2017 a (tűz) kakas éve a kínai csillagjóslás szerint. Sokan hisznek a babonákban, vannak, akik nem, de abban egyetértünk, hogy a keleti sportok és harcművészetek valóban jótékony hatással vannak szervezetünkre. Gyakorlásukkal sokkal tökéletesebb életet tudunk élni. így, ha már új év, új fogadalmak, érdemes egy új keleti sporttal is megismerkedni. összegyűjtöttünk olvasóinknak egy csokrot ezekből, amik kortól és nemtől függetlenül mindenkinek elhozzák az egészséges életmódot.
VáLj A TESTEd éS ELMéd IráNyíTÓjáVá! – jÓgA
Ha keleti sport, akkor egyértelműen elsőre a jóga jut eszünkbe. Hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend e mozgásforma, mivel gyönyörű és hajlékony testet eredményez az ászanák gyakorlása. Számos irányzata létezik, így még akár 85 évesen is remekül lehet űzni ezt a sportot. A hosszú percekig mozdulatlanul tartott elemek is a jóga alapját erősítik: ez az önuralom, önfegyelmezés. Az óratípusok repertoárja végtelen, amihez a megfelelő felszereléseket (jógaszőnyegek, -párnák, -ruhák stb.) beszerezhetjük a hazai legnagyobb jógaáruházban, a yoga Bazaaron is. Mindenképpen ajánlott mihamarabb belevágni, mert a jóga egészségre gyakorolt jótékony hatása már az első pár alkalom után is érezhető lesz.
https://yogabazaar.eu/
TELjES fIZIOLÓgIAI hELyrEáLLíTáS – TAI chI
Egészségünk és kiegyensúlyozottságunk egyik alapvető sportjaként a Tai Chi Chuant (tájcsi) emlegethetjük. Itt a belső energiáinkat fejlesztjük, ami a test-lélek-elme hármasának harmóniáját teremti meg. Időskorban is gond nélkül kivitelezhetőek a mozdulatok, mivel nincsenek benne hirtelen, nagy erőfeszítést igénylő elemek. Sőt még társaságra is lelhetünk, mivel a formamozdulatokat mindig közösségben végzik a tájcsizók. Ennek a teljes testet megmozgató, intenzív fordításokkal és nyújtásokkal tarkított keleti mozgásformának többféle iskolája, formája létezik, de mindegyik az erős és egészséges életvitelt veszi alapul. így az egészségünk megőrzése, helyreállítása és fenntartása érdekében és a lelkünkre gyakorolt hatása miatt is érdemes a – magyar fordításban – Nagy Végső ökölt választanunk sportnak. A Magyarországi Taoista Tai Chi Társaság honlapján bármire választ kapunk az edzésekkel kapcsolatban, ahová nem kell semmilyen speciális felszerelés, csupán kényelmes ruházat. A Tai Chi egészségre gyakorolt jótékony hatásait oldalakon lehetne sorolni, de ami a legfontosabb, hogy javítja az egyensúlyérzékünket, serkenti a vérkeringésünket, csökkenti a stresszt. Habár nem helyettesíti a megfelelő orvosi kezelést, ez a sport segíthet ízületi gyulladás, hátfájdalmak, légzőszervi problémák és emésztési rendellenességek kezelésében is. A Taoista Tai Chi rendszeres gyakorlása szervezetünk teljes fiziológiájára jótékonyan hat, így nem érdemes tovább halogatni az elkezdését!
http://www.taoistataichi.hu/
TEST A TEST ELLEN – judO
A XIX. század végén, Japánban kialakult keleti mozgásformáról sem feledkezhetünk meg: ez a judo. Magyarul cselgáncsként szokás emlegetni, aminek
lényege a test-test elleni küzdelem, az ellenfél földre juttatása és odaszegezése. Nem véletlen tehát, hogy a judo űzéséhez külön ruházatot kell felvenni, de ennek természetesen leginkább csak a versenyeken van nagy jelentősége. Gyakorláshoz, egy-egy kezdő judoórán érdemes inkább minél kényelmesebb öltözetet magunkra venni. Fontos, hogy a cselgáncsban nincsenek ütések, ellenben bővelkedik szorításokban, dobásokban és fojtásokban. Azért megnyugtatok mindenkit, ez a sport sem vérre megy, hanem a pontos önvédelmi technikák elsajátítása a cél. A legjobb kiindulópont a tájékozódásra a Magyar Judo Szövetség honlapja. Bárhová is megyünk judózni, az óra eleje és vége a legtöbb esetben befelé tekintéssel, egyfajta meditációval fog telni. így lesz teljes az összhang testünk és lelkünk között, ami a legfontosabb az egészségünkhöz.
http://judo.hu/
http://www.bien.hu/egeszseg-es-eletmod/fitnesz-alakformalas/5-keleti-mozgasforma-a-tokeletesebb-eletert/113926
Szakál Borostyán