Míg korábban egyedül vagy kettesben akár egy kisebb bőrönddel is nekivágtunk a világnak, kisgyermekkel nyaralni több szervezést igényel. Ha idejében összekészítjük (és el is csomagoljuk), amire nekünk és a kicsinek szüksége lehet, akkor a mindennapok ritmusából kizökkenve, feltöltődve térhetünk haza. Gyakorló anyukákat kérdeztünk az első babás nyaralás során szerzett tapasztalataikról.
Ági (28)
„Bendegúz novemberben született, így éppen betöltötte a 8. hónapot, amikor tavaly életünk első közös nyaralására indultunk júliusban. Egy ismerősünk Balaton-parti nyaralójában töltöttünk el egy hetet. Az elindulás pillanatára emlékszem, a kocsink roskadozott a felpakolt bébiételek, pelenkák, babaruhák és játékok tömkelegétől. Az idén ezt biztosan el fogom kerülni: elég 1-2 napi mennyiséggel készülni, helyben fogjuk beszerezni a fogyóeszközöket, ezenkívül bababarát szállásra megyünk, ahol kiságy, fürdetőkád, etetőszék és babakocsi is vár bennünket.”
Bea (33)
„A családi nyaralások minden évben hosszas autózással kezdődnek, az idén Olaszország déli része az úti cél, így nálunk fontos szempont, hogy az oda-vissza úton lekössük a gyerek figyelmét. Amíg egészen pici volt, az utazást igyekeztünk a hosszabb nappali alvás idejére időzíteni, de az is előfordult, hogy inkább éjszaka utaztunk. Most, hogy már 4 éves, mondókás- és mesekönyvekkel, a kedvenc zenéivel, színezőkkel, kártyajátékkal készülünk az útra.”
Zita (38)
„Az idén már öten leszünk a nyaraláson, 10, 8 és 2 éves gyermekekkel. Nekem nagyon fontos, akár külföldön, akár belföldön nyaralunk, hogy alaposan áttanulmányozzam a közeli programlehetőségeket. Alapvetően a vízparton töltjük a szabadságunkat, de így egy szelesebb, esősebb napra is mindig tudok valamilyen programot, kirándulást szervezni a gyerekeknek. Egészen kicsikkel érdemes például a közeli játszóházakat vagy fedett fürdőket, külföldön a fakultatív programlehetőségeket vagy a szálloda által helyben nyújtott szolgáltatásokat (például babaszoba) indulás előtt feltérképezni.”
Dóri (30)
„Tavaly repülős nyaralást szerveztünk az akkor 6 hónapos Csengével. A gyermekorvosunk hívta fel a figyelmem, hogy le- és felszállás alatt mindenképp szoptassam meg a babát (vagy adjunk neki cumit vagy cumisüvegből inni) – ezzel elkerülhetjük, hogy beduguljon, megfájduljon a füle a nyomáskülönbségtől. Megbeszéltük azt is, hogy milyen gyógyszereket érdemes magunkkal vinni, hogy a váratlan helyzetekre is felkészüljünk.”
MI KERÜLJÖN A CSOMAGBA?
ALVÁS:
utazóágy
lepedő
egy vékonyabb és egy vastagabb takaró,
textilpelenka
kedvenc alvóka, kispárna
bébiőr, éjjeli fény
TISZTÁLKODÁS:
1-2 napra elegendő pelenka
pelenkázáshoz, fürdetéshez szükséges felszerelés
(sampon, fürdetőkrém, habfürdő, popsikrém,
testápoló, fültisztító pálcika, körömolló, fésű,
fogkefe, fogkrém, kéztörlő, nedves törlőkendő)
kiskád
ÖLTÖZKÖDÉS:
babaruha, cipő, szandál
vékony sapka strandoláshoz is
fürdőpelenka, úszónadrág
KIRÁNDULÁS:
babakocsi, esővédő, szúnyogháló
kenguru, babahordozó
pelenkázótáska feltöltve
kisméretű zacskó (szemétnek, használt pelusnak)
étel, ital
szúnyogriasztó
naptej
sátor, napernyő
AUTÓBAN:
gyerekülés
árnyékoló az ablakra
kedvenc játék, mesekönyv, zene-CD
ÚTIPATIKA:
láz- és fájdalomcsillapító
lázmérő
kisebb sérülések ellátásához fertőtlenítőszer, ragtapasz
hasfájás elleni cseppek
csípésekre krém
hányáscsillapító
orrspray, orrszívó
egyéb gyógyszerek (ha szükséges)