A Bizánc című darabban a főszereplő Iréne császárnét Gregor Bernadett játssza, aki elárulta, hogy komoly felkészülésre volt szüksége ahhoz, hogy hitelesen megformálhassa a karaktert. Az elmúlt hetekben szinte a színházban élte mindennapjait a színésznő, akinek élete talán legkedvesebb szerepe született meg a kimerítő próbafolyamat végére.
A darab 1453-ban játszódik, s Bizánc elestéről szól. A török túlerővel szemben a város lakóinak nem sok esélye volt a győzelemre, az európai segítségre pedig hiába vártak. A darab tanúsága szerint azonban a legnagyobb bajt mégis a bizánciak széthúzása, önző és kicsinyes viselkedése jelentette, ez vezetett végül a bukáshoz.
− Iréne császárné, akit alakítok, valójában fiktív személy. XI. Konstantinnak a valóságban nem volt ilyen nevű hitvese − mesélte a művésznő. − Az általam megformált uralkodónő számító és hataloméhes: szemrebbenés nélkül hagyja el császári hitvesét, hogy a várost rohamozó szultán szeretőjeként továbbra is megtarthassa rangját, s azt az uralkodónői életet élhesse, amit megszokott.
Gregor Bernadett elárulta, a kihívást nem csupán az jelentette, hogy életre hívjon egy olyan karaktert, akinek a tulajdonságai eléggé távol állnak tőle.
− Lelkileg és fizikailag is nehéz volt a felkészülés − árulta el Bernadett. − Egyrészt, én soha nem tudnék ennyire hideg és számító lenni, mint a császárné. Másrészt az előadás során többször kell fizikai erőt is kifejtenem, méghozzá egy nem éppen testmozgásra tervezett, gyönyörű estélyi ruhában. Hogy a már-már kaszkadőr teljesítményként is értékelhető feladatokat is hibátlanul meg tudjam oldani, többet erősítettem, igyekeztem testileg is a legjobb formába hozni magamat.
A színésznő a kimerítő próbafolyamat mellett az élet többi területén is igyekezett helyt állni. Kisebbik fia, Álmos, idén kezdte az ötödik osztályt, ami bizony komoly változás a kisember életében. Bernadett igyekszik segíteni a tanulásban, de sokszor ez cseppet sem könnyű feladat.
− A Bizáncban a férjem, Szarvas Attila is játszik, így a próbaidőszak alatt kevesebb időt tudtunk otthon tölteni hármasban − mondta az Újszínház színésznője.
− Amikor mégis jutott időnk egymásra, azt igyekeztünk kikapcsolódással, vidámsággal megtölteni, ilyenkor a házi feladat megírása, bevallom, nem élvezett előnyt az egyéb családi programokkal szemben.
Február 23-án mutatták be a Bizáncot, ami hatalmas sikert aratott. Gregor Bernadett a következő hetekben igyekszik majd kipihenni a hosszas próbafolyamat fáradalmait.
− Azt tervezem, hogy nagyokat sétálunk majd Álmival és a kutyákkal, a szabad estéken pedig bekuckózunk otthon, könyvet olvasunk, forró teát kortyolgatunk. Fárasztó időszakon vagyunk túl, de megérte: ez életem egyik legjobb szerepe!
A Bizánc című történelmi dráma Nagy Viktor lenyűgöző rendezésében, nagyszerű szereposztásban látható az Újszínház színpadán.
Nagy Viktor rendezőtől és a díszletet, jelmezt tervező Csík Györgytől már megszokhattuk, hogy nagyszabású, látványos és sokszor meghökkentő játékteret alkotnak egy-egy készülő színdarabhoz. Nincs ez másként a Bizánc című darab esetében sem: Nagy Viktor ezúttal a hatszáz évvel ezelőtti történetet időn és téren átívelő közegben álmodta meg. Az üzenet egyértelmű: az ön - magát pusztulásra ítélő nemzet tragédiája megtörténhet bárhol, bármikor. A hadszíntér életszerű ábrázolása teszi élővé, maivá és elrettentővé a művet. Elnézve a jelen kort, vagy talán a közeli jövőt idéző jelmezeket és díszletet, a néző rádöbben arra, hogy itt és most − vagy holnap és máshol − valójában nem lehet biztonságban egy olyan közösség, amely széthúz. Herczeg Ferenc rendkívül pontosan felépített karakterei ijesztő tökéletességgel simulnak bele a jelen környezetébe.