A nagy kánikulában a legtöbben kitelepednek a vízpartra, hogy bármikor lehűthessék magukat egy kis fürdőzéssel. Vannak, akik inkább csak lubickolnak a frissítő hullámokban, ám a sportosabbak inkább az úszásra, vagy a kicsit extrémebb vízi sportokra szavaznak. Hogy mégis mik a legnépszerűbb lehetőségek?
ÚSZÁS
A legtöbben, ha sportolni és egyben hűteni szeretnék magukat, úgy úsznak egy-két hosszt a vízben. Ezt szinte minden úszni tudó korosztálynak ajánlják, hiszen nemcsak az izomzat edzésének egyik legjobb módja, hanem az egészségre is számos pozitív hatást gyakorol. Erősíti ugyanis az immunrendszert, javítja a keringést, ráadásul több mozgásszervi fájdalomra is remek gyógyír lehet, hiszen nem terheli meg a fájó ízületeket. Természetesen vannak olyan állapotok, melyekkel inkább ne vállalkozzon hosszabb távokra – pl. szívbetegség, pánikbetegség –, így ha valamilyenbetegségben szenved, a biztonság kedvéért kérdezze meg kezelőorvosát, hogy mennyire űzheti ezt a sportot.
KIVEL? Az úszás általában magányos tevékenység, főleg akkor, ha valaki nagyobb tempóban halad, hiszen ügyelni kell a megfelelő légzéstechnikára. Amennyiben nem a testedzés a lényeg, úgy barátokkal, családdal, úszni tudó gyerekekkel nagyszerű élménnyé válhat.
MIKRE FIGYELJÜNK: úszáskor az első és legfontosabb az, hogy mindig addig ússzunk, ameddig biztonságban vissza tudunk térni a sekélyebb vízbe. Sokan ugyanis nagy hévvel indulnak hosszabb utakra, ám visszafelé már igencsak kapkodják a levegőt. Mivel ez mély víznél igencsak balesetveszélyes, mindenképp tartsuk be a fokozatosság elvét, illetve kérjük meg egy jól úszó ismerősünket, hogy kísérjen el, ha messze szeretnénk menni!
VÍZ ALATT: BÚVÁRKODÁS, SNORKELING
Akit érdekel egy másik világ, ami a víz alatt lapul, annak mindenképpen érdemes kipróbálnia a búvárkodást, illetve a snorkelinget. A kettő közti lényeges különbség, hogy ez utóbbi a szabadtüdős merülést jelenti, tehát itt nincs légzőkészülék, csakis egy légzőcső vagy pipa. Éppen ezért ekkor inkább a víz felszínén gyönyörködhetünk az alattunk lévő világban, és csak akkor kell pár méterrel (gyakorlottabbaknak is maximum 4 m) lejjebb menni, ha valamit közelebbről meg szeretnénk nézni. A merülést és a nézelődést egy jó minőségű búvárszemüveg, valamint békatalpak segítik. Snorkelingnél fontos, hogy ne akarjunk egyből nagy mélységeket meghódítani, hiszen az oxigénhiányos állapothoz hozzá kell szoknia a szervezetnek, így a kezdetekben nem bírja olyan jól a tüdő a légzésnélküliséget, mint a későbbiekben. Ameny-nyiben valaki komolyabban szeretne foglalkozni ezzel a sporttal, úgy több egyesület is tart oktatókurzusokat, ahol meg lehet tanulni az alapokat, és így sokkal biztonságosabbá tehető a merülés.
A búvárkodás egészen más élményeket nyújt, elsősorban annak köszönhetően, hogy itt a profi felszereléseknek hála a sokkal mélyebben lévő élővilággal is megismerkedhetünk. Ennek azonban ára van, hiszen a neoprén ruházat, a légzést segítő palack mind nagyobb összegbe kerülnek, nem beszélve annak a kurzusnak a díjáról, ahol el lehet sajátítani ezt a hobbit. Viszont ha valaki ezt kitanulja, akkor olyan élményekben lehet része, ami csak keveseknek adatik meg!
KIVEL? akár szabadtüdős merülésről, akár palackos búvárkodásról van szó, annak ellenére, hogy az élővilág tanulmányozása egy csendes tevékenység, mégis érdemes párban végezni, hiszen így probléma esetén van, aki segítséget tud nyújtani. Bár azt hozzá kell tenni, hogy kezdő búvárként eleve van egy oktató vagy vezető, aki felügyeli a többieket.
MIKRE FIGYELJÜNK: sose merüljünk lejjebb, mint azt még biztonságosnak érezzük, és bármennyire is profinak tartjuk magunkat, lehetőleg ne menjünk egyedül! Ezen kívül mindig alkalmazzuk az oktatáson elhangzottakat, hiszen a megengedettnél gyorsabb merülés, felemelkedés, illetve mélyben tartózkodás nem csak fülfájást, de komoly problémákat eredményezhet.
VÍZ FELSZÍNÉN: VÍZISÍ, WAKEBOARD, KITESURF
Akik egy kis vízi extremitásra vágynak, nekik tökéletes adrenalinlöket lehet a vízisí, a wakeboard vagy a kitesurf. Mindhárom lényege, hogy a víz felszínén kell egyensúlyozni, miközben egy kötélen valamilyen eszközzel húznak minket, miközben a terepet nehezítik a nagyobb hullámok, az éles kanyarok, és az esetleges akadályok. A három sport közül a legelterjedtebb a vízisí, ám aki egy kis nehezítésre vágyik, az inkább a kitesurföt, vagy a wakeboardot válassza!
Ez előbbi a vízisí, a szörf és a siklóernyőzés kombinációja, mely során a húzóerőt a levegőben repülő ernyő adja. Így tehát nem csupán arra kell figyelni, hogy ne dülöngéljünk, hanem arra is, hogy irányítsuk a magasban lévő eszközt, ezért nagy odafigyelést és pontosságot igényel. Ehhez hasonló, ám egy fokkal könnyebb a kábelkötélpályás wakeboard, ahol nehezítésként könnyebb-nehezebb akadálypályán keresztül kell végigszáguldanunk. Természetesen bármelyiket is választjuk, egy-egy oktatóórán érdemes részt venni, hogy elmagyarázhassák a megfelelő technikákat, és hogy maximálisan élvezhessük a vízi száguldást!
KIVEL? egyedül, vagy baráti társasággal. Haladó szinten akár versenyezhetünk is.
MIKRE FIGYELJÜNK: kezdőként vegyük igénybe az oktató segítségét, és ne egyből a legnehezebb pályán kezdjünk!