A magyar ember körete általában kimerül a fehér rizsben és a krumpliban. Ezek azonban nem a legegészségesebb táplálékaink, ráadásul inzulinrezisztenciásoknak és cukorbetegeknek nem is ajánlják. Varga Dóra, a Budai Endokrinközpont dietetikusa megosztotta, milyen más köreteket készíthet helyettük.
QUINOA
A szuper élelmiszerként is gyakran emlegetett quinoát bár gyakran a gabonák közé sorolják, valójában egy spenóthoz hasonló álgabonáról van szó, melynek a magját fogyasztjuk. A vegetáriánus étkezés híveinek jó barátja, hiszen magas a fehérjetartalma és minden esszenciális aminosavat tartalmaz. Jelentős vitamin- és ásványi anyag-tartalma miatt kiemelkedik a többi gabona közül, így a gyengébb immunrendszerrel rendelkezők és az idősebbek étkezésében nagy segítségünkre lehet. Magas folsavtartalma miatt kismamáknak is előszeretettel ajánlják, továbbá remekül beilleszthető cukorbetegek, inzulinrezisz-tensek és gluténmentessége miatt a lisztérzékenyek diétájába is. Felhasználása széles körű, bátran alkalmazható köretnek, egytálételnek, levesbetétnek, süteménynek, illetve saláták készítéséhez is.
ELKÉSZÍTÉS:
5–10 percre áztassuk be a quinoát kétszeres mennyiségű vízbe, azért, hogy kesernyés íze kioldódjon belőle, majd
mossuk át és alaposan csepegtessük le. Egy edényben másfélszeres víz segítségével felforraljuk, és fedő alatt 15 perc
alatt készre főzzük.
KUSZKUSZ
Az észak-afrikai csemege egyre nagyobb népszerűségnek örvend az egészséges táplálkozás hívei körében, hiszen számtalan felhasználási módja ismert. Köreten kívül ugyanis fogyasztható egytálételnek, salátához sőt, akár még édességekhez is felhasználható! Magyarországon a durum búzadarából készült változat terjedt el, de ezenkívül más gabonákból is készülhet. A tarhonyához hasonló étel remekül beilleszthető cukorbeteg/IR diétába –, főleg, ha teljes kiőrlésű – hiszen a lassan felszívódó szénhidrátok csoportját erősíti. Fogyókúrázóknak is tökéletes, magas fehérje- és rosttartalmának köszönhetően.
ELKÉSZÍTÉS:
1 pohár kuszkuszt felöntünk 1,5 pohár forró vízzel, lefedjük, 5–10 perc alatt kellően meg is duzzad. Ízlés szerint
adhatunk hozzá fűszereket, kevés vajat vagy olívaolajat.
BULGUR
A bulgur neve sokak számára nem cseng ismerősen, pedig gyakran találkozunk vele török rizs, vagy éppen búzakása néven arab étkezdékben. A búzatöretnek is nevezett alapanyag megtalálható a boltok polcain rizsszemnyi méretű és egészen apró szemű változata is, melyből néhány perc alatt ízletes köret varázsolható. Alacsony a zsír- és kalóriatartalma, viszont vitaminokban (B, E), ásványi anyagokban (kálium, magnézium, vas, folsav) és rostban bővelkedik, ami miatt a fogyókúrázóknak és a cukorbetegeknek, sőt a kismamáknak is ajánlott.
ELKÉSZÍTÉS:
Az olajon megpirítjuk a bulgurt, majd kétszeres mennyiségű vízzel felöntjük. Sózzuk, ízesítjük, és fedő alatt kb. 15 perc alatt puhára pároljuk.
HAJDINA
A sokrétűen felhasználható hajdina sem gabona a közhiedelemmel ellentétben, hanem a keserűfűfélék csoportjába tartozik, emiatt lisztérzékenynek is bátran fogyaszthatják. Magas rosttartalmának köszönhetően hozzájárul a teltségérzet kialakulásához, rendszeres bélműködéshez. Ezenkívül ásványi anyagokban, köztük magnéziumban, káliumban is bővelkedik, értékes B-vitaminforrásunk is. P-vitamin-tartalmának köszönhetően hozzájárul az erek rugalmas-ságának megőrzéséhez is. Jellegzetes íze miatt egyesek nagy örömmel fogyasztják, míg mások kevésbé kedvelik, de érdemes legalább egyszer kipróbálni.
ELKÉSZÍTÉS:
A hajdinát az elkészítés előtt néhány órára be kell áztatni, melynek hatására a szemek kb. négyszeresükre dagadnak, így a főzési idő lerövidül. kétszeres mennyiségű vízben 20–30 perc alatt készre főzzük.