Negyvenes éveikben sokan legyintenek a porckopásra, mondván, hogy az csak az idősek betegsége lehet. Holott dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista szerint egyre korábban jelentkeznek a figyelmeztető tünetek.
Egyre fiatalabbakat érint
Bár sokan úgy vélik, a porckopás olyasféle állapot lehet, mint a csontritkulás, vagyis csak az idősebbeket, és főként a nőket érinti. Holott ez korántsem igaz. Míg az 1990-es években a térdben jelentkező porckopás diagnózisát a 72 éves átlagéletkorú páciensek kapták meg, addig ma az érintettek átlagéletkora 56 év – állítja az amerikai IMS Institute for Healthcare Informatics, az 2016-os receptfelírások adatait elemezve. Az újonnan diagnosztizált esetek több, mint felét a 45-64 közti páciensek teszik ki. Ugyanakkor átlagosan 66 éves korban kerül sor térdprotézis beültetésére, ami azt jelenti, hogy az ezt megelőző években egyrészt kezelni kell a kialakult fájdalmakat, másrészt meg kell előzni az állapotromlást, amennyire ez lehetséges.
Magunk is sokat tehetünk a porcainkért
Az életmód számos olyan elemet tartalmaz, amelyek megelőzhetik, késleltethetik a porcok kopását.
- Nagyon fontos, hogy túlsúly esetén igyekezzünk megszabadulni a fölösleges kilóktól, hiszen ezzel jelentősen tehermentesíthetjük az ízületeket.
- Rendszeresen mozogjunk, még fájdalom esetén is. A torna – ideális lehet a vízben végzett mozgás - kitűnő az enyhébb ízületi fájdalmak kezelésében. Megelőzésképpen és a kezelésben is kiemelt szerepű a szakember irányításával végzett funkcionális gyógytorna, amely segít megerősíteni az ízületek körüli izmokat. Fontos, hogy olyan gyakorlatokat válasszunk, amelyek nem rónak nagy terhet az érintett területeket.
- Bevethetünk szájon át szedhető porcépítő szereket is, de ezek kiválasztásában feltétlenül kérjünk tanácsot az orvostól. Így a pénztárcánkat és az ízületeinket is nagyobb biztonságban tudhatjuk.
Így segíthet az orvos
- A porckopás miatt érkező páciensek valóban egyre fiatalabb életkorban jelentkeznek, amelyek oka éppúgy lehet a mozgásszegénység, az elhízás, mint egy korábbi sérülés, vagy éppen a legkevésbé sem ízületkímélő élsport. Sőt, a hobbifutók, kerékpárosok, hegymászók, triatlonisták is viszonylag korán megtapasztalhatják a reggeli vagy fizikai megterhelést követően jelentkező merevséget, amely a porckopás első figyelmeztető jele lehet – hangsúlyozza Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista.
A legfontosabb, hogy időben beavatkozzunk a folyamatba. Szerencsére ma már számos eljárás létezik, amellyel csökkenthető a fájdalom, lassítható a porc kopása. A térdben jelentkező fájdalom kiküszöbölésére alkalmas lehet például a hiarulonsavas injekciókúra, amellyel „megolajozhatjuk” az ízületeket, csökkenthetjük a súrlódást. Érdemes megpróbálkozni a lökéshullám terápiával is, ugyanis a hullám áthatol a felszínen, beindítja a test öngyógyító mechanizmusait, oldja a triggereket, élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét. Ezáltal a kezelések nem csak a fájdalmat csökkenti, de a valódi okot szünteti meg a sérült szövetek fokozatos regenerálásával. Egészen innovatív megoldásnak számít a porc újjáépítést serkentő injekció, amely a kezdődő és közepesen súlyos porckopás esetén lehet nagyon hatékony. Ennél az eljárásnál vérlemezkékben gazdag vérplazmát, saját vérszérumot jutattunk vissza, injektálunk az érintett ízületbe. A vérlemezkékben, vagyis a trombocitákban találhatóak azok a növekedési faktorok, amelyek elősegítik az építő porcsejtek osztódását, a rugalmas porcanyag képződését. Ráadásul a kezelés hatására csökken a porcsejtek elhalása és lelassul a porc leépülését előidéző gyulladásos anyagok termelődése, így az eljárás az ízületi gyulladás csökkentésével természetes fájdalomcsillapítóként is hat.
Forrás: Budai Fájdalomközpont