Az északi népeknek alapvetően másképpen kell gondoskodniuk szépségükről. A norvég hegyvidékeken és a finn alföldeken átfújó hideg szelek, hózáporok és hosszan tartó mínusz fokok egy egészen másfajta szépségápolást követelnek meg. Az ottaniaknak már napi rutin, azonban számunkra az újdonság erejével hatnak a praktikáik. A tél beköszöntött, mi pedig tanácstalanul állhatunk a boltban a megfelelő védőkrémet keresve, mikor talán nem is arra van szükségünk!
HAJÁPOLÁS MESTERFOKON
A téli időszakban különösen fontos, hogy jó melegen öltözzünk fel, azonban sokszor elhanyagoljuk a hajunk védelmét, ami pedig ugyanolyan fontos. A hidegben a fejbőr erei összehúzódnak, ami azt eredményezi, hogy megcsappan az erek oxigén- és tápanyagellátása. Első lépésként, hogy hosszú távon megelőzzük a hajszálaink elvékonyodását, esetleges kihullását, olyan sapkát vegyünk fel télen, ami engedi szellőzni a hajhagymákat, nehogy megtelepedjenek rajta a nem kívánatos kórokozók. Ügyeljünk arra, hogy nem jó a túl szoros fejfedő, de az egyszerű kapucni sem. Nem szabad elhanyagolnunk a folyadék- és a vitaminbevitelt, hiszen a testnek az átlagosnál több vitaminra van szüksége, hogy egészséges maradhasson. A hajunk vitaminpótlására nagyszerű megoldás lehet akár az aloe verás vagy kókuszolajas hajvégápoló használata. A hajmosást is érdemes tudatosan végeznünk. Ha a hidegből jövünk be a lakásba, várjuk meg, míg a fejbőrünk felmelegszik a szoba hőmérsékletére, és csak utána mossuk meg, illetve a semmiképpen se forró vizet használjunk, hiszen az erek kitágulásával fokozódhat a faggyútermelés.
A FINN MÓDI: A SZAUNA
Kesztyűt húzunk, meleg csizmát, vastag kabátot, bekenjük a kezünket, az arcunkat. Látszólag ügyelünk a részletekre, azonban azzal kevésbé foglalkozunk, hogy a testünk akkor is lehet leterhelt, ha éppen az kívülről nem látszik. A hideg ugyanis jobban kimeríti a szervezetünket, mint azt gondolnánk. Az északi népek ellenszere a szauna. Olyannyira nélkülözhetetlen számukra, hogy ott még a legolcsóbb lakótelepi lakásoknak is kötelező tartozékai a meleg helyiségek. A melegedésen kívül pedig bőven van még jótékony hatása a szaunának. Nem csak a vitaminok és a meleg öltözék védhet meg a télen sűrűn támadó baktériumoktól, hanem a heti rendszerességű szaunázás is. Hatására olyan anyagok szabadulnak fel a testünkben, amelyek megtámogatják az immunrendszer működését. Jó hatással van a keringési rendszerre is, azon belül a vérereket teszi egyre erősebbé. Ha rendszeresen járunk el szaunázni, a szívkoszorúerekben való keringést és a magas vérnyomásunkat is egészséges szinten tarthatjuk. Nem utolsósorban gyorsítja az anyagcserét, és ha a meleg térből való kilépés után hideg zuhanyt veszünk, akkor a bőrünk rugalmasságán is javíthatunk.
EGY SVÉD TIPP: MASSZÁZS
A mínusz fokok gyakran okoznak görcsöket, amelyek csillapítására szakértői kézre van szükségünk. A legismertebb masszázstípusok közé tartozik a svéd masszázs. Ez kiterjed az egész testre, az izmoktól az inakon át egészen az ízületekig. Célja a vér oxigénszintjének növelése, a feszültség oldása és a relaxáció kiváltása. Annyiban különbözik a keleti fajtáktól, hogy közvetlenül élettani hatásokra épít.
Palotás Zsuzsi