Alig akad olyan sportoló, aki ne élt volna át kisebb-nagyobb sportsérülést. Dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint ahhoz, hogy minél hatékonyabb lehessen a későbbi edzésmunka, a ritkább sérüléstípusoknál is legfontosabb a pontos diagnózis és az erre épülő gondos kezelés.
Csípőflexor izom sérülése, húzódása
A csípőflexor izmok segítenek felemelni a térdeket és hajlítani a deréknál. Ha ez a rész túl gyenge, akkor rosszul tartjuk magunkat, de az is problémát, fájdalmat okozhat, ha túlzottan feszes. A sporttal összefüggésben leggyakrabban sprintelésnél, illetve gyors fordulásokkal és elindulásokkal járó mozdulatok közben sérülhetnek meg. Ha ez az izom sérül, a fájdalom lábemelésnél fog jelentkezni. Házi gyógymódként 3 napos pihentetés ajánlott, de ha a fájdalom 2 hét alatt nem múlik el teljesen, orvoshoz kell fordulni.
Elülső keresztszalag sérülés
A térdben található keresztszalagok sérülését sokszor húzódásnak nevezik, ugyanis ebben az esetben az elülső keresztszalag nyúlik meg vagy szakad el – többnyire egy gyors csavaró mozdulat következményeként. Ez gyakran úgy történik, hogy a lábfej az egyik irányban rögzített, míg a térd a másik irányba elfordul. A hátsó keresztszalag jobbára közvetlen behatás miatt szokott megsérülni, például rúgástól vagy egy labda erős becsapódásától.
A keresztszalag sérülés nem feltétlenül jár erős fájdalommal, sokszor csupán egy pattanó hang figyelmeztet arra, hogy történt valami. A legfőbb tünetet azonban nem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen az érintett nem tud stabilan a lábára állni. Csupán az alapos orvosi vizsgálat tudja eldönteni (szükség esetén MRI segítségével), hogy teljes vagy részleges szakadásról vagy csupán húzódásról van-e szó. Az első esetben műtét, a másodikban tartós pihenés szükséges.
Agyrázkódás
Az agyrázkódás egy komoly sérülés, amely leggyakrabban testkontaktussal járó sportolóknál fordul elő. Jellemző tünetei a fejfájás, a zavarodottság, hányinger, esetleg hányás, a hidegrázás, a fényérzékenység. Ha ilyen tünetek jelentkeznek, mindenképpen ki kell vizsgáltatni.
- Az agyrázkódásról eddig azt hittük, hogy egy molekuláris szintű elváltozás az agyban, aminek nincsen morfológiailag megjeleníthető elváltozása. Az újabb képalkotó eljárásokkal viszont sikerült morfológiai elváltozásokat is kimutatni, ezért szemléletváltás szükséges a kezelésben – ismereti Páll doktor. - Az elváltozások ugyanis összeadódnak, az ismételt sérülések után és súlyos következményes kórképek alakulnak ki, mint pl. a dementia pugilistica. Érdemes csak Muhamad Alira gondolni. Ezért a modern felfogás szerint a 3. agyrázkódás után eltiltás a végleges döntés, ahogyan ez az amerikai IndyCar autóversenyző, Dario Franchitti esetében is történt.
Lágyéktáji izomsérülés
A lágyék az alhas és a comb közötti átmenetet jelentő terület, amely a combhajlatot is magába foglalja. Az itt található izmok könnyen megsérülhetnek, ha nem elég flexibilisek, vagy ha hiba csúszik a gyors, egymás utáni mozdulatok kivitelezésébe. Gyakori, hogy sprintelés, rúgás vagy hirtelen irányváltás miatt húzódik vagy akár szakad el ezen a területen egy izom. Az érintett fájdalmat, gyengeséget érezhet a láb oldalirányú mozgatásánál. A pihentetés, jegelés itt is fontos, de mindenekelőtt annak kell utánajárni, hogy valóban „csak” húzódásról van-e szó. Ugyanis a szakadás sokkal komolyabb kezelést igényel, végső esetben akár műtét is szükséges lehet.
Sípcsontsérülések
A sípcsont sérülései főként a futókat és azokat érintik, akiket rúgás érhet, például labdarúgókat, küzdősportolókat. Ezek a sérülések tipikusan a szezon elején fordulnak elő, a túl nagy, vagy nem jól felépített terhelés hatására, esetleg egy nem megfelelő sportcipő miatt. A legfontosabb teendő ilyenkor a diagnózis felállítása és a további állapotromlás megállítása korrekt regenerációval.
Mit lehet, és mit kell tenni?
- A sportsérülések és sportártalmak terápiájában a rizikófaktorok kiküszöbölésére is koncentrálni kell. Ilyen például a túledzettség, a szorongás, az alvászavar, a nem megfelelő edzésmódszer és akár sportszer – ez utóbbin belül kiemelten fontos a sportcipő alapos megválasztása. A megelőzés és a kezelés részeként a rendellenes anatómiai szituációkat (pl. lúdtalp, tartási rendellenesség, stb.) is korrigálni kell – ismerteti dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. - A kezelések megválasztásakor is vannak alternatívák. A konzervatív kezelések közé sorolhatjuk a gyógyszeres kezeléseket, például fájdalomcsillapítókkal, gyulladáscsökkentőkkel. Strukturális kezelésnek nevezhetjük többek közt a hialuronsav injekcióval vagy orvosi kollagén injekcióvaltörténő terápiákat, amelyek az okok kezelésében és a hosszútávú regenerációban is segíthetnek. Arról is tudni kell, hogy a sportsérülések, ártalmak kezelésekor nem csak a sérült struktúrát kell helyreállítani, de foglalkozni kell a sérült sportoló pszichéjével és szociális környezetével is.
Forrás: FájdalomKözpont