellett értékes vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz szeretnénk juttatni a szervezetünket, akkor érdemes a hidegen sajtolt növényi olajokat is az otthonokba csempészni.
ZSÍROK SZEREPE
Ne feledjük, hogy a zsírok nélkülözhetetlenek a szervezetünk számára, részt vesznek a szervezet strukturális felépítésében, anyagcseréjében. Fontos energiaforrásaink és a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) felszívódását is segítik. Hozzájárulnak a testhőmérséklet fenntartásához, ráadásul egyes hormonok működéséhez, és a D-vitamin képződéséhez is elengedhetetlenek.
Jól látszik sokrétű szerepük, ezért törekedjünk arra, hogy ne csak a főzés velejárójaként jutassunk be zsírokat, hanem tudatosan fogyasszunk minőségi, hidegen sajtolt növényi olajokat is.
MITŐL LESZ EGY OLAJ HIDEGEN SAJTOLT?
A hidegen sajtolás azt a gyártási folyamatot jelenti, mikor hőkezelés nélkül, mechanikus úton állítják elő az olajat.
Ez azért fontos, mert magas hőmérséklet hatására az értékes összetevők egy része elveszik az olajakból, ezért nem alkalmasak magas hőmérsékleten történő főzésre, sütésre. Karakteres ízviláguk és értékes tápanyag-összetételük leginkább a friss salátáknál, krémeknél, önteteknél vagy krémleveseknél tud érvényesülni. Legismertebb az extra szűz olívaolaj, tökmagolaj, a dióolaj, szőlőmagolaj, vagy akár a mákolaj.
LENMAGOLAJ
A legtöbb omega-3 zsírsavat a hidegen sajtolt lenmagolaj tartalmazza, ezért mindenképpen érdemes beépíteni az étrendünkbe. Gyulladáscsökkentő hatású, csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, hozzájárul terhesség alatt a magzat megfelelő fejlődéséhez, ezenkívül még a depresszió kezelésében és megelőzésében is hatásosnak bizonyul.
Felhasználás: Kissé kesernyés íze miatt más olajokhoz keverve alkalmazható leginkább hideg salátákhoz.
EXRA SZŰZ OLÍVAOLAJ
Magyarországon a legismertebb hidegen sajtolt olaj, melyet erőteljes, karakteres íz jellemez. Kifejezetten gazdag egyszeresen telítetlen zsírsavakban, mely hozzájárul a „rossz” LDL koleszterin csökkentéséhez és a „jó” HDL koleszterin növeléséhez, illetve csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések rizikóját.
Felhasználás: Elsősorban salátákhoz illik, de kitűnő választás mozzarellára locsolva vagy kenyér mártogatásához, illetve öntetek készítéséhez. Kevés ideig, alacsony hőmérsékleten sült ételek készítéséhez is alkalmas (pl. halak, zöldségek).
TÖKMAGOLAJ
Gazdag omega-6 zsírsavakban, fitoösztorgén és fitoszterol tartalmának köszönhetően hozzájárul a koleszterin és magas vérnyomás kezeléséhez. Magas az E-vitamin-, szelén- és magnéziumtartalma, ráadásul az íze is nagyon kellemes. Az Őrségben régi hagyománya van a tökmagolaj-készítésnek. Felhasználás: Krémlevesekhez, pestóhoz, salátákhoz igazán különleges aromát ad.
DIÓOLAJ
Értékes omega-3 zsírsavforrás, és a legalacsonyabb telítettzsírsav-tartalommal rendelkező hidegen sajtolt növényi olaj. Kellemes illatú és ízű. Hajlamos az avasodásra, ezért fél évnél tovább ne tároljuk. Felhasználás: Íze jól illik a kéksajthoz, gombához, használhatjuk salátákhoz, öntetekhez.