A nyáron hajlamosak vagyunk el-elhagyni kedvenc sportolási szokásainkat, hiszen a többnapos nyaralások, a fesztiválozások, a rokonlátogatások felborítják a jól bejáratott napirendünket. De mivel itt van az hűvösebb idő, számos futóverseny időszaka, érdemes újra felhúzni a futócipőnket, és kimenni a szabadba. Egy hosszabb futóversenyre a felkészülés a legfontosabb. Az igazi futásfüggőknek nincs szükségük motivációra, de talán a többieknek sem kell sokáig magyarázni azt, hogy milyen különleges hangulatba kerülhetünk azáltal, hogy a sárguló avaron, a gesztenyehullásban rójuk a köröket. A 3-as metró vonala ugyan közvetlenül nem érinti a Margitszigetet, amit a fővárosban futni vágyók kedvenc helyének is nevezhetünk. De a Nyugati pályaudvarnál átszállva a 4-es vagy a 6-os villamosra, pár perc alatt eljuthatunk Budapest egyik legszebb futóparadicsomába.
A futás ki-ki számára mást jelent, más célt szolgál. Van, aki adrenalinnal töltődik fel, van, aki ezzel vezeti le a napi stresszt, akad, aki fogyni szeretne, mivel egészséges életmódot folytat, és van, aki egy maratonra készül. Mivel rengeteg embernek hobbija a hosszútávfutás, ezért a szomszédos országok közül szinte mindenhol találunk maratonfutási lehetőségeket az őszi hónapokban is. Fontos azonban, hogy edzettségi szintünkhöz megfelelően válasszuk meg a távot és/vagy a futás idejét, hiszen könnyen megerőltethetjük lábainkat. Elég egy rossz lépés, egy nem jól megválasztott futócipő vagy a rossz futótalaj, s máris megvan a gond. Legyünk körültekintőek, és ne veszélyeztessük egészségünket! Mindig egészségi állapotunknak, edzettségi szintünknek megfelelően, reálisan állítsuk össze az edzéstervet!
FUSSUNK BIZTONSÁGOSAN ÉS ÁTGONDOLTAN!
Ha megnézzük a 3-as metró vonalát a térképen, két törésponttal tarkítva három egyenes szakaszt láthatunk. Ezeket akár elképzelhetjük futó- vagy gyaloglópályának is. Habár az idősebb korosztály a nordic walkingot, vagyis a két speciális bottal való egyenletes sétálást részesíti előnyben, sokan egy idő után a futásra térnek át. A kezdő futók azonban gyakran elkövetnek ismétlődő hibákat. Így például fontos tanácsunk, hogy kondíciónkhoz mérten, megfelelően válasszuk meg az edzésünk hosszát. Akármennyire is komolyan gondoljuk a sportolást, mindenképpen legyen egy számunkra tökéletes futócipőnk és kényelmes, az időjárásnak megfelelő futóruhánk. A városi futás, az utcák kövezettsége, a beton erősen terheli ízületeinket, így bármennyire is tűnik első hallásra olcsó, mindenki számára elérhető sportnak a kocogás, körültekintően válasszuk meg lábbelinket! Futás közben figyeljünk a megfelelő karmozgásra, ami azt jelenti, hogy körülbelül derékmagasságban, derékszögben tartsuk karjainkat, a könyökök pedig a test mellett helyezkedjenek el. Emellett igyunk sok folyadékot, lehetőleg vizet, de 60 percet meghaladó futások során a sportitalok (ún. izotóniás italok) is szóba jöhetnek. Hasznos tipp lehet még, hogy edzés előtt 1-1,5 órával könnyű ételt fogyasszunk, ami alacsony rost- és proteintartalmú. Ha mindezeket betartjuk, felhőtlen örömben lesz részünk, ugyanis a futás által a boldogsághormonjaink is felszabadulnak. Tehát a lehetőség minden ember számára adott: irány futni hűvösebb időben is!
A TÁJFUTÁS ELŐNYEI
Arról nem nyitnánk vitát, hogy a tájfutóknak vagy a kijelölt pályákon futóknak vannak-e színesebb élményeik, hiszen mindkét futásformának megvan a maga szépsége. Abban viszont egyetértünk, hogy a vidéken, kisebb városokban élők előnyt élvezhetnek, hiszen Budapesten elmehetünk ugyan a Normafához, a Városligetbe, a Kopaszigátra vagy a Gizella sétányra egy kiadós futásra, de az ország más tájain élők több lehetőség közül választhatnak. Az erdőben, a tájban futás vagy a kerékpározás alkalmával érezhetjük a föld és a növények illatát, láthatunk vadon élő állatokat és élvezhetjük az erdő, a táj színeit. E mozgásforma előnye a rugalmas talaj, ami kíméli ízületeinket és izmainkat. Ettől függetlenül a speciális, terepre kifejlesztett futócipő terepfutás alkalmával is elengedhetetlen kellék. És hogy milyen képességeket fejlesztünk a tájfutás során? A mozgáskoordinációnk, a kreativitásunk, az állóképességünk, a gyorsaságunk és a pszichikai kiegyensúlyozottságunk is jobbá válik. Motiváltabbak, elszántabbak leszünk és önbizalmunk is nő. Ez a sportág azoknak ajánlható, akik szívesen tartózkodnak a természetben, és nem ijednek meg a feladatmegoldó kihívásoktól sem. Az igazi tájékozódási futás kb. 12 éves kortól kezdhető, de versenyszerűen idős korig is űzhető, edzettségi szinttől függően. Reméljük, a fentiek után mindenki futócipőre vált és célba veszi a legközelebbi, futásra alkalmas területet a környéken!
Szakál Borostyán