„Milyen jólesett ez a fürdés!” – mondjuk egy-egy hosszú nap estéjén, zuhanyzás után. Ugyan nem tudjuk pontosan, miért nyugszik le a testünk a meleg víz hatására, de nagyon örülünk neki. Ezt a jóleső és jótékony hatást pedig a gyógy- és termálvizek által növelhetjük is, vagy kialakulóban lévő betegségeket előzhetünk meg, esetleg egyéb nyavalyákon segíthetünk. Nem is kell messzire mennünk, elég, ha az 1-es metró vonalának közelében maradunk.
MERÜLJÜNK EL BENNE!
Hazánk, geológiai adottságainak köszönhetően termálvíz-nagyhatalom. Mondhatjuk tehát, hogy a bőség zavarával kell megbirkóznia annak, aki a termálvizek jótékony hatását szeretné megtapasztalni. Kérdés azonban, milyen és mekkora mértékű hatást szeretne az illető. Egy hétvégi, wellness általi stresszoldást vagy egy több alkalmas kúrával való gyógyulást? Ha csupán a feszültséget akarjuk levezetni, akkor bármilyen meleg vízben – ideális esetben 38 fokosban – megmártózhatunk, nagyjából 10-20 percig, amíg az izmaink ellazulnak. Erre tökéletes helyszín a Széchényi fürdő, ami a kisföldalattival könnyen elérhető. Persze figyelembe kell vennünk a gyógyvizek ásványianyag-tartalmát, hiszen egyáltalán nem mindegy, milyen fürdőt veszünk, mert akár a várakozásainkkal ellentétes eredmény is bekövetkezhet. Több weblap is készített egy-egy kimutatást arról, hogy milyen gyógyvíz mit tartalmaz, mit gyógyít és hol található. Fontos figyelnünk arra, hogy a fürdés egyetlen esetben se haladja meg a háromnegyed órát, illetve ne legyen üres, de teli sem a gyomrunk fürdőzés közben. Utána langyos vízzel zuhanyozzunk le, és pihenjünk! Ha terápiás hatása miatt veszünk meleg fürdőt, akkor számolnunk kell azzal, hogy a panaszaink felerősödhetnek. Akár a rossz közérzetünk, fáradékonyságunk, fejfájásunk, álmatlanságunk, esetleg a hőemelkedésünk.
LÉLEGEZZÜK BE!
A gyógyvizekből a levegőbe kerülő ionok belélegzése stresszoldó hatású, szinte bármilyen gyógyvíz esetében. Különösen az úgynevezett radioaktív vizek, amelyek idehaza eléggé ritkának számítanak. Egészen Miskolctapolcáig, Hévízig vagy Egerig kell utaznunk ahhoz, hogy élvezhessük ezeket, de ha a fővárosban maradunk, akkor a Rudas, illetve a Gellért gyógyfürdő vizeit látogassuk! A fürdők gyógyító mechanizmusa a radon nemesgáz segítségével írható le. A radon vízben oldódva alfasugarakat bocsát ki, ami a bőrön és a tüdőn keresztül juttatja a szervezetbe értékes kémiai anyagait. Tehát egy medence melletti olvasgatásnak is nagyon pozitív eredménye lehet. IGYUK MEG! Az ivókúra alkalmazása annyiban tér el az előzőektől, hogy ebben az esetben elkerülhetetlen a háziorvosunkkal való konzultáció, ugyanis mikor megisszuk a gyógyvizet, közvetlenebb annak a hatása. A vizeket lehet palackozva és a forrásuknál is fogyasztani. Azonban nem minden gyógyvíz alkalmas palackozásra, például a hévíziben található, már említett radon néhány nap után elbomlik. A nyilvános kutakat azonban mindenképpen érdemes kipróbálnunk, természetesen azt követően, hogy figyelmesen elolvastuk a kifüggesztett ismertetőt, és megbizonyosodtunk arról, hogy esetünkben nem áll fenn semmilyen ellenjavallat. Egy kúra általában három-hat hétig tart, mindenkinek a személyére szabott ütemben. Hiszen az elfogyasztott gyógyvíz hatása függ az összetételtől, a mennyiségtől és – ez talán meglepő lehet egy ivókúra esetében −, de a hőmérsékletétől is. A Széchényi fürdő melletti ivókút pavilonja azokat a gyógyulni vágyókat várja, akik gyomor-, bél- és vesegyulladásos vagy hurutos megbetegedésben szenvednek.
Palotás Zsuzsi