Tavasszal mindenki teljes erőbedobással dolgozik azon, hogy a téli hónapok alatt felszedett pluszkilóktól, hasi zsírpárnáktól megszabaduljon. Ha a rendszeres mozgás és a kalóriabevitel csökkenése sem hozza meg a várt eredményt, érdemes utánajárni, nincs-e valamilyen anyagcsere-betegség, esetleg hormonális probléma, ami a fogyást lelassítja. Prof. Dr. Balázs Csaba endokrinológus írásából megismerheti a pajzsmirigybetegség tüneteit és a kivizsgálás lépéseit.
Pajzsmirigybetegségek különös gyakorisággal fordulnak elő serdülőkorban, a változókor és a terhesség idején, illetve az azokat követő időszakban. Az Amerikai Pajzsmirigy Alapítvány szerint 60 éves korára a nők 17 százalékának alakul ki valamilyen pajzsmirigy-rendellenessége, és legtöbbjük nem is tud róla.
AZ EZERARCÚ BETEGSÉG
A pajzsmirigybetegségeknek több típusát ismerjük: létezik alul- vagy túlműködés, különösen szülés után gyakori a pajzsmirigygyulladás, de kialakulhatnak hideg vagy meleg göbök, vagy rosszindulatú daganat is. Az elváltozásokat – típustól függően – különböző tünetek jelzik a betegnél. A következő kérdőív kitöltése azt segíthet eldönteni, hogy panaszait okozhatja-e a pajzsmirigy rendellenes működése, illetve szükséges-e további vizsgálatokat végezni.
A PAJZSMIRIGY VIZSGÁLATA
1. Ha az eredmények alapján fennáll a pajzsmirigy-elváltozás kockázata, akkor a betegség kivizsgálását endokrinológus végzi. A tapasztalt szakember már a külső jegyekből is sok információt szerez – az első konzultáción sokat elárul a beteg bőrének, szemének állapota.
2. A tünetek részletes kikérdezése és a nyak, a pajzsmirigy tapintásos vizsgálata mellett a vérvizsgálat segíti a diagnózis megállapítását. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigyhormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Fontos azonban megjegyezni, hogy a hormonérték csak iránymutatásul szolgál, azt mindig az egyéb vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében értelmezzük.
3. A pajzsmirigy kivizsgálásának lényeges eleme, a pajzsmirigy ultrahanggal történő feltérképezése is. Az eszköz segítségével pontosan meghatározhatjuk a pajzsmirigy méretét, és az esetleges göbök, daganatok is láthatóvá válnak. A vizsgálat alkalmas arra, hogy segítségével vékonytű-biopszia (mintavétel) során eldönthessük a folyamat jó- vagy rosszindulatúságát.
4. A képalkotó eljárások között az ultrahang mellett az izotópos módszer a legelterjedtebb. A vizsgálat leírja a pajzsmirigy méretét, elhelyezkedését, hogy vannak-e a pajzsmirigyben olyan helyek, ahol az izotóp dúsul (ún. meleg vagy forró göb), vagy ahol a szokásosnál kevesebb halmozódik fel belőle (ún. hideg göb). Normális esetben a pajzsmirigy két lebenye közel egyforma nagyságú, szimmetrikus, és egyenletesen dúsítja az izotópot.