Sajnos a PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma sokak számára nem ismeretlen fogalom, hiszen ezzel a betegséggel küzdenek évek óta. Sokan azonban még a mai napig sem tudják, hogy a meddőségük, a rendszertelen ciklusuk, vagy éppen a zsíros, pattanásos bőrük hátterében ez a betegség áll. De miért vezet a PCOS meddőséghez?
A témában dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa van a segítségünkre.
Mi az a PCOS?
A policisztás petefészek betegség egy, a hormonháztartás elcsúszása miatt létrejövő betegség. Ilyen esetekben a férfi nemi hormonok, vagyis az androgének túl magas szintjéről beszélhetünk.
A női szervezetben is találhatóak férfi nemi hormonok, melyek az egészséges működés alapelemei. Azonban a mennyiségük nem mindegy, hiszen megemelkedett szintjük változásokat indít el a szervezetben. A fiúk, nemi érésük során ezeknek a hormonoknak köszönhetik a magasabb termetet, az izmosabb testet, a mély hangot, a mellkas, arc szőrösödését, valamint ezeknek köszönhető az is, hogy a férfiak bőre jóval zsírosabb, mint a nőké. Ez azt is jelenti, hogy ha a nő szervezetében növekszik meg az androgének aránya, akkor ezek a változások ott is elindulnak. Mivel mennyiségileg szerencsére azért annyi nem termelődik ezekből a hormonokból, mint a férfiaknál, így a hatások sem annyira erőteljesek, az azonban nem jelenti azt, hogy ne mutatkoznának tünetek:
- Súlyproblémák, elhízás
- Hajhullás, akár kopaszodás
- Fokozott szőrnövekedés az arcon és a testen is
- Zsíros, pattanásos, aknés bőr
- Rendszertelen, akár kimaradó menzesz
- Rendszertelen, akár hiányzó peteérés
Miért okoz meddőséget?
A női nemi érés alapfeltétele a megfelelő női nemi hormon jelenléte. Ezek az anyagok felelősek többek között a nemi jellegek kialakulásáért, de emellett a belső folyamatokat is szabályozzák, mint a menzesz, a peteérés, a beágyazódás, stb.
Abban az esetben, ha a férfi nemi hormonok mennyisége megnő, ezzel együtt a nők szervezetében a progeszteron szintje csökken. Ez egyrészt megemelkedett inzulinszintet is eredményez, mely sajnos az inzulinrezisztencia kialakulását is eredményezi. Másrészt a női nemi hormon alacsony szintje beleszól a ciklus alakulásába is. a menzesz rendszertelenné válhat, esetleg ki is maradhat. Azonban nem csak a vérzéssel, hanem a peteéréssel is lehetnek problémák. A hormon alacsony szintje ugyanis a peteérés elmaradását, vagy rendszertelen voltát is eredményezi, aminek hatására a petefészekben nem megfelelően beért, ki nem repedt tüszők cisztákká, kis folyadékkal telt képletekké alakulnak, mely további akadályokat állít a megfelelő peteérés útjába.
Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elmondta, hogy a meddőség kialakulása talán a legijesztőbb tünete ennek a betegségnek. Az oka egyszerű: ha nem jól, vagy egyáltalán nem történik meg a peteérés, illetve a menzesz is elmarad, akkor egyszerűen nem jöhet létre a petesejt spermiummal való egyesülése, ami azt jelenti, hogy a pár a gyermekáldásra hiába vár. Ezen pedig csak akkor lehet változtatni, ha alaposan kivizsgálják mindkét felet, és az olyan problémákat, mint a PCOS is, kezelik.
Hogyan kezelhető a PCOS?
A policisztás ovárium szindróma ma már egy jól kezelhető betegség, bár sajnos a folyamatot meglehetősen bonyolulttá teszi a kísérő betegségek – mint az IR – megjelenése. A PCOS gyógyszeres úton kezelhető, melyről alapos kivizsgálás után az endokrinológus határoz. Szélsőséges esetekben sajnos hosszú ideig tartó gyógyszerezés, esetleg műtéti beavatkozás is szükségessé válhat.
Fontos kiemelni, hogy a megfelelő életmóddal a gyógyulás felgyorsítható, és az újbóli kialakulás is elkerülhető. Ez azt jelenti, hogy a kezelés szerves része a megfelelő táplálkozás, és a rendszeres mozgás beiktatása a beteg életébe!
Forrás: Endokrinközpont