Sokakat érint, mégsem tudunk róla eleget
Mára minden 68. ember autizmussal él, és jelenleg ez az egyik leggyorsabban növekvő fogyatékosság. Ennek ellenére az autizmussal élő fiatalokat ellátó lakóotthonok folyamatosan nehéz anyagi helyzetben vannak. Az április 2-ai autizmus világnapja alkalmából a 10 autista lakóotthont támogató Autistic Art Alapítvány arra hívja fel a figyelmet, hogy autistaként is lehet emberhez méltó életet élni, ha a környezet megengedi. A közösség számukra is fontos, a lakóotthonok pedig egyfajta önállósodási lehetőséget kínálnak.
Az autizmust az agy veleszületett fejlődési zavara okozza, amely rendkívül változatos fejlődésben és viselkedésben jelenik meg. Ez érinti a kommunikáció és társas viselkedés területét, illetve a környezeti ingerek is eltérően észlelik. Az autista gyerekek mintegy 40 százaléka például egyáltalán nem beszél. „Az autizmus világnapja jó alkalom arra, hogy felhívjuk a figyelmet erre a fogyatékosságra, hiszen egyre több embert érint. Külső, látható jelei nincsenek, fontos, hogy megértéssel, elfogadással forduljunk az érintettek felé” – emelte ki Bella Viktória, az Autistic Art Alapítvány ügyvezetője.
Annak ellenére, hogy mára minden 68.ember autizmussal él, és ez az egyik leggyorsabban növekvő fogyatékosság, az autizmussal élő fiatalokat ellátó lakóotthonok folyamatosan nehéz anyagi helyzetben vannak.
„Az autizmussal élők és hozzátartozóik helyzete nehéz, hiszen a családok élete gyökeresen megváltozik, és komoly anyagi terhet is ró rájuk az autista családtag ellátása. Az Autistic Art Alapítvány 10 civil fenntartású autista lakóotthont támogat, ahol több mint 200 fiatalt látnak el. Az autista fiatalok ellátása folyamatos figyelmet és szakképzett ápolókat igényel, kisebb személyzettel a felügyeletük nem megoldható, ezért az otthonoknak komoly kiadásaik vannak” – mondta Bella Viktória.
Második család
Az alapítvány 10 magyarországi, az autizmussal élők igényeire specializálódott civil fenntartású lakóotthont támogat, ahol több mint 200 autista fiatalt látnak el. A lakóotthonok egyfajta önállósodási lehetőséget kínálnak a fiataloknak: olyan környezetet alakítottak ki, ahol nincs sok zavaró inger, és egy biztonságos helyet jelent a mindennapokban. Bár az itt élő fiatalok önálló életvitelre nem képesek, az otthonokban közösségben élhetnek, alkothatnak, dolgozhatnak a képességeiknek megfelelően. A lakók számára ezek az otthonok jelentik a biztonságot és sokszor a második családot is.
Az Autistic Art az elmúlt 10 évben, a nem anyagi támogatáson több mint 150 millió forinttal járult hozzá a civil fenntartású lakóotthonok fennmaradásához és működéséhez. Az otthonok is mindent megtesznek azért, hogy terápiás és pénzügyi célokat egyaránt szolgáló projekteket hozzanak létre. Többek között szociális farm, kézműves műhely, energiatakarékos megoldások, terápiás kert is szerepel a szolgáltatások között.
Művészettel az autizmussal élőkért
„A célunk az, hogy a működési költségek kifizetésén túl, az otthonok minél többet tudjanak költeni fejlesztésre és terápiás foglalkozásokra. Az alapítvány művészetterápiás foglalkozása éppen ezért kettős célt szolgál: egyben terápia és forrásteremtés” – emelte Bella Viktória.
A program az országban egyedül biztosít olyan művészetterápiás foglalkozást kortárs művészeti szemlélettel, amely mindenben megfelel az autisták igényeinek. A jelenleg hat otthonban elérhető foglalkozásokra nagy szükség van, hiszen az autisták jellemzően nem összefüggésekben, kontextusban gondolkodnak, sokkal inkább képszerűen. Rajzaik segítségével jobban megismerhetjük őket és a világukat.
A művészeti foglalkozásokon születő rajzokat, alkotásokat jótékonysági aukciókon és kiállításokon mutatja be az alapítvány, valamint a kiemelkedő alkotások megjelennek az Autistic Art designmárka termékein.
Segítse Ön is adója 1%-ával az autista otthonok fenntartását, hogy lakóik továbbra is emberhez méltó életet élhessenek!
Autistic Art Közhasznú Alapítvány
az Autista Lakóotthonokért
(korábbi nevén Mosoly Otthon Közhasznú Alapítvány)
Adószám: 18260371-1-43
Bankszámlaszám: 10700024-43767900-51100005