Lehet-e enni lefekvés előtt? Miért kell rendszeresen kimosni a függönyt? Milyen betegség okozhat folyamatos alvászavart? Ha rosszul alszol, akkor ezt a cikket olvasd el!
Még az is számít, hogy reggeliztél e!
Természetesen túl sokat enni lefekvés előtt nem egészséges, és az alvás minőségét is rontja. Viszont az is problémát okoz, ha éhesen bújunk az ágyba. Lefekvés előtt 1,5 órával még maximum 150 kalóriát tartalmazó falatkák engedélyezettek (kivéve, ha valaki a betegsége miatt szigorú diétán van). Ez a mennyiség segít abban is, hogy időben elaludj, és ne bámuld a plafont hajnalig. Állítólag lefekvés előtt a legjobb étel lehet a mogyoró, vagy a zsírszegény pulykahús. Van persze másik véglet is! Kutatások kimutatták, hogy rosszul alszanak azok, akik közvetlenül lefekvés előtt, még valamilyen édességet majszolnak el az ágyban. A cukor felpörgeti az agyat, és ha túl sok cukrot eszel lefekvés előtt, akkor képtelen leszel kikapcsolni és elaludni.
Ha már az étkezésnél tartunk, akkor bizony a reggelinek is köze van az alvás minőségéhez. A reggeli ugyanis beindítja szervezetünket, érzékelteti vele, hogy a napunk elkezdődött. Elegendő energiával lát el minket a délelőttre, és szabályozza az anyagcserét is. Ha kihagyjuk a reggelit, vagy az ebédet, megemelkedhet a kortizol, vagy az adrenalin a szervezetünkben, ami álmatlanságot okozhat.
Por és rumli az ellenséged
Még ha úgy is tűnik, hogy nem zavar a körülötted lévő rendetlenség, az agyad nem tudja figyelmen kívül hagyni a koszt! Ha rendetlenségben fekszel le, akkor valószínűbb, hogy az alvás alatt sem fogod tudni kipihenni magad. Porban ráadásul még nehezebb elaludni, ezért is fontos, hogy a hálóban rendszeresen kimossuk a függönyöket.
Hány fok legyen a hálóban?
Sokan esnek abba a hibába, hogy feltekerik a hálóban a fűtést, még tavasszal is. Azonban éjszaka már arra ébrednek, hogy túlságosan meleg van, és nehezen tudnak visszaaludni. Az ideális hőmérséklet a hálóban 21 fok. Ha nem szeretsz a zajok miatt nyitott ablaknál aludni, akkor lefekvés előtt érdemes legalább 10 percre kiszellőztetni.
Nem tudtál róla, de lehet ez a baj?
A nyugtalan láb szindróma gyakran előforduló, alvászavart okozó rendellenesség. Ilyen esetekben a beteg lefekvés után erős késztetést érez a lába mozgatására. Az éjszaka elején jelentkező kényszermozgás ráadásul újra és újra ismétlődik, így az illető nem tudja végigaludni az éjszakát és kipihenni magát.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek: